Ahhhhh Kırkpınar ah.. Vah Karamürsel vah!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kırkpınar denince akla,önce Karamürsel gelirdi..

Şimdi öyle mi?

Kim takar Yalova Kaymakamını demişler..

Hatta;

‘Sür eşeğini Niğde’ye geçti BOR’un pazarı !’

Diyorlar..

Yıl 1976… Karamürsel davul-zurna sesleri ile inliyor.

Ağaçlardaki kuşlar bile susmuş,serhat şehri Edirne’den Karamürsel’e Altın Kemerli Başpehlivan Aydın Demiri davul-zurnalarla getiren tarihi Kırkpınarın  ustalarının ezgilerini huşu içinde dinliyor.

Ertesi yıl daha ertesi yıl…

Kırkpınar denince,Karamürselli hazırlığa başlıyor.

Sarhoş Ahmet’inden Armağan Hocasına, İsmail Doğansoyundan Ağaların ağası Emin Doğansoya kadar herkes ‘Yörükler gibi’ Kırkpınar yoluna düşüyor.

Sarayiçinde Kırkpınar çayırının yanında çadırlar kurulur, kuzular çevrilir,geç saatlere kadar memleketin dört bir yanından gelmiş eski dostlar buluşur,

Zurnalar kulaklara üflenir..üflenir…ta ki sabah olana kadar hasret giderilir sanki ‘,ertesi günün güreşleri sanki ‘tefrika’ edilir gibi anlatılır pehlivanlar adına ‘iddialara’ girilirdi.

Aydın Demir’le başlayan Kırkpınar aşkı,

Ahmet Taşçı ile tam 12 yıl devam etti.

Karamürsel bu 2 pehlivan ile Türkiye’de hiçbir ilçeye nasip olmayan 12 kez Başpehlivanlık ve 3 kez ebedi olmak üzere Altın Kemer kazandı.Karamürselli son 12 yıldır ise suskun,üzgün ve küskün..

Ahmet Taşçı’nın dönemi bitti.

Artık Karamürsel’de BÜLBÜLLER ötmüyor!

Vah Kırkpınar’ım vah…

Karamürsel’in sesi soluğu kesik,

Eskisi gibi sana gelecek KERVANI da yok!

Kırkpınar’da,

Kürsüye çıkacak pehlivanı da yok!

Amma;

Bu satırların yazarı

 

 52 yıldır izlediği Kırkpınarı bu yıl da izlemek üzere,kadim dostu Karamürselli Basketbol antrenörü Turgut Taşçı ile Edirne’ye;Kırkpınar’a gazeteci meslektaşları Burhan Aytekin,Alican Zeray,Halil Delice,Ali Gümüş’le tribünde ‘yağlı güreşi’ tartışmaya, Akçakocalı dostları Kırkpınarın her yılki müdavimi ‘Hoşaf’ Ahmet ve arkadaşları ile hasret giderip,Kırkpınarın geleneklerini yad etmek için , Kırkpınarın ‘gerçek’ yüzünü sizlere aktarmak için,

Ve…Kırkpınar ‘sevdasını’ sizlere anlatmak için yine Edirne de olacak…

 

 

( 1-Yazı (Manşet)

 

 Kırkpınar’da, Karamürsel ‘var mı-yok mu ? ‘

  • 25 yıl da 12 Başpehlivanlık,3 altın kemer alan, Kırkpınar’a ‘ambargo’ koyan Karamürsel  14 yıldır Kırkpınar’da kürsüye hasret..

 

Edirne (Kırkpınar-2014) Abdullah KARAGÖZ

____________________________________

Tarihi Kırkpınar’da adı en çok geçen ve ezberlenen Karamürsel neredeyse unutulmaya yüz tuttu. Ahmet Taşçının dönemini kapatması ile Karamürsel korkusu da Kırkpınar da son buldu.

653.cüsü yapılmakta olan tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde Başpehlivanlık heyecanı Antalya Ordu ve Ankara ağırlıklı pehlivanlar arasında yaşanacağı söylenirken, Karamürselli pehlivanların adı bile anılmıyor.

Bir zamanlar Başpehlivanların korkularını kaçıran Karamürselli pehlivanlardan Cino Mehmetin çayırlardan ayrılması,Koca Yusuf lakaplı Ekrem Yavuzun sakatlığı,Gökhan Arıcı ve Murat Aydoğdu’nun ‘cezalı’ olması, Karamürsel ekibinin işini iyice zorlaştırdı.

Ahmet Taşçı’nın Heykeli’de,

Kitabı da var amma

Yetiştirdiği 1 Çırağı yok !

Dokuz kez Kırkpınar Başpehlivanı olarak ün yapan ve Sarayiçine heykeli dikilen Ahmet Taşçının hayatını anlatan Karamürselli gazeteci-yazar Erdoğan Özdemir tarafından yazılmış 545 sayfalık kitabı bile var amma, Taşçının 12 yıldır Kırkpınarda kürsüye çıkan kendi yetiştirdiği bir Çırağı bile olmaması yağlı güreş camiasında çeşitli söylentilere neden oluyor.

Hem antrenör hem kulüp başkanı

‘Çağdeviren’ Başpehivan Ahmet Taşçı, Türkiyenin ilk yağlı güreş spor kulübü olan Karamürsel Levent Erdoğan Yağlı Güreş Spor Kulübünün başkanı olduğu gibi aynı zamanda kulübün antrenörlüğünü yapıyor.

Yağlı güreş meraklıları ve severleri, Ahmet Taşçının 2000 yılından bu yana kendisinden sonra Karamürsel’de bir Başpehlivan yetişmemesi veya yetiştirilmemiş olması camia arasında tartışılırken bu işi en iyi bilen Taşçının Kırkpınar’da kürsüye çıkacak bir Çırak dahi yetiştirmemiş olması eleştiriliyor.

Pehlivanlar ayrıldı

Karamürsel’de yağlı güreşçiler artık ayrı ayrı ekipler oluşturmuş ayrı ayrı çalışıyorlar.

Özellikle alt katagorideki genç pehlivanlar Cino Mehmet Yılmazla çalışmalarını sürdürüyor.

Ahmet Taşçı ile yaşadığı tatsız olay sonrası Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü ile ilişkisini kesen Cino Mehmet’in ekibi çalışmalarını Levent Erdoğan tesisleri dışında yapıyor.

Ahmet Taşçı-Sabahattin Kangal ve Cino Mehmet!in ekipleri Karamürsel’de yağlı güreş yapan pehlivanları 3’e bölmüş durumda.

Bir tek Güngör Ekin var..

Kırkpınar’da Başpehlivanlık güreşlerinde isminden bahsedilecek Karamürsel’den bir tek Ali Güngör Ekin var. O da kurada şansı yaver gider ilk 8 kalırsa belki. Onun dışında Kaan Kaya..

Kırkpınarın son 25 yılında 12 Başpehlivanlık ve 3 altın kemer çıkaran Karamürselli pehlivanlardaki düşüş ve gerileme Kırkpınar meraklıları arasında tartışılırken ortak kanı artık Karamürsel’den Kırkpınar da ‘Başpehlivan’ çıkmayacağı yönünde..

‘Umut’ fakirin sermayesi misali Karamürselli pehlivanlar da Kırkpınar’a ‘Kürsü’ Altın ümidi ile geldiler,tüm pehlivanlar gibi onların da şansları bol ve kısmetleri açık olsun.

 

 

Aydın Demir gelmiyor

Karamürsel’in ilk Altın Kemerli Kırkpınar Başpehlivanı (1976-77-78) Aydın Demir bu yılki Kırkpınar Yağlı güreşleri için Edirne’ye gelmiyor.

Uzun süredir beli ve bacaklarındaki ağrılarından şikayetçi olan Aydın Demir, rahatsızlığının artık uzun yol seyahatlerini engellediğini bu yüzden tarihi Kırkpınar’a gidemeyeceğini söyledi.

Kırkpınar’ın eski heyecanını kaybettiğini söyleyen Demir, ‘-Bu sene Kırkpınarda Karamürselden kürsü yapacak pehlivan da çıkmaz. Başpehlivanlık Antalyalılar arasında geçer’ diyerek görüşünü açıkladı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR