Körfez, Türkiye’nin bir özeti gibi!

MAKALEYİ DİNLE

Marmara’nın İncisi Körfez’deki vizyon projeleri bir bir hayata geçiren Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Türkiye’ye örnek olan projelerini Anadolu Ajansı’na (AA) anlattı.

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerde çoğu kimse İsmail Baran’ın AKP’den Körfez Belediye Başkan adayı olacağını tahmin etmiyordu…

Başkan adaylarına bakıldığında şansı alt sıralarda idi…

Ama partisi AKP, kendisine güvendi ve Körfez Belediye Başkan adayı yaptı…

Seçimi kazandı…

Seçim öncesi ve seçimi kazandığı ilk birkaç ay basını iyi kullanamayan Başkan Baran, günler geçtikçe basını ve iletişimi iyi kullandı.

Kullanmaya da devam ediyor…

Körfez, 151 bin nüfusuyla, Türkiye’nin onlarca ilinden daha büyük bir nüfus potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz… 

**

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, devletin yayın organı olan Anadolu Ajansı’na röportaj verdi…

Yaptığı çalışmaları, yapacağı çalışmaları anlattı…

Baran, önemli projelerinden biri olan Sarnıç Han inşaatı ve Hereke Kalesi’nde devam eden çalışmaları Anadolu Ajansı (AA) anlattı.

Belediye Basın Yayın haberi şu şekilde servis etti;

**

Başkan Baran profesyonel hizmet alt yapısı ile insan odaklı hizmet ürettiklerini ifade ederek, “Toplumun ihtiyaçlarını belirleyen bir belediyecilik anlayışıyla yola başladık ve 2,5 yılda her bir vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltecek projeler ürettik ve bunları hayata geçirdik. Bizim hizmet anlayışımızda herkesin mutlu olduğu bir Körfez var, bunun içinde var gücümüzle çalışıyoruz. Sadece alt yapı değil, tarihi mirastan yerleşim uygulamalarına, turizmden ulaşıma kadar birçok alanda Körfez’i özlediği geleceğe kavuşturmak istiyoruz” dedi.

 

KÖRFEZ’İN MARKA DEĞERİ YÜKSELECEK

Sarnıç Han inşaatında devam eden çalışmaları ve projenin detaylarını Anadolu Ajansına anlatan Başkan Baran, “Tütünçiftlik merkezde yepyeni ve modern bir yaşam alanını ilçemize kazandırıyoruz. Körfez’in marka değerini yükseltecek bu proje Mardin taşı kullanılarak inşa edilecek. Yapıda ayrıca el işçiliği taş oymaları kullanılacak. Geleneksel mimari ile modern mimarinin sentezinden oluşan yapı, çevreye ve kente sosyal kazanım sağlaması ile birlikte yeni ufuklar açacaktır. Tekno marketi, mağazalar, ofisler, çocuk oyun alanları ile her ayrıntının düşünüldüğü yapıda Osmanlı ve Selçuklu tarzı motifler ve işleme özellikleriyle özgünlüğünü hissettirecek. İlçemize hayırlı olsun.

 

HEREKE KALESİ

Körfez’in tarihi dokusunun ve kültürel mirasının korunması yönelik sürdürdüğümüz çalışmalarımızla tarihimizi gün ışığına çıkaracak ve kentimizi müzekent haline getireceğiz. İçerisinde bulunduğumuz Hereke Kalesi, tarih boyunca Osmanlı Devleti'nin önemli noktalarından biridir. Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan, 640'lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Hereke Kalesinde restorasyon çalışmalarımız sürdükçe kalemizin sureti yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Önemli bir geçmişi bulunan Kalenin her alanını titizlikle inceliyoruz. Bilim heyeti, tarihçi ve arkeolog gibi özel oluşturulan ekiplerce kalemizin diğer etap çalışmaları da ilerleyen zamanlarda şekillenecek” şeklinde konuştu.

 

“KÖRFEZİ SEVİYORUZ”

Başkan Baran bu kente aşık olduğunu ifade ederek, “Körfez’i ve Körfezlileri seviyoruz. Halkımızdan aldığımız güç ve destekle Körfez’i kültür, turizm, alt yapı, üst yapı, yeşil alan ve sosyal projelerle kalkındırmaya devam ediyoruz. Körfez eski adı olan Yarımca yani (Brunga) binlerce yıllık geçmişi olan, güzide bir kenttir. Tarihi, coğrafyası, doğal güzellikleri, kültürel mirası ve en önemlisi sanayisi ile Körfez Türkiye’nin bir özeti gibidir” dedi. “

**

Başkan Baran’ın açıklamaları böyle…

Hereke Kalesi’ni iyi biliyorum…

Şiddetle restore edilmeye ihtiyaç vardı…

Zira büyük tahrip görmüştü…

Hereke kalesinin restorasyonu bitirse, beldeye ayrı bir değer katacaktır…

**

Başkan Baran, açıklamasının sonunda “Körfez, Türkiye’nin bir özeti gibidir” görüşüne katılıyorum…

Zira, Türkiye’nin 81 ilinden vatandaş Körfez’de yaşıyor…

Körfez’deki seçim sonuçları, Türkiye ortalamalarına çok yakın çıkıyor…

Erkene alınmazsa, yerel seçimler Mart 2019’da yapılacak…

Başkan Baran’ın  önünde 2.5 yıllık bir süre var…

Yaptığı hizmetlerle partisini ve halkı ikna ederse, partisi tarafından yeniden aday gösterilebilir.

 

İzmit Belediyesi’nden  çınarlar için açıklama geldi

İzmit Belediyesi’nden dünkü “Fevziye Camii’nde çınar ağaçları yanlış mı budandı?” başlıklı yazıma   açıklama geldi.  Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Çınar ağaçlarının tramvay hattına denk geldiği için Büyükşehir  Belediyesi ile İzmit Belediyesi ekiplerince budandığı kaydedilerek, bahse konu olan ağaçlar, yerlerinden söküleceği için derin budama yapılmıştır. Bitki taşınma esnasında ( transplantasyon) bitkinin kökleri ne kadar dikkat edilse de kesilir, zarar görür ve köklerinde azalma olur. Taşındığı yerde kök sistemi gelişene kadar belli bir süre geçer bu süre zarfında üstündeki mevcut dalları yaprakları besleyemez. Bu sebeple transplantasyon yapılacağı zaman bitkiler normal budamadan çok farklı bir şekilde derin budama yapılır” denildi.

 

Valilikten DSP  için cevap geldi

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, gazetemizi ziyaret etmiş, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’ndan randevu istendiğini, ama kendilerine randevu verilmediğini söylemişti. Ben de Aksakal’ın bu söylemini köşemde yayınladım. Yazının çıktığı gün Valilik adına Birsen Kavcı beni aradı. Kavcı, DSP İl Sekreteri Şengül Hanım’ın (Karlıova), kendilerini aradığını, pazartesi günü için randevu istediğini, ama Sayın Valimiz pazartesi günü il dışında olduğu için kendilerine randevu verilemediğini, bunu da pazartesi günü Şengül Hanım’ı arayarak kendisine ilettiklerini söyledi. Kavcı’nın açıklamasını şöyle özetleyebiliriz; DSP, pazartesi günü için Valilikten randevu istedi. Vali Güzeloğlu da o gün il dışında olduğu için DSP’ye randevu verilmedi.

 

Kırsal Hizmetler  Müdürlüğü çalışıyor

İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen köy ziyaretlerinde istek ve şikayetler dinlenip çeşitli konularda karşılıklı görüş alış verişinde bulunuyorlar.  Bulduk, Yenice, Bayraktar ve Zeytinburnu köylerini ziyaret eden Veteriner Hekim Gökhan Kılıç, Veteriner Hekim Cihan Altıntaş ve Ziraat Yüksek Mühendisi Şafak Üzümoğlu, muhtarlar ve vatandaşlarla görüşerek başta tarım ve hayvancılık ile ilgili sorunlarını dinlediler. Köylüler bu uygulamadan memnun.

 

Toltar, her başvurana  burs verdirmek istiyor

Dilovası’nda ikamet eden ve üniversitelerde lisans eğitimi alan öğrencilere geçen yıl Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ın gayretleriyle sanayicilerle yapılan görüşmeler neticesinde müracaat eden 225 lisans öğrencisinin tamamına burs desteği sağlanmıştı.  Bu yıl burs için başvuran öğrenci sayısı 450 oldu. Başkan Toltar,  “Hedefimiz başvuran bütün öğrencilere burs verilmesi. Ancak belediyelerin burs vermesi kanunen mümkün olmadığından öğrencilerimizin mağdur olmaması için geçtiğimiz yıl başlattığımız belediye-sanayici işbirliği çerçevesinde öğrencilerimize burs vermeye devam edeceğiz” dedi. Öğrencilere burs verilmesi projesi önemli… Tabi, ayrım yapılmaksınız yapılırsa…

 

Vatanım Sensin  Sekapark’ta çekiliyor

Kanal D’nin iddialı yerli dizisi, “Vatanım Sensin”in çekimleri İzmit’te SEKA Park Platosu’nda yapılıyor. Ünlü sanatçı Halit Ergenç ile eşi Belgüzar Korel’in birlikte rol aldığı İzmir’in işgal günlerindeki dönemi anlatan dizinin çeşitli bölümleri için SEKA Park Platosu özel olarak hazırlandı. TRT’nin dizilerinden sonra Seka Park Film Platosu, bu kez özel bir kanalın dizisine ev sahipliği yapacak.

 

Geri dönüşüm  geleceği kazanım

İzmit Belediyesi’nin “Geri dönüşüm geleceği kazanım” sloganıyla gerçekleştirilen çalışmalara toplumun her kesimi destek veriyor. Yetkililer, projeye destek olan okullara şimdiye kadar 29.600 paket A4 fotokopi kağıdı, 49 yazıcı, 61 masaüstü bilgisayar, 85 projeksiyon cihazı, 133 dizüstü bilgisayar, 12 fotokopi makinesi ile çok sayıda sarf malzeme verildi. Proje ile hem okullarımız kazanıyor hem de ülkemiz” dediler. Bu arada projeye destek olan İzmit Endüstri Meslek Lisesi’ne 1 adet yazıcı ile Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu ve Dr. Derdi Koçal İlkokulu’na da birer adet dizüstü bilgisayar teslim edildi. İlgililer, 318 00 77 numaralı telefonu arayarak atıkları belediyeden aldırabiliyorlar. 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR