Çöp fabrikasının ardında Berat Albayrak mı var?

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar…

Hereke ve Dilovası sakinlerinin tepkisi üzerine Büyükşehir Belediyesi, çöp fabrikasını Körfez ile Derince arasına yapmayı çalışıyor…

Çöp fabrikasına;

Körfez Belediye Başkanı karşı…

Körfez Ticaret Odası karşı…

İlimtepe Mahallesi karşı…

Körfez Muhtarlar Derneği karşı…

Taşköprülüler Derneği karşı

Çenesuyu’nun kaynağına yakın diye Derince Belediyesi karşı… 

 

**

 

Çöp fabrikasıyla ilgili önceki gün bana mail geldi…

Maili gönderen İlimtepe Mahallesi’nde oturan okurumuz, çöp fabrikasına karşı olduğunu belirtirken, ilginç iddialar da ortaya attı… Okurumuz, çöp fabrikasının altında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın olduğunu iddia etti. 

 

**

 

Okurumuzun gönderdiği maili birlikte okuyalım;

"İlimtepe ve Körfez halkı olarak acilen yardımınıza ihtiyacımız var. 1999 depreminden sonra İlimtepe’ye yerleştik. Burada doğayla iç içe bir yaşam sürmekteyiz. Konum olarak Tüpraş Tesisleri’nin üst tarafında yer almaktayız. Batıda Dilovası’ndan gelen gazlarla, Güney’de Körfez’deki bir sürü fabrika gazlarıyla, Doğu’da ise Kocaeli'ne kurulmuş kimyasal atık temizleme tesislerinden çıkan gazlarla sürekli muhatap olmaktayız.

 

**

 

İlimtepe rakım olarak biraz daha yukarıda olduğundan, biraz daha rahat nefes alabilmekteyiz. Burada çeşitli hayvanlarla (Ceylan, tilki, kirpi, kaplumbağa, baykuş daha ismini bilemediğim bir sürü kuşlarla) birlikte gayet güzel bir şekilde yaşamaktayız. Ta ki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İlimtepe'ye kimyasal atık temizleme (daha sonra kıvırarak evsel atık fabrikası demişlerdir) fabrikası kurmak isteyene kadar.

 

**

 

Bu fabrika konum olarak bölgemizin doğal olarak çıkan Çenesuyu markası ile bilinen su tesislerimizin de üstünde kalmaktadır. Dolayısı ile hem havamız hem de suyumuz kirlenmektedir. Buraya çöp tesisi istemiyoruz. Buraya doğal yaşamı destekleyen spor yaşam alanları, hayvanat bahçesi, doğayı araştırmayı hedeflemiş üniversite veya araştırma merkezleri kurulmalıydı.

 

**

 

Durumun siyasi boyutu işe şöyledir;

Berat Albayrak, iki kere Devlet Orman İşletmesi’ne başvurarak araziyi istemiş, birincisinde ret edilmiş… İkincisinde metre karesi 70 kuruştan önce TOKİ’ye sonra Berat Albayrak’a kimseye duyurulmadan satışı yapılmıştır. Berat Albayrak da kimyasal atık temizleme fabrikası kurmak istemiş. Bu atık fabrikası önce Hereke’ye sonra Dilovası’na kurulmak istenmiş, ama halkının yaptığı eylemlerle İlimtepe/ Körfez’ e kaydırılmıştır. Körfez'deki tek nefes alınabilecek yer burasıdır ve kanserden ölenlerin sayısı yılda 20.000’ i geçmektedir.

 

**

 

Basında kastı olarak haber yapmamaktadır. Özellikle fikren neler yapabileceğimizi nerelere başvurmamız gerektiğini bilmemekteyiz. Mahalle muhtarları nezdinde yaptıklarımızda göz doldurmamaktadır. Ama 8 tane mahalle muhtarımız canla başla çalışmaktadır. Lütfen bize yardım eder misiniz? Şimdiden teşekkür ederim." Bu mesajı Greenpeacelere de yolladım. Acilen toplumumuzdaki kanaat önderlerinin de desteğine ihtiyacımız var. Ayrıca Change.org’ da da imza kampanyası başlattık. Hiçbir şey olmasa bile fikren desteğinize muhtacız. Yukarıda da anlattığım gibi Derince halkı da durumdan etkilemektedir. Şimdiden teşekkür ederim”

 

**

 

Okurumun görüşleri böyle…

Bilindiği gibi Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı…

1 Kasım seçimlerinde AKP’den milletvekili oldu…

Sonrasında Enerji Bakanı yapıldı…

Okurumun iddiasına göre çöp fabrikasının altında Berat Albayrak var…

 

**

 

Okurumuz, çöp fabrikasıyla ilgili gazetelerin haber yapmadığını söylüyor…

Okurumuz bilmeli ki; çöp fabrikasıyla ilgili birkaç gün üst üste manşet yaptık…

Çöp fabrikasının zararlarını anlattık…

Gazete olarak çöp fabrikasının o bölgeye yapılmaması noktasında kamuoyu oluşturduk…

Körfez ve Derince halkı, çöp fabrikasına karşı dik durursa ve daha büyük bir çoğunluk yakalarsa, Büyükşehir bu kararından vazgeçebilir…

Şub bilinmeli ki; Büyükşehir Belediyesi, arazinin tahsisi için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurdu…

Büyükşehir, Bakanlıktan cevap bekliyor…

Bakanlık araziyi devrederse, Büyükşehir çöp fabrikası için düğmeye basacak…

 

 

Zabıtadan kaldırım işgaline 63 bin lira ceza

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, 2015 yılında yasak yerlere park eden araç sürücülerine ceza yağdırdı. Zabıta yetkilileri, kaldırım, bisiklet yolu ve yaya geçitlerine park eden 631 araç sürücüsüne Kabahatler Kanunu’na istinaden 63 bin 100 Lira para cezası kesildiğini belirtiler. Ayrıca yıl içinde 69 araç bulundukları yerlerden çekici yardımıyla kaldırıldı.

 

Köseköy’de Dosteller ve Yonca Sitesi’nin yol çilesi!

Gazetemize mail gönderen bir okurumuz, sitelerindeki yol sorununu anlatarak, yetkililerden yardım istedi. Okurumuz, sorunu şu şekilde anlattı, “ Birçok kez Çözüm Masası’nı ve yol bakımda görevli Görkem Bey’i aramamıza rağmen Köseköy’de bulunan Dosteller ve Yonca Sitesi’nin yol çilesi yıllardır devam ediyor. Yolumuz sürekli yamayla geçiştiriliyor. Sitelerimiz hafif rampada bulunduğu için yağışlı havalarda Kartepe’den gelen bütün su, yolu dereye çeviriyor ve haliyle yol aşınıp çukurlar oluşuyor. Araçlarımızın özellikle alt takım kısımları sürekli zarar görüyor. Çözüm olarak yol kenarlarına drenaj yapılıp su tahliyesi sağlandıktan sonra kalıcı bir asfalt dökülmeli. Hep yazın yapacağız demelerine rağmen kaç yaz geçti ve çilemiz hiç değişmedi. Geçen sene Başbakan gelecek diye Yahya Kaptan’daki yolu 1 günde asfaltlayan yetkililerden bizim yolumuz konusunda da artık lütfen çözüm bekliyoruz”. Okurumuz, sorunu bu şekilde anlattı. Umarım yetkililer söz konusu yere gider ve bu sorunu çözer.

 

Bakır’a moral ziyareti

Kocaeli  PTT-Türk Telekom Başmüdürlüklerinde yaklaşık  30 yıl aşçılık yapan Alaaddin Bakır’ın   rahatsız olduğunu öğrenen eski mesai arkadaşları, hemen evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kalp rahatsızlığı, şeker, tansiyon ve kalın bağırsaklarda taş olduğu teşhis edilen Bakır’ın tedavisi devam ediyor. Bu ziyarete  laaddin Bakır’ın yanında yine emekli aşçılardan Onbaşı Seyfettin Koca, eski sendikacı Kadir Cansever, eski Muhasebe Müdürü Yaşar Özkar, eski Savunma Müdürü Sedat Köse, Kor.Güv.Amiri Rüçhan Özden ve eski Bilgi İşlem Tekniker şimdi ise Tarım  İl Müdürlüğü’nde görevine  Güven Perçem katıldılar. Biz de Bakır’a geçmiş olsun diyoruz…

 

Köken bebek sevdi

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, “Her Bebek Bir Fidan” programı kapsamında çocuklar için diktiği fidanlar sonrası bebek ziyaretlerine devam ediyor. Eşi Elif Köken’le birlikte Çarşı Mahallesi’nde oturan İlhan ve Gülşen Acar çiftinin kıymetli yavruları Alper ile  Akdurak Mahallesi’nde  ikamet eden Ayhan Selma Sarı çiftinin kızları Azra Melis’i ziyaret eden Başkan Köken, halkıyla iç içe olmayı benimsediğini ifade etti.

 

Köşker’e hizmet teşekkürü

Gebze Belediyesi tarafından yaklaşık iki ay önce şehrin beş ayrı noktasında engelli araçları için hizmete sunulan ücretsiz elektrikli şarj istasyonları engelli vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Dilovası’nda ikamet eden ve işi gereği sık sık Gebze’ye gelen Serhat Atasoy isimli bedensel engelli vatandaş, şarj istasyonundan dolayı Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e teşekkür ziyaretinde bulundu. Güzel bir hizmet… Bu proje diğer ilçelerde de uygulanmalı. 

 

Kumru Cafe hayırlı olsun

2015 Mayıs ayından itibaren Merkez Mah. Cumhuriyet Cad. No:20 Mevlana Pide karşısı Gölcük adresinde işletmeye açılan Kumru Cafe, ilçede büyük rağbet görüyor. Egenin İncisi meşhur İzmir’in kumrusu artık müşterilerin damak tadımızı şenlendirecek. Kumru Cafe açıldığı tarihten itibaren, 1. Sınıf et ve ürünleri ve diğer hammadde ürünlerini kullanıyor. Kumru Cafe, şimdi de paket servisine başladı. Gölcük’e farklı lezzetler sunan Kumru Cafe’ yi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

 

Mısırlıoğlu müjde verdi!

Gölcük Sınırlı Sorumlu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Musa Mısırlıoğlu’ndan müjde geldi.  Başkan Mısırlıoğlu, ”01 Kasım 2015 tarihinde vaadedilen 30.000 TL bedelli faizsiz kredi uygulamasına başlanmıştır ”dedi.  Kredi alınması için Esnaf teminat göstermeli, KOSGEB’den kredi kullanmamış olmalı, sicili temiz olmalı, kooperatiften daha önce kredi kullandıysa 30.11.2015 tarihine kadar borcunun bitmiş olmalı, daha önce kredi kullanmamış olanlarda bu krediden faydalanabileceklerdir. Başkan Mısırlıoğlu, bu şartları taşıyan ve kredi kullanmak isteyen esnafları kooperatife davet etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR