AKP’li Aziz Alemdar, CHP’li Nezih Toplu ve Saray Taksi’nin akıbeti!

MAKALEYİ DİNLE

Derince’nin en eski taksi duraklarından biri olan Saray Taksi’nin şu sıralar yeri tartışılıyor. Saray Taksi tam 42 yıldır ilçe halkına hizmet veriyor. Fatoş Giyim adlı iş işyerinin önünde 3/4 metrekarelik alanda halka hizmet ediyordu…

Ne zamanki, taksi durağına kamyon girdi, işte o andan itibaren tartışmaların fitili ateşlendi. Zira kamyon durağı yıktıktan sonra Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, ellerini ovuşturdu. Peki Alemdar, elini neden ovuşturdu?

**

Dilerseniz gerisini Başkan Aziz Alemdar’dan dinleyelim;
“Göreve geldikten sonra Saray Taksi’nin bulunduğu yerde bir düzenleme yapmayı planlıyordum. Yaptığım görüşmeler olumsuz oldu…

Bir türlü o görsel kirliliği yok edemedik… Ne zaman ki kamyon taksi durağına çarptı, durak yıkıldı, işte o zaman projemi yürürlüğe koymak için iyi bir fırsat oldu. Açıkçası kamyon durağı girdiği için sevindim, zira orayı düzenlemek için bunu bir fırsat olarak görüyordum.

**

Saray Taksi’nin hemen bitişiğindeki Fatoş Giyim’in sahibi CHP Derince Belediye Meclis Üyesi Nezih Toplu’dur… Nezih Bey, taksi durağından kira alıyor. Nezih Bey’e, “Taksi durağının bulunduğu bölgeyi güzel bir hale getirelim. Sizin dükkanınız 80 metrekare. 2-3 metrekaresini taksi durağı için verirseniz, bu görsel kirlilik temizlenir. Hem duraktan kira almaya da devam edersiniz dedim. Kabul etmedi. Bir parantez açmak gerekirse Saray Taksidekilerle de görüştüm, kendilerine hemen karşıdaki Birlik Taksi ile birleşmelerini önerdim. Ama onlar da kabul etmediler. Yani, önerimi ne Nezih Bey, ne de taksi sahipleri kabul etmedi.

**

Oraya yeni bir düzenleme yapmam gerekiyordu… Biz de Hafız Hasan Yılmaz Caddesi’nde (İstasyon Caddesi) ve yan yol tarafında yeni düzenleme yaptık. Kaldırımları genişlettik. Taksi durağı için bir yer bulmamız gerekiyordu.
Biz de Taksi durağı yazıhanesini Fatoş Giyim’in batı tarafına koyduk.

Açıkçası ben de bu durumdan hoşnut değilim, ama mecburen böyle yaptık”

**

Başkana, Nezih Bey, şimdiki yazıhaneden kira alıyor mu? diye sordum.

Başkan Alemdar, “Hayır, kira almıyor.
Çünkü yazıhaneyi koyduğumuz yer, belediyenin yeri…
Ayrıca Nezih Bey’in eski durak zamanında da kira alma hakkı yoktu, ama göz yumuldu.

**

Nezih Bey, dükkanın 2-3 metrekaresini taksi durağına verse idi, hem kirasını alacaktı, hem de durum bu seviyeye gelmeyecekti. Nezih Bey’in bu olayda siyasi davrandığını düşünüyorum… Caddedeki esnafı, caddenin güzelliğini istemedi, siyaset yaptı”…

**

Alemdar’a, “Nezih Bey sizi mahkemeye verecekmiş” dedim…
Başkan, “Onun bileceği iş…Biz yazıhaneyi onun yerine değil, belediyenin yerine koyduk. Nezih Bey, 80 metrekarelik dükkanın 2-3 metrekaresini taksi yazıhanesi olarak verirse, sorun yine çözülür” dedi…

**

Başkan Alemdar’ın açıklamaları böyle…
Peki konunun diğer muhatabı CHP Meclis Üyesi Nezih Toplu bu işe ne diyor?

Kendisini aradım, şunları söyledi;
“Başkan Aziz Alemdar’ın bana dükkanımdan birkaç metrekareyi Saray Taksi için yazıhane yapmamı istediği doğrudur. Ama ben konfeksiyoncuyum. Birkaç metre de benim için önemli. Başkanın bu teklifini kabul etmedim. Başkan Alemdar’a taksi durağı yazıhanesi için battı çıktının üstünde bir yer verilebileceğini söyledim.

Başkan Alemdar sağda solda CHP’li olduğumu, siyaset yaptığımı söylüyor. Bu konuda asla siyaset yapmıyorum. Sadece hakkımı savunuyorum.

Şu anda dükkanımın batı tarafına koyduğu yazıhane, dükkanımın önünü kapattı. Ben konfeksiyoncu olduğum için dükkanımın görsel olarak güzel gözükmesi lazım. Ama başkan, sırf ben CHP’liyim diye bunları yaptığını düşünüyorum.
Şunu ifade etmeliyim ki, caddedeki esnaf da bu durumdan rahatsız. Birlikte imza toplayıp belediyeye dilekçe verdik. Ayrıca avukatım ile görüştüm. Benden belge istedi. Belgeleri hazırladıktan sonra kısa bir zaman içinde suç duyurusunda bulanacağım” dedi.

**

Alemdar ve Toplu’dan sonra taksi durağında bulunan bazı taksicilere konuyu sorduk. Onlar da mevcut durumdan rahatsız… Zira, caddedeki esnaflar da taksi durağından rahatsız oldukları için taksiciler de bir çözüm istiyor.

**

Anlayacağınız 42 yılık Saray Taksi’nin yeri konusunda büyük tartışmalar var…
Başkan geri adım atmıyor, işyeri sahibi geri adım atmıyor… Taksi sahipleri rahatsız… Cadde esnafı rahatsız… Başkan Alemdar da şu anki görsellikten rahatsız… Hem görsellikten rahatsız, hem de kalıcı bir çözüm üretilmiyor. Bu daha da enteresan. Yani anlayacağınız herkes durumdan rahatsız, ama kimse çözüme yanaşmıyor…

**

Şu bir gerçek ki, fotoğraftan da görüleceği gibi, çok abes bir görüntü var…
Başkan Aziz Alemdar, işyeri sahibi Nezih Toplu ve Saray Taksi yetkileri bu sorunu çözmeli…
Çözmezse, Nezih Toplu, belediye hakkında suç duyurusunda bulunacakmış.
Mahkeme kararını verene kadar, bu görsel kirlilik devam edecek….
Bakalım, Saray Taksi’nin hali nice olacak…

**

Süleyman Şen açıklama gönderdi

Sevgili okurlar; Önceki günkü yazımda Kocaeli Valiliği Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti ve İzmit Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti seçimlerini yazmış, muhtarlar arasında büyük bir rekabetin olduğunu ifade etmiştim. Yazıma cevap Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı, Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı ve T.M.K Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şen cevap hakkını kullandı.

**

Şen’in açıklaması şöyle;
18-12-2012 Salı Günü Kocaeli Gazetesinde yayınlanan "Günlerin Getirdiği" adlı köşenizde "Muhtarların seçimlerinde enteresan gelişmeler" başlıklı yazınızın içeriğinde ismimin de geçmesinden dolayı cevap hakkımı kullanmak istiyorum.

**

Değerli yazarım; söz konusu yazınız incelendiğinde içerik, anlatılan olaylar ve konu bütünlüğü bakımından büyük ölçüde doğru olma niteliği taşımaktadır. Bununla birlikte sizlerinde yazınızda belirtilen seçim sonrası yaşanan olaylar, üzülerek belirtmeliyim ki; gerek muhtar arkadaşlarım gerekse orada bulunanlar tarafından bana da aksettirilmiş duyumlardır. Kalben dilemekteyim ki; tüm bu konuşulanlar, konuşulduğu gibi cereyan etmiş olmasın, yanlış bir anlaşılmadan ibaret olsun. Hem bu tarz polemiklere girmek istemediğim hem de bahsi geçen olayın olduğu esnada salonun farklı bir köşesinde bazı muhtar arkadaşlarımla sohbet etmekte olduğum için şahit olmadığım bir olay hakkında yorum yapamayacağım.

**

Yine de en azından şunu diyebilirim ki; haber de konusu geçen, haberi daha çarpıcı hale getiren ve seçim sonrası cereyan ettiği iddia edilen olaylar için, camiamızın selameti açısından tüm muhtar arkadaşlarımızı, bilhassa taraf olan, adı geçen yada yansıyan muhtarlarımızı sağduyulu hareket etmeye davet ediyorum. Bizlere yakışan fevri çıkışlardan uzak, demokratik hak ve özgürlüklere saygı gösteren, seçimleri; hizmet etme amacında kutsal bir araç olarak görmek olduğunu biliyor, tüm arkadaşlarımızın da bu doğrultu ve bilinç ile hareket edecek olgunlukta olduklarını düşünüyorum.
Lakin haberin genel olarak içeriğinde adımın bu kadar ön plana çıkartılmasından dolayı rahatsızlık duyduğumu özellikle belirtmek isterim.

**

Yapılan her iki seçimde, toplamda aday olan 4 arkadaşımız, demokratik bir ortamda, seçme ve seçilme haklarına saygı çerçevesinde bir seçim yaşanmasına katkıda bulunmuştur. Kazanıyla kaybedeniyle her birini medeni cesaretlerinden ötürü tebrik ediyorum. Bir muhtar olarak, hem de 18 yılı aşkın süredir muhtarlık camiası içinde bulunan ve kurum başkanlığı yapmakta olan bir muhtar olarak, şahsımda diğer tüm muhtarlarımız kadar eşit oya sahibimdir. Aday olunan mevkide kendimce görmeyi arzu ettiğim muhtarımıza oyumu vermiş olup, seçimle ilgili fikrimi soran arkadaşlarımla da görüşümü paylaşmışımdır.

**

Bunun dışında kurumsal olarak her ne kadar aynı camiada yer alsak ta, kurumlararası kategori bakımından farklı kulvarlarda olduğumuz şube başkanıyla böyle bir seçim üzerinden rekabete girmem söz konusu değildir, olamazda.

**

Sonuç olarak; ilgili haber ve yazılarda ismimin bu kadar çok öne çıkarılmasından ötürü, rahatsız olduğum ve cevap vererek bir takım hususları -en azından şahsım adına- açıklığa kavuşturma zarureti hissettiğim için sizlere gönderdiğim yazılı fikirlerimi yayınlayacağınızdan şüphe duymuyor, başarılarınızı devamını diliyorum. Saygılarımla…”

**

Konak Hastanesi’nden sanata tam destek…
Türkiye – Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nun (TADEF) ev sahipliğinde, Sabancı Kültür Merkezi’nde önceki gün gerçekleştirilen resim sergisinde, ressam İlhan İşbaşaran’ın tablolarına ilgi oldukça yoğundu.

Haydar Aliyev’in dokuzuncu ölüm yıldönümü anısına gerçekleştirilen resim sergisindeki tabloların çoğunluğu Azerbaycan ile ilgili olup, ressam İşbaşaran’ınmeslek hayatı boyunca gezip gördüğü yerlerin fotoğrafik görüntülerinin boya ve fırçayla hayat bulması şeklindeydi.
İlin tanınmış simalarının yer aldığı resim sergisinde, Özel Konak Hastanesi İcra Kurulu Direktörü Başhekim Turgay Kefeli de hazır bulunarak, tabloları tek tek inceleme fırsatı buldu.

**

Akın, Ellibeş’e yönetimi tanıttı

AKP Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ziya Yıldız ve yeni yürütme kurulu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i makamında ziyaret etti.Ziyarette Gençlik Kolları Başkanı Ziya Yıldız, yürütme kuruluna katılan arkadaşlarını tanıttı. Bunlar sırasıyla; Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Ali Kemal Öztürk,Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı: Zafer Aras, Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan yardımcısı: Raif Atalar, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı: Melek Kılıç, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Yasin Oğuz, Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Murat Uzuner, Üniversitelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Ahmet Eren, Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Bünyamin Gürler, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Ramazan Demir, Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Talip Tekin, Ar-Ge ve Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı: Büşra Şengün, Sekreter: Mümine Ardıç.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR