Eğitim şart abi!

MAKALEYİ DİNLE

Evimin balkonunun tam karşısında o güzelim Karamürsel’in sahilini süsleyen ve hepimizin yararlandığı çimenlik alanda banklar var. İnsanlar sahili süsleyen banklarda kahvaltılarını yapar veya akşam yemeklerini yerler. Ben de o cıvıl cıvıl insan seslerinden müthiş zevk alırım. İnsanların orada oturup yemek yemesi, o denizin havasını içlerine çekmesi hele bir de sevdikleri yanında ise müthiş bir mutluluk tablosu oluşturur, sizde büyük bir zevk ile izlersiniz. Ancak sahilde oturanların arkalarından temizlik için gelen görevlilerde ise büyük bir mutsuzluk görürsünüz. O oturduğunuz yerden geçen bilinçli insanlarda oturup kalkanların arkasından görevliler gibi söver dururlar. O mutluluk tablosunu kıskandıkları için değil elbet. Ortalığa saçtıkları pislik için, masaların üzerinde bıraktıkları artıkların o kötü görüntüsünden dolayı geçenler kızarken görevlilerde sizin bıraktığınız o berbat şeyleri elleri ile temizlemek zorunda kaldıkları için kızarlar hatta mutsuz olurlar. Gözünüzün önüne geliyor değil mi o tablo.

Hele banklara oturup çekirdek çıtlatanlar! Yerken müthiş zevkli ama sonrası? Oturulan yerde bırakılan kabuk dağlarını ve çevreye yayılan o kabukları temizleyenler için aynı şeyi söylemek mümkün mü? Yada o güzelim manzarayı bozan pislik geçenleri nasıl iğrendiriyor gözünüzün önüne geliyor mu?

Yaya tam karşıdan karşıya geçerken arabanın gazına basanların yüzlerindeki o müthiş zevki hiç izlediniz mi? Tabii o an ezilme tehlikesi geçirmiş yayanın yüzündeki mutsuzluğu söylemek istemiyorum bile. İçinden ve yüksek sesle sövmeleri söylemeye dilim varmıyor. Ya ağaç dallarına var gücü ile asılarak koparan çocuklarına hiç seslerine çıkarmayan anne babaları söylemek gerek mi? Balkonda siz otururken çocuğunun çişini daha kötüsü çocuğunun kakasını insanların uzandığı çimlere yaptıranlara ne demeli. Köpeğini gezdirmeye çıkaranların köpek pisliği öbeklerini çim üzerinde veya kaldırımda bırakanları ne yapmalı. Bunlardan daha kötüsü sizin balkonda oturduğunuzu hissedemeyerek koca insanların çişini denize nazır çimenlere yapmalarını söylemeğe dilim varmıyor utanıyorum. İnanın hiç biri abartı değil.

Siz sahilde aileniz ile yürürken çarpıp geçen insanlara veya aile, çoluk çocuk, kız kadın kavramlarını önemsemeden ana avrat küfürlü sohbet ederek yürüyenlere ne demeli.

Bunların sebebi eğitimsizlik değil midir?

Eğitim, kişinin hayatını devam ettirebilmesi için kendisine gerekli olan bilgileri edinmesidir. Eğitimin en mühim özelliği yaşam boyu devam eden bir süreç olmasıdır.

Eğitim, öğretimden farklıdır. Belli bir okul gibi mekânı veya 4+4+4, 5+3+3 gibi zaman dilimi yoktur. Doğumdan ölüme kadar devam eder. Kişinin karakteristik ve ahlaki özellikleri eğitim adı verilen bu süreçte oluşur. Eğitimde en kritik süreç doğum ile başlayan ve ilk gençlik yıllarına kadar devam eden süreçtir. Çünkü kişinin en kolay öğrendiği yaşlar bu dönemler arasındaki yaşlardır. Eğitim aile içinde başlar ve hayatın her alanında devam eder. Gereken bilgiler hayatta karşımıza çıkan mantık ile kavrama, deneme yanılma ya da gözlem yoluyla öğrenilir. Kısaca eğitim sürecinde elde ettiğimiz bilgiler görerek, yaşayarak öğrendiğimiz ama muhakkak bilmemiz gereken pratik bilgilerdir. Eğer eğitmezseniz yandı keten helvası işte toplumsal çöküş başladı demektir.

Eğitim, kişinin hayata tutunmasında ona yardımcı olabilecek tüm bilgileri içeren bir süreçtir. Bu nedenle eğitime gereken önem verilmelidir. Özellikle çocuklara kendilerini eğitebilmeleri konusunda destek olunmalıdır.

Toplumsal bilinç oluşmalıdır. Herkes bırakmış kendini doludizgin bilinçsizce yokuş aşağı gidiyor. Ne yaptığını bildiğini sanmıyorum insanların. Kural saygı yok olmuş durumda.

Demeden edemiyorum; Nerde o eski insanlar nerde?

Tekrar bir bilince sahip olmalıyız. Kulaktan duyma ile hareket eden palavracı büyükleri değil doğru araştıran, okuyan, mantık duygusu güçlü büyüklerimizi dinlemeye onların deneyimlerinden bir an önce yararlanmaya başlamalıyız.

Anne babalar artık çocuklarını başıboş bırakmamanızın gerektiğini kavramalısınız. Çocukların hayatta başarılı olabilmeleri için bilinçli bireyler haline gelmeleri gerekir. Yoksa büyük çöküş kaçınılmaz bir son olacaktır.

Hiç unutmayın; İyi bir eğitim almış ve iyi bir öğrenim görmüş insanlar toplum içerisinde her zaman çok iyi yerlere gelirler ve ayrıca bu kişiler her zaman toplumun diğer fertlerinden ayrılırlar. Eğitimsiz kişiler gerek topluma gerekse kendisine zararı olanlar insanlardır.

Kısaca ve sözün özü sevgili ülkem insanı toparla biraz kendini. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilgutay Bağdat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Yusuf - Teşekkürler bilgutay abi bu batidan doğuya bütün ülke için geçerlidir. Eğitim, sart abi yusuf

Yanıtla . 0Beğen 13 Ekim 17:45
01

Saime Erhut - Sayın Hocam, çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Ellerinize sağlık. İnanın insanlar ne yaptığını bilmiyor.

Yanıtla . 0Beğen 13 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR