CHP’den Rüşvet ve Yolsuzlukla ilgili 16 soru!

MAKALEYİ DİNLETürkiye, Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonuyla çalkalanıyor…
Yolsuzluğu bulaştıkları iddia edilen üç bakan istifa etti…
Kabinede değişiklik yapıldı…
Savcı, polise ikinci dalga için emir veriyor, polis bu emri yerine getirmiyor…
Türkiye, resmen diktatörlüğe gidiyor…
Böyle giderse Libya, Fas, Tunus, Suriye, İran’dan bir farkımız kalmayacak.
CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu ile İlgili Başbakan’a 16 Soru” başlıklı yazılı basın açıklaması metnini gönderdi.
**
İşte Kılıçdaroğlu’nun Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu ile ilgili Başbakan’a sorduğu 16 soru;
1- Ahlakı içselleştirmediğiniz ve ahlaksızlığı olağan bir şeymiş gibi topluma kabul ettirmeye çalıştığınız için mi Sayıştay Raporları TBMM’ye gelmedi?

2- Ucu sana, bakanlarına ve bakanlarının çocuklarına dokunan yolsuzlukların, rüşvetin hesabı sorulmasın diye mi Sayıştay raporları Meclis’e gelmesin diye özel düzenleme yaptınız?

‘Kul hakkı yemedim diyebilir misin?’

3- Defalarca, ‘Sayın Başbakan, çık şu kürsüye, ben kul hakkı yemedim de’
diye çağrı yaptım. Kul hakkı yemedim diye bildin mi?

4- “Hortumları kestik” diyorsun. Peki, o hortumlar AKP Genel Merkezi ile Bakanlar Kurulu’na ve yandaşlara bağlandı mı, bağlanmadı mı? Hortumlar bağlandı da bu kez ebatları çok büyüdü… Ne diyordu? “Büyük düşünün” yani büyük götürün…

5- Yolsuzluk, kirli siyasetçi, kirli bürokrat ve kirli işadamıyla yapılır. Biz buna şeytan üçgeni diyoruz. İktidarımızda bu şeytan üçgeni tamam… Peki, şeytan üçgenini yöneten şeytan kim? Sen biliyor musun? Bildiğin için mi korkuyorsun, panikliyorsun?

‘Ar damarınız çatlamış’

6- Adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonunda geçen bakanlar kırmızı plakalarla geziyor, hatta oğlunu sorgulayan polisi, adı dosyada yazılı olan bakan görevden alıyor. Bırakalım hukuk devletini, evrensel hukuku, bunun edep ile hayâ ile, insanların alnında bulunan ar damarıyla izahı mümkün müdür. Bir doktora gidip ar damarınız var mı, varsa o ar damarı çatlamış mı diye baktırdınız mı?

7- AKP iktidarında yolsuzluğun altyapısını oluşturdunuz. Sıra geldi yolsuzluğu örtme operasyonuna. Adı yolsuzluğa bulaşan bakanlarınızın imzasıyla çıkardığınız yönetmelik bunun için mi? Çünkü artık savcı yolsuzluk operasyonu isterse, önceden hırsızlara, rüşvetçilere haber verilecek. Operasyon bilgilerini vermek suç değil midir? Hırsıza önceden bilgi verilir mi? Geleceğim hazırlığını yap denilir mi?

‘ Deniz Feneri’ni unutmadık’

8- Deniz Feneri henüz belleklerimizden silinmedi. O dönem polisler İstanbul’da arama yapılacak diye kendi bakanlarına, İçişleri Bakanına haber verdiler, bilgilendirdiler. Ne oldu? Köstebek bakanın koruma müdürü Kırıkkale belediye başkanını aradı, Kırıkkale belediye başkanı, İstanbul’dan Deniz Feneri yetkililerini aradı, arama yapılacak diye uyardı. Biz bunun belgelerini, telefon konuşmalarının tümünü yayınladık. Soruşturma bile açılmadı. Ama o köstebek bakan İçişleri Bakanlığından Başbakan Yardımcılığına terfi ettirildi. Şimdi de aynı şeyleri mi yapacaksınız?

9- Sayın Başbakan, rüşveti, yolsuzluğu kara para aklamayı gözlerden gizlemek, hesap sorulmasını engellemek için başlatılan operasyon tuzak diyorsun, çete diyorsun, ine girmekten, el, kol kırmaktan bahsediyorsun. Peki, sen 11 yıldan beri Başbakan değil misin? Senin Hükümetin 11 yıldan beri bu devleti yönetmiyor mu? Ucu sana dokununca mı çete aklına geldi? Bütün istihbarat örgütleri, bürokrasi emrinde, nasıl olur da 11 yıldır çetenin farkına varmadın?

10- Bir kamu bankasının Genel Müdürü’nün evinde ayakkabı kutusu içinde milyonu aşan dolarlar, Eurolar bulunuyor. O ayakkabı kutusunun içine milyon dolarları, Euroları çeteler mi yerleştirdi?

‘Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var?’

11- Hadi, insan olanın çok rahat anlayabileceği bir soru daha sorayım. Helal paranın, alın teriyle kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var Sayın Başbakan?

12- Bakan çocuklarının yatak odalarına içi para dolu 10’ a yakın kasayı, o kasalardaki kirli paralara, kirli eller değmesin diye, para sayma makinelerini da çeteler mi yerleştirdi? Diyelim ki çeteler, bakan çocuklarının yatak odalarına kasaları, para sayma makinelerini o çocuklar uyurken yerleştirdiler. Nasıl onların, bakan babalarının ve bu devletin istihbaratının haberi olmadı?

13- Adı yolsuzluğa, rüşvete karışmış bakan ve oğlunun konuşmaları medyaya düştü. İçişleri Bakanı, ‘Oğlum dikkatli ol telefonda bunları konuşma’ diyor. Ne demek bu? Bu konuşmayı da çeteler Bakan’a zorla mı yaptırdı?

14- Bir babayla oğul arasında her türlü konuşma olur. Ancak, Özel hayat saklanır. Aile mahremiyeti varsa o konuşma gizlenir. Ama bu yolsuzluk ve rüşvet konuşması…
Bakan baba ‘telefonda konuşma bunları, yüz yüze görüş’ diyor. Böyle bir uyarının yapılmasını da çeteler mi önerdi Bakana?

‘Çete Bakanlar Kurulu, reis sensin’

15- Sayın Başbakan ‘Çete var’ diyorsun. Ben de dedim ki, çeteyi merak ediyorsan, Bakanlar Kurulu’nu topla, sağına soluna bak. Çete üyesini bulursun. Topladın mı, baktın mı, hayır?

16- Yine demiştim ki, var dediğin çeteyi kimin yönettiğini merak ediyorsan aynaya bak. Baktın mı? Hayır. O zaman çetenin reisini de göremezsin.


Cumhuriyet tarihinde bir ilk!
Savcı Muammer Akkaş'ın yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla başlattığı soruşturma kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında gözaltı kararı verildiği iddia edildi. Radikal'in yayınladığı, Savcı Akkaş’ın yazdığı ‘çağrı kağıdı’ isimli yazıda Bilal Erdoğan’ın şüpheli sıfatıyla ifade vermesi için ifadeye çağrıldığı yazılı.
Muammer Akkaş tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen 25.12.2013 tarihli yazı şöyle: “Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan 2012/656 soruşturma kapsamında; Çıkar amaçlı Suç Örgütü kurmak ve kurulan örgüte üye olmak suçlarından Cumhuriyet Başsavcılığımızca şüpheli sıfatıyla ifadeniz alınacağından, çağrı kağıdına ilişkin tebligatı aldığınızda aşağıda belirtilen tarihte Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat etmeniz, gelmediğiniz takdirde 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 146’ıncı maddesi hükmüne göre zorla getirileceğiniz tebliğ olunur. Muammer Akkaş – Cumhuriyet Savcısı”. Yazıda yer alan notta ise Necmettin Bilal Erdoğan’ın 2 Ocak 2014 tarihinde mesai saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı TMK 10. Madde ile yetkili bölümüne gelmesi istendi.”
Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla karşı karşıyayız…
Düşünün bir başbakanın oğlu, savcı tarafından soruşturulmaya davet edildi…
Ama, polis savcıyı dinlemiyor ve başbakanın oğlunu soruşturma için savcının karşısına çıkarmıyor… Bu resmen, diktatörlüğe geçişin bir göstergesidir…Umut Akbaş evleniyor
CHP Kocaeli eski İl Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Akbaş ile Kocaelispor’un eski futbolcusu Veli Akbaş oğulları Umut’u evlendiriyor. Kütahyalı Topuz ailesinin güzel kızları Melek ile Akbaş ailesinin oğulları Umut’un nikahı bugün saat 16.00’da Dolphin Yunus Emre Nikah Salonu’nda yapılacak. Akbaş ailesi tüm basın mensuplarını nikaha bekliyor.


EMO 59 yaşında!
İlk Genel Kurulu'nu 26 Aralık 1954 tarihinde yapan Elektrik Mühendisleri Odası kuruluşunun 59. yılını kutluyor. EMO Kocaeli Şubesi 7. Dönem Yönetim Kurulu, EMO'nun 59. yaşı nedeniyle yaptığı açıklama ile '60. kuruluş yılının arifesinde mühendislik mesleğinin gelişimi ve bilimin kamu yararına kullanılmasında öncülük yapan EMO, önümüzdeki yıllarda da TMMOB ve bağlı odaları ile birlikte toplumsal muhalefetin odağında yer alarak, onurlu yürüyüşüne ve dik duruşuna devam edecektir' vurgusu yaptı.

Emre İltev ders verdi

Büyükşehir Belediyesi, hizmet kalitesini arttırmak için kurum içi eğitimlerine büyük önem veriyor. Bu kapsamda personelini uzman isimlerle buluşturuyor. Eğitimlerin bu haftaki konusu “iletişim” oldu. Dört saat süren seminerde Kanal D ve CNN Türk ve Radyo D’nin spor spikeri Emre İltev iletişimin ipuçlarıyla ilgili personeli aydınlattı. Marmara Üniversitesi tarafından en iyi radyo spikeri seçilen Tilev, başarılı olmanın sırrının iyi iletişimden geçtiğini söyledi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR