Şeffaf yönetim takdir topluyor!

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe’de Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ile birlikte uygulamaya geçen “şeffaf yönetim modeli” kamuoyunda büyük memnuniyet yaratmaya devam ediyor. Musluğun ağzına gelip de kamu parasını koruyup kollamak her baba yiğidin harcı değil. Zaten toplum olarak genel zafiyetimiz de bu değil mi? Hangimiz hırsızlık yaparız diye bir yerlere geliyoruz? Ya da kim ben kamu parasını kendi tanıdıklarımla bir şekilde kılıfına uydurup zimmetime geçireceğim diye oy toplayabilir? Böyle bir şeye zaten kimse cesaret edemez. Ama ne yazık ki, çeşitli hilelerle milletin parası birilerinin cebine gidiyor. Hala daha birçok kurum ve kuruluşta yolsuzluğun bittiğini söylemek mümkün değil. Kim fırsatını bulursa kendine yakın yandaşlar aracılığı ile kamuyu soyup soğana çevirebiliyor. İşin kötü tarafı bu artık milletçe kanıksanmış bir durum. Artık eleştirisi bile pek olmuyor! O yüzden koltuk sahipleri yer değiştirmek için mücadele ediyor. Çünkü oralara kendi ya da kendine yakın birileri geldiğinde aynı tezgahı sürdürecek. Artık şuna inanıyorum ki, özellikle siyasette dava şuuru yok denecek kadar az. Menfaatlerin uyuştuğu bir ortamda zıt gözüken insanların bile nasıl bir araya gelebildiğini hepimiz biliyoruz.

Tüm bu karamsar tabloya rağmen içimize bir tebessüm serinliği yaşatan gelişmeler de olmuyor değil. Benim de yaşadığım Kartepe’de gerçekten kamunun parasını çarçur etmeyen, en yakınından en uzağına kadar kimseye yedirtmeyen bir belediye başkanı var. Hizmeti yeterli veya yetersiz, bunu tartışalım. Ama mevzu bahis kamu parası olduğunda Üzülmez’i belediye başkanları içerisinde tek geçmemek mümkün değil. Göreve geldiğinde kısa sürede nasıl tasarruf yaptığı kamuoyunca zaten biliniyor. Açıkçası bu kadar tasarrufun olması beni de şaşırtmıştı. “Nasıl olur?” diye kendime sormadan edemiyordum. Demek, isteyince oluyormuş. Aslında olması gerektiği gibi, yapılacak olan işler hak edene ve hak ettiği şekilde verilince bu işler düzeliyor. Böylelikle hem tasarruf ediliyor hem de kamu kazanıyor. Bu sistem şuan Kartepe’de tıkır tıkır işliyor. Bu durumdan rahatsız olanlar yok mu? Elbette var. Hem belediye içerisinde hem de belediyeye çöreklenmiş kesimlerde büyük rahatsızlık var. Kolay değil tabi! Hangi işler kime gidecek belli! Bir şekilde çarkını kuranlar, yıllardır milletin parasını tırtıklamış. Belki iyi bir şey yaptıklarını sanıyorlar ama durum hiç de öyle değil. Böyle hizmet olmaz, olamaz. Kendi şahsına bir iş yaptırırken kılı kırk yarıp, belediyeye bir mal alımı olduğunda tanıdık diye kimseye işi veremezsin. Yok böyle bir şey! Çok şükür ki bu alışkanlıklar yıkılıyor ve yıkılmaya devam edecek. Esasen bunun müsebbibi şu kişi filan demiyorum. Ancak düzgün insanları başa koymamanın faturası ne yazık ki ağır oluyor. Sen dürüstlük dersin, haksızlık etmeyin dersin ama arkanı döndüğünde farklı işler yapılıyorsa burada Başkan’ın da yapabileceği pek bir şey olmuyor. O yüzden yapılacak işlerde liyakat kadar dürüst ve namuslu insanlara da ihtiyaç var. Sırf siyaseten almak zorunda kalınan elemanlar yüzünden belediyelerin itibarı yerle bir olmuyor mu zaten? Bir de personeli aynı birimde yıllarca tutmanın bir mantığı da yok. Baktın ki şüphe uyandırıyor, o personelin nefsine uyma ihtimali çok yüksek hemen yerini değiştir. İnsan önce işe girmek ister, bununla yetinmez ve çalıştığı yerde iş yapmadan rahat etmenin yollarını arar. Bu işin sonu da hırsızlığa kadar gider ve kişi bunun farkında bile olmaz. O yüzden zaman zaman birimler arasında, “Nereye koysan çalışabilir” diyebileceğin personelin görev yeri değişirse bazı şeylerin de önüne geçilebilir. Gelelim tekrar konumuza… Kartepe’de şuan şeffaflık adına güzel bir yönetim modelinin yoluna girmeye başladığını görmek gerçekten sevindirici. Bu konuda başta başkan Üzülmez olmak üzere, Başkan Yardımcısı Gökalp Akpir ve ilgili tüm personeli kutlamak gerekiyor.

Noter geldi, bir de hastane gelse!

“İlçe olduk ama bir noterimiz bile yok!” diye yıllardır söylenip durduk. Noterin gelmesiyle birlikte ilçe olma yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu. Eksik olan diğer kamu yatırımlarının da kısa zaman içerisinde Kartepe’ye geleceğini düşünüyorum. Ancak en önemli eksiklerden biri olan hastanenin ne zaman Kartepe’ye geleceği en çok merak edilen konulardan biri. Noterin gelmesi güzel ama ne zaman ki hastane Kartepe’ye gelir, işte o gün gerçekten bir ilçe olduk diye düşünürüz.

Geçtiğimiz haftaki yazı üzerine

Geçen hafta yazdığım yazıya yoğun tepki geldi. Arayanlar, mesaj atanlar, yorum yazanlar v.s. Açıkçası bu kadar ilgi beklemiyordum. Yazıyı yazarken bir kesimin yanlış anlamasını zaten bekliyordum. Ama çok şükür ki büyük çoğunluk ne demek istediğimi gayet iyi anlamış. Yanlış anlamakta ısrar edenlere kısaca tekrar hatırlatıyorum. İnsana yaşarken neden değer verilmiyor da öldüğünde her türlü ilgi ve alaka gösteriliyor? Cenazeye saygı iyi güzel ve takdir edilesi davranış, ama daha önemlisi, mevtanın her türlü hukukuna riayet etmek değil mi? Mesela hasta olduğunda gidip ziyaret etmediysen, borcunu ödemediysen, geliri yok diye yüzüne bakmadıysan bu adamın cenazesine duyduğun saygı ile kendini kandırma. Evet, saygılı olmak lazım ama bu seni kul hakkından kurtarmaz. Mevzu özetle buydu. Bilmem anlatabildim mi?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR