Süleyman Pekin ve Ali Haydar Konca üzerine…

MAKALEYİ DİNLE

Bu kentte yaşayan ve beni tanıyan hemen herkes siyasal kişiliğimi bilir. “Toplumcu” dünya görüşünün insanıyım.

“Üretimden – paylaşıma, insanca ve hakça bir düzen” özlemi içindeyim.

İnsanı etnik kökeni ya da inançlarına göre sınıflamam ve ayrım gözetmem. “İnsan, insandır.” Hiçbir insanın aşağılanmaya ve haklarının gasp edilmesine kimsenin hakkı yoktur.

İnancımıza göre; Yüce Yaradan’ın asla bağışlamayacağı en büyük günah “KUL HAKKI” dır. Yani, İslamiyet’le – insanın insanı ütmesi temeline dayalı Kapitalizm ve ileri safhası emperyalizmin asla bir arada olamayacağına inanırım.

Ülkemde yaşayan her yurttaşın “eşit haklara” sahip olması, eksiksiz bir demokrasi ve HUKUK DEVLETİ içinde insanca ve kardeşçe yaşamasını isterim. Etnik kökene göre ayrım yapılması ve bu nedenle “ayrılıkçılığa” karşıyım. Bugün ülkemde var olan etnik kavganın  “SINIFSAL” bir çözümü olduğunu düşünürüm. Emperyalizmin çıkarları doğrultusunda yüzyıl öncesi hazırlanan “Bölünmüş Türkiye” planlarının ne Türk ne de Kürt kökenli insanlarımızın mutluluğuna katkı vermeyeceğine, “işbirlikçi yönetimler” yok olmadıkça insanca bir yaşam olamayacağına inanırım.

Ve elbette; nasıl aileme, akrabalarıma, yaşadığım kente sevgi ile bağlıysam, yurdumu da tüm insanlarıyla severim ve “Tam Bağımsız Türkiye” özlemimden vazgeçemem.

Siyaset sahnesinde özü ve kişiliği ile “dürüst ve nitelikli” insanların olmasını arzu ederim. Lidere “BİAT” eden, önüne konan yasaları ile incelemekten aciz, “parmakçı köleler” istemiyorum!

Siyaseti, “çıkar sağlama alanı” olarak gören ahlaksızlığa da asla tahammülüm yok!

İşte, bütün bunları alt alta koyduğumuz zaman, başta CHP olmak üzere, bütün partilerin adaylarının özetle, “düzgün, nitelikli, ahlaklı” insanlar olmasını arzu ediyorum.

CHP adaylarını bir yazımda irdelemiştim. Bu yazımda, iki farklı siyasi partinin iki adayı üzerine sözüm olacak.

 

MHP adayı Süleyman Pekin;

 Önce bazı konularda çatıştığım ama tanıdıkça saygı duyduğum bir genç insan. Tarih öğretmeni. Tarih kitaplarıyla üretken bir kişi. Tarihi çok iyi biliyor. Önyargılardan ve saplantılardan arınmış bir kişi. Pek çok siyasi ve tarihi konuda “hemfikir” olabiliyoruz.  Üstelik “şiir tutkunu” ve yetenekli bir şair. Yani aynı zamanda bir “duygu insanı.” Kişisel olarak Süleyman Pekin’e sevgi ve saygı duyuyorum. Bu seçimlerde seçilme şansı yok görünüyor ama siyasetten kopmamalı. Bir gün bu ülkeye önemli hizmetler verebilecek bir insan. Yolu açık olsun.

 

HDP adayı Ali Haydar Konca;

Haydar Bey, benim “manevi ağabeyimdir.” Manevi babamız da, emekli Vali Muavini,  Hüsmen Erdoğan beyefendidir.

Kaymakam kökenli bir hukukçu olan Haydar Ağabeyimin bugüne kadar insana ve topluma yönelik bir yanlışına tanık olmadım. Bu ülkede yaşayan insanları en az benim kadar o da çok sever. Bu ülkenin “emperyalist bir oyunla” parçalanmasını asla istemez. O da siyasi olaylara “sınıfsal gözle” bakar. Olaylara “akıl egemen” bir yaklaşımı vardır. Birinci sıra adayı olarak TBMM’nde yer almasını gönülden dilerim.

Değerli okurlarım;

Farklı siyasi görüşten bu iki insanı özellikle aynı yazıda size anlatmak istedim. Önyargılarımızdan arınmalı, “bilgi ve bilinç düzeyimizi” artırmalı, siyasete “insanı temel alan” bir ortak payda ile bakmalıyız.

Birbirimizi tanımalı ve anlamalıyız.

Hepimizin buna ihtiyacı var….

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

ilker Özben - Her iki adayı da yakinen tanıyorum.

Zıt kutuplarda olmalarına rağmen kenfi inandıkları görüşleri siyasi alanda dile getirmelerini ve başarılı olmalarını diliyorum.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:45
04

Mavera - Özellikle Süleyman Bey için şunu söyleyebilirim ki, çok önemli bir değerin önümüzdeki kritik seçim ve Meclis sürecinde daha ön planda olması, kendisine daha ciddi bir sorumluluk verilmesi gerekiyordu. Eğitim camiası bu noktada çok üzgün olduğu da unutulmamalıdır.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:45
03

Süleyman Pekin - Kentin ve kent kültürünün önemli isimlerinden olan Mustafa Küpçü Bey, seçim öncesinde farklılıklardan bir zenginlik demeti çıkararak yine farkını farkettirmiş. Hem bizimle olan saptamaların evvel-ahir serencamı, hem de bize göre oldukça farklı kesimden bir isimle birlikte zikredilmemiz herhalde seçim süreçlerinin topluma için iş ve değer üretmekle, bunlar için de samimi gayret göstermek ve diğer toplumsal katmanlara açık olmakla ilgili olduğunu ihsas ettirmiş. Hakkımızda farklı bir motivasyon aracı olan yazısından ötürü şükranlarımı sunar, kalem ve fikir ehli kişiliğinden dolayı da tebriklerimi sunarım.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:45
02

kenan - Farklı dünya ve siyasi göre sahip kişilerce bile değeri anlaşılan birinin kendi siyasi görüşüne kişilerce de anlaşılmasını diliyorum

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:45
01

serkan çetin - Süleyman Pekin mhp ve bu ülke için bir şanstı.Fakat mhp bu şansı şimdilik iyi kullanamadı ancak kendisinin ismini siyaset sahnesinde daha çok duyacağımızdan eminim.

Allah bu ülkenin birliği beraberliği için koşturan çalışan herkesin yanında , yardımcısı olsun.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR