ÖLÜMSÜZ LİDER ATATÜRK

MAKALEYİ DİNLE

Ulu önder Mustafa Kemal herkes gibi elbette bir faniydi. Kendisi de bu hakikati “ Elbette benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır “ diye dile getirmiştir. Fakat onu “ ölümsüz ” kılan şey fikirleri ve bırakmış olduğu eserlerdir. Bıraktığı eserler ve ileriye sürdüğü fikirlerde sadece ait olduğu zamana bağlı kalmamış hep geleceğe dönük olmuştur. “ Yurtta barış, cihanda barış “ diyerek dünya çapında geleceğin barış temellerini atmıştır.
Mustafa Kemal çağının en büyük devlet adamı ve lideri olarak tarih kitaplarında ve kalplerde ebediyen olmak üzere yerini aldı. Hiçbir güç bu gerçeği yok edemedi ve edemez de.
Geçmişe ve bugünümüze baktığımızda isim yapmış gündeme oturmuş liderlerin tümünün izi silinmiştir. Heykelleri yok olmuş, parçalanmıştır. Dedikleri emir veya kanun kabul edilen liderler artık yok. Geçmişteki liderler arasında hala tazeliği ile yaşayan hatta gün geçtikçe çoğalan sevgi ile anılan tek istisnai lider Atatürk’tür. İşte Anıtkabir’e ziyaret için su gibi akan yüz binlerce insan bu büyük sevginin canlı kanıtıdır.
Atatürk’e dinsiz diyen, dinini bilmeyen dincilere ve dinsizlere rağmen Atatürk dindar ve aklıselim insanların her an kalplerindedir. Yalanla, dolanla kasıtlı olarak yıpratma kampanyası düzenleyen dini sömürü aracı olarak görenlere de gerekli cevabı o gün şu ifadesinde vermiştir. “ Türk milleti daha dindar olmalıdır. Yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna öyle inanıyorum “ demiştir.
Her tarafı işgal altında olan, orduları dağıtılıp, silahları elinden alınan, param parça bir ülkeyi yoktan var etti. Adeta mucizeler yaratılıp, tarih yeniden yazıldı.
Atatürk yenilikçiliği esas almıştır. Statükoculuk, durağanlık, irtica gibi konulara oldukça duyarlı ve tepkili olmuştur. Tek partili dönemde dahi bugünkü çok partili dönemden daha fazla demokrasiye önem vermiştir. Bugünkü politikacılara ders verecek bir şeffaflaşma söz konusu idi. Verilen sözler mutlaka gerçekleştirilmiştir.
Halkına, milletine her konuda gerçekten inanmış ve güvenmiştir. Bu inanç ve güvenin etkisi ile “ Bir Türk cihana bedeldir “ ve “ Beni Türk hekimlerine emanet ediniz “ demiştir.
Her şeyin çözümünü eğitime, bilime bağlamıştır. “ Öğretmenler yeni nesil sizin eserinizdir ” sözü ile öğretmenlere sorumluluk yüklemiştir.
“ Hayatta en hakiki mürşit ( yol gösteren ) ilimdir “diyor.
Kadınlara ayrı bir önem verilmiştir. Kanıtı ise birinci mecliste 18 kadın parlamenter mevcut idi. Birde bugünkü mecliste kadın sayısına bakılır ise durum daha net gözükür.
Gençliğe ve gençlere inanan ve güvenen Atatürk Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir.
Atatürk çağının en büyük lideridir. O derecede geleceğin de ölümsüz lideridir. Atatürk’ü öğrenmek ve anlamak her zamankinden daha gereklidir. Ölümsüz lidere her zaman ihtiyacımız olacaktır. Ama putlaştırmadan ve tabulaştırmadan anlamamız, öğrenmemiz gerekir.
Varlığını, özgürlüğünü, onurunu ve namusunu Atatürk’e borçlu olup da onu bir türlü anlamayanlar ve anlamak istemeyen gafiller yarasanın ışıktan korktuğu gibi ondan korkmaktalar. Bilmeden, anlamadan, kulaktan dolma yalan dolan sözlerle Atatürk’e karşı hasımane tutum ve davranış içindeler. Çağının en büyük ve kudretli adamını, komutanını bütün dünya önünde saygı ile eğilip takdir ederken, içimizden bu bağnaz ve yobazların çıkışı büyük talihsizliktir.
Atam; önünde saygı ile eğilip, rahmet ve minnetle anıyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR