İnsan nasıl mutlu olur? İşte cevabı!

MAKALEYİ DİNLE

Hangi kültürden ya da  milletten olursa olsun herkes mutlu olma ve kabul görme çabası içinde.  Almanya, Amerika, Danimarka, Romanya, Türkiye, İsveç, Fransa ve Fas gibi ülkelerden gelen dinleyiciler hep aynı soruyu soruyor: Neden mutsuz oluyoruz ve ne yapabiliriz?

 

MUTLULUĞUN KAYNAĞI

Mutluluğun en önemli kaynağı kabul görmek.

Ama kabul görme ihtiyacını nasıl karşıladığınız çok önemli.

İç kaynaklı mı, dış kaynaklı mı?

 

DIŞ KAYNAKLI KABUL

Bazı insanlar kabul ihtiyaçlarını; para, başarı, mevkii, ünvan, ün, veya seks gibi dış kaynaklar ile sağlıyor.

Kabul ihtiyacını dış kaynaklara bağlayanların mutlu olması çok daha zor.

Çünkü sonu yok ve kontrol sizde değil. Örneğin, para ile mutlu olmaya çalışan kişi sürekli para kazanmak zorunda. Sürekli para kazansa bile, dış kaynaklı olduğu için kaybetme riski var. Bu da mutsuzluk kaynağı.

Zaten dış kaynakları bir bütün olarak kabul edebiliriz. Para isteyen kişi, ün de ister, başarı da, güç de.

 

İÇ KAYNAKLI KABUL

Kabülünü iç kaynaklar ile sağlayanlar çok daha mutlu. Çünkü mutlu olmaları kendilerine bağlı. Kontrol edebilirler.

Nedir bu iç kaynaklar?

Kimlikleri, değerleri ya da ilişkileri.

 

İLİŞKİLERİN ÖNEMİ

Aslında ilişkiler o kadar önemli ki bana göre insanlar zaten sadece diğer insanlar ile var olabilir.

Örneğin, bir araştırmada kişilere 20 dolar veriliyor ve bu parayı kendileri için harcamaları isteniyor. Başka bir gruptan da bu parayı başkaları için harcamaları isteniyor.

Parayı başkaları için harcayanlar kendini çok daha mutlu hissediyor.

Yine başka bir araştırmada insanlar arkadaşları ile bir saat sohbet ediyor. Başka bir grupta bir saat yalnız bir etkinlik yapıyor.

Sohbet edenler zamanın nasıl geçtiğini anlamazken, yalnız etkinlik yapanlar zamanın farkında.

Yani insanlar başkası ile zaman geçirince hem zamanı dolu dolu yaşıyor, hem de daha mutlu.

İnsan insan için yaratılmamış olsaydı, psikolojik yapı bu şekilde oluşmazdı.

Dostlarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırmanız bundan dolayı çok önemli.

 

NEDEN DIŞ KAYNAKLI?

Peki insan insan için yaratıldıysa, neden herkesin mutluluğu iç kaynaklı değil?

Burada işte ailenin önemi devreye giriyor.

Çocuk ilk olarak annesi ve babasıyla zaman geçiriyor. En baştaki bu ilişkiler koşulsuz ama sonra aile koşullar koymaya başlayınca, yani başarı beklentisi,  uslu çocuk ol beklentisi, ayıplama gibi, çocuk ilişkilerinin kabul için yeterli olmadığını düşünüyor.

Bu durumda çocukta farklı yollar ile onay görme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Başarılı, zengin ve popüler olmaya çalışıyor.

Unutmayın çocuklarda dış odaklı bir onay ihtiyacı oluşturursanız ve çocuk başarısız olursa, bu sefer alkol, madde  ya da seks bağımlısı olur.

 

İÇ KAYNAKLARA BAĞLI KOŞUL

Sonuç olarak mutlu olmanın bana göre tek yolu var. Onay ihtiyacını dış kaynaklar ile değil iç kaynaklar ile sağlamak.

Dış kaynaklı bir çocuk yetiştirdiyseniz, bunu değiştirmeniz mümkün.

Çocuğunuzu onun iç kaynaklarına koşul koyarak sevin. Örneğin, yüksek not beklemeyin ama elinden gelenin en iyi yapmasını bekleyin.

Bu durumda herkes mutlu olacaktır. (Alıntı-Özgür Bolat))

 

Afiş temizliği!

Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçe sınırları içerisinde izin almadan afiş asarak görsel kirliliğe yol açan kurum ve firmalar hakkında cezai işlem uygulaması başlattı. Konu hakkında bilgi veren Zabıta Müdürü Selman Çelik, “Bilindiği üzere izinsiz afiş asmak yasaktır. Tüm uyarılara rağmen izinsiz afiş asmaya devam edenlerin cezaları katlanarak devam edecektir. Görsel ve çevre kirliliğinin önüne geçmek adına kurum ve firmalardan izinsiz afiş asmamaları konusunda desteklerini beklemekteyiz” dedi. Afiş kirliği gerçekten de can sıkıyor.

 

Hayvanı seven, insanı da sever!

Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistleri Derneği Başkanı Gülçin Taşkın, sokakta yaşayan yavru ve bakıma muhtaç kediler için kedi Evi’nin ilçemizde mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Taşkın, “Kedi evleri inanın masrafı büyük bir proje değildir. Ucuz bir proje ile kedilerimiz güvenle dışarıda yaşayacaklardır. Bizim isteklerimiz bu doğrultudadır. Yetkililerin isteklerimizi duymasını istiyoruz” dedi. Hayvanları sevmeyen, insanları da sevmez düşüncesiyle, yetkililer Taşkın’a kulak vermeli.

 

Engelliler saygı istiyor

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, araçların hatalı park edilmesi sebebiyle engellilerin mağdur olduğuna dikkat çekti… Araç sürücülerinin engellilere biraz daha duyarlı olmaları gerektiğini söyleyen Bat, şu uyarıda bulundu; Biz bir yere aracımızı park ederken dikkat ediyoruz. Herkes dikkat etse zaten sıkıntı yaşamayacağız. Ama bazı duyarsız kişiler sürekli bu alanları işgal ediyor. Engelli vatandaşlara hak ettikleri değeri vermeliyiz. Bazı şeyleri bizim düşünmemiz lazım. Hep bana demekle olmaz.” Dernek Başkanı Hasan Bat, yerden göğe kadar haklı. Onların da haklarını koruyup, üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz.

 

Diyaliz Merkezi Mart’ta açılıyor!

AKP Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, Dilovası Devlet Hastanesi’ne kurulacak olan Diyaliz Merkezi için çalışmaları yerinde inceledi. Akbulut, Başhekim Op.Dr. Sadullah Kıvanç Tunç’tan bilgi aldı. Dilovası’nda yaklaşık 30 hastanın diyaliz tedavisi gördüğünü söyleyen Başhekim Tunç, “Diyaliz Merkezi’mizin inşaat çalışmaları sürüyor. İnşallah kısa sürede bitirecek ve en geç Mart ayı içerisinde hastalarımıza hizmet vereceğiz ”dedi. Şu bir gerçek ki, Dilovası’nda hava kirliliği çok fazla. Konser oranları çok fazla… Sağlık yönünden Dilovası’na her türlü hizmet verilmeli diye düşünüyorum. 

 

Bozan, Can’ı unutmadı

Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nin olağan genel kurulu önceki gün yapıldı. Dernek başkanı Gültekin Bozan, 2011 yılından bu yana yapılan etkinlikler konusunda bilgi verdi. Bozan toplantıya katılamayan Kocaeli Üniversitesi Onkoloji servisinde yatan üyeleri Sinan Can’ı ziyaret ederek moral verdi.

 

Gergedanın Darıca’ya getirilmesi tepki gördü

2 Aralık 2015 Günü, İngiltere'den Türkiye'ye, ülkemizin ilk gergedanı olma onuruna layık görülen Samir isimli Hint gergedanı Darıca Hayvanat Bahçesi’ne getirildi. Hayvan severler bu olaya tepki gösterdi. Kocaeli Doğa Ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ve HAD (Hayvanlara Adalet Platformu) ortak açıklama yaparak durumu protesto etti.

***

Bir hayvanat bahçesi görevlisi olan Davit Garnett, “'' İnsanlar güzel bulduğu her şeyi, hayvanları esir yapıyor, hapsediyor, daha sonra da onu acılar içinde ölürken görmek için hayvanat bahçesine akın ediyor' diyor.  Hayvanat bahçesinin bu sözleri aslında tüm her şeyi çok da güzel özetliyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR