Bir hataya düşmeyin!

MAKALEYİ DİNLETürkiye’de bu zamana kadar hiçbir yerel seçim bu kadar önem arz etmemişti. Cumhuriyet tarihi boyunca oylarını sürekli artıran, Menderes’in Demokrat Parti ile elde ettiği yüzde rekoruna çok yaklaşan AK Parti dışında bir siyasi oluşum bugüne kadar çıkmadı.
Ancak işte o AK Parti döneminde bile yerel seçimlere çok büyük bir hevesle yaklaşılmadı bu güne kadar. Sürekli olarak kazanılacak oy oranına yeterli gözü ile bakıldı. Genel seçimde sandık yüzdeleri sürekli artarken, son 2009 seçimlerinde AK Parti’nin ülke genelinde 8 puan birden düşmesi, kimseyi karamsarlığa düşürmedi.
Ta ki 17 Aralık operasyonuna kadar…
Bu tarihten sonra AK Parti’de genel merkezden itibaren tüm yönetim kademeleri, şöyle bir silkiniş içine girdi. Kendilerini titreten operasyon sonrasında meseleye çok daha ciddi ve hassas yaklaşmaya başladılar. Bu hassas yaklaşımın ardından AK Parti’de genel merkez yönetimi, bırakın belediye başkan aday adaylarını hatta ilçe yöneticilerini seçerken bile adamlar hakkında bin dereden su getirir oldular.
Aday adayları hakkında ise spekülasyona açık bir şekilde MİT raporu istendiği dahi iddia edilmişti.
Kısacası iktidar safında, bir yerel seçim hiç bu kadar önemli olmamıştı…
Peki doğru adayları bulabilecek mi AK Parti Genel Merkezi. Bunun yolu yordamı belli aslında. Şaibeye bir şekilde bulaşmış, millette karşılığı olmayan kim varsa mutlaka elekten geçirilmeli. Anket sonuçları ve şayet demokrasiye inanıyorsak parti içi yoklamalar dikkate alınmalı. Bunu yapabilir ve gerekçelerini de millete sağlıklı bir şekilde anlatabilirse, AK Parti’nin ilçelerdeki seçimlerinden çok da başarısız çıkacağını düşünmüyorum.
Ama dedim ya, mutlaka aklı selim düşünülmeli.
Örneğin Dilovası…
Cemil Yaman tartışmasız başarılı bir isim. Bu kentin belki de samimiyet ölçüsünde yetiştirdiği en özel değerlerinden biri. Çalışmaları takdire değer. İnsanların gönüllerine nasıl gidildiğini çok iyi biliyor. Ancak en büyük hatası (!), haram yemeyi bir türlü kabullenememiş olması.
Buna yeltenenlere ‘Durun kardeşim, bu sizin değil milletin hakkı’ demesini bilmesi.
Belki de bunu söyleyerek büyük bir riski göze alması. İşte bu yüzden tepki görür Cemil Yaman. Ancak tepki gösterenler hep kendilerini bir yerlere layık gören, atıp tuttuğu, yalan yere eleştirdiği kişilerin karşısına gelince, herkesten önce ceketini ilikleyen insanlar olmuştur hep.
Kısacası güvenilmeyecek bir karaktere sahip olanlar bugün Yaman hakkında yalan yanlış sözlerle atıp tutmaktadır. Bugün Kocaeli’nin sağlam bir belediye başkanına ihtiyacı var ise, örnek Cemil Yaman’dır…
Elbette Yaman gibi birkaç örnek daha verilebilir. Ancak dedim ya...
AK Partili gözüküp de, sadece makam mevki derdine düşenlerin, haram ve helal arasındaki o incecik çizginin ne anlama geldiğini çözemeyenler, belki de koca bir ilçenin kaderi ile oynayacak, insanların kuyusunu kazacaklardır. Bunun bedelini de tepeden tırnağa tüm AK Parti’nin ödemesine sebep olacaklardır.
Türk milleti bu tür bir siyaseti ve siyasetçileri her zaman gördü.
Peki sizce bu doğru mu, sevgili AK Partili dostlarım…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR