AYM’NİN ÇİFTE STANDARDI

MAKALEYİ DİNLE

Anayasa Mahkemesi (AYM) “Ergenekon ve Balyoz” darbe planlarına dair yaptığı haber nedeniyle on dört aydır tutuklu bulunan gazeteci Mehmet Baransu’nun bireysel başvurusunu oy çokluğu ile reddetti. Baransu’nun 24 Nisan 20015’te yaptığı bireysel başvuruyu on üç ay sonra değerlendiren yüksek mahkeme “Hak ihlali” olmadığına karar verdi.

Yüksek Mahkeme şubat ayında MİT TIR’ları haberleri gerekçesiyle tutuklu bulunan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında hak ihlali var diyerek onları tahliye yolunu açmıştı.

Yüksek mahkeme verdiği kararda basın özgürlüğü vurgusu yapmıştı. O gün Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Yüksek Mahkemenin verdiği karara çok sert çıkmış “Mahkemenin verdiği kararı tanımıyorum ve saygı duymuyorum” demişti.

Yüksek Mahkeme Mehmet Baransu ile ilgili verdiği kararda eşitlik ilkesine aykırı hareket etmiştir.

Can Dündar ve Erdem Gül için verilen karar Mehmet Baransu için de verilmeliydi. Sonuçta Mehmet Baransu da bir gazeteci.

Kimileri içinden Mehmet Baransu için “oh olsun” diyebilir. Bu gazeteci Oda TV davasında, Ergenekon davasında, Balyoz davasında valizler dolusu gerçek dışı, uydurma belgeleri mahkemeye sunmuştur. Onun sunduğu bu sahte, yanlış belgelerle çok insan yıllarca hapishanelerde sürünmüştür.

Eğer bizler hukukun üstünlüğünü savunuyorsak, hukukta eşitlik ilkesini savunuyorsak Yüksek Mahkemenin Baransu için verdiği bu karar karşı çıkmamız gerekir.

Mehmet Baransu’nun daha önce yaptığı yanlışlar bizi hukuk karşısında taraf olmamızı gerektirmez. Bizler bu gazeteci için “oh olsun” dersek Sayın Cumhurbaşkanının “Yüksek Mahkemenin verdiği kararlara saygı da duymuyorum, verdiği kararları da tanımıyorum” sözünü onaylamış oluruz. Oysa kanunlara saygı duyması gereken ilk kişi sayın Cumhurbaşkanı olmalıdır. Hani bir laf vardır. “İmam öyle yaparsa cemaat ne yapar”

Yüksek Mahkeme’nin Baransu hakkında verdiği olumsuz karara ilk karşı çıkan gazeteci Can Dündar olmuştur. Dündar “Anayasa Mahkemesi kendi yetkilerini savunmalı bize tanıdığı hakları eşitlik gereği Baransu ve diğer gazetecilere de tanımalıdır” ifadelerini kullanmıştır. Sayın Dündar’ı bu anlamda kutluyorum. Hukukun üstünlüğünü ve tarafsızlığını, hukukun önünde herkesin eşit olmasını savunan bir kişiden bunu beklemek herkesin hakkı olmalıdır.

Yüksek Mahkemenin Baransu hakkında verdiği “Hak İhlali yoktur” kararı onun toplum gözünde tarafsızlığını kaybetmiş bir kurum olarak yer almasını sağlayacaktır. Yüksek Mahkemenin bu çifte standart kararı hukuki, ahlaki ve vicdani değildir. Hep söylenir ya, hukuk bir gün herkese lazım olur.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR