CHP’li Haydar Akar’a göre Somali, Kocaeli’de

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, önceki gün TBMM kürsüsünde bir konuşma yaptı. Akar konuşmasında AKP’nin politikasını eleştirdi.
Akar, konuşmasında Kocaeli’den bazı örnekler verdi:
Akar, “Sanayisiyle Türkiye'nin lokomotifi olan benim kentim Kocaeli’nin merkezinde Somali'yi görebilirsiniz.
Ramazan ayında, AKP il örgütü tarafından övünçle bahsedilmiş olan “4.500 haneye yardımda bulunduk” mantığından yola çıkarsak, Türkiye'nin en zengin ili olduğu iddia edilen Kocaeli'de bile ne kadar fakir ve yoksul insanın yaşadığını rahatlıkla görebilirsiniz.
***
Son on yıldır AKP Hükümetiyle birlikte var olan işsizlik, yoksulluk ve geçim sıkıntısı vatandaşlarımız üzerinde psikolojik problemleri giderek arttırmış, bunun sonucunda şiddet ve intihar vakalarında büyük bir artış yaşanmıştır; bu artışı da medyaya yansıyan haberlerin çokluğunda görebiliriz.
***
En çok artış, yüzde 38'lik bir oranla kadına yönelik şiddet haberlerindedir.
2011 yılında açıklanan asayiş haberleri raporuna göre,
2011 yılında, gazetelerde,
24.932 adet hırsızlık,
22.974 adet kaçakçılık,
18.960 cinayet,
10.110 intihar olayı,
3.728 yaralama olayı yer almıştır” dedi.
Akar’ın rakamları çok ilginç.
Rakamlara bakıp Türkiye’de işlerin iyi gittiğini söylemek çok komik olur.


Işık’tan seçmeli ders açılımı
AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İnsani Değerleri Birleştirme ve Yükseltme Derneği (İDEBİR)’de yeni eğitim sistemiyle ilgili bir konuşma yaptı ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.
Işık verdiği cevaplarda, Kürtçe’nin ve Aleviliğin seçmeli ders olarak okutulabileceğini, SBS ve YGS olarak bilinen sınavların zamanla işlevini kaybedeceğinden kalkabileceğini, ilköğretimde bir öğretmen fazlalığından değil belki de boşluğundan söz edilebileceğini, branş öğretmenlerini tedarik etmenin Milli Eğitim Bakanlığı’nın işi olduğunu da belirtti.


Sanayiciden 4+4+4'e destek

AKP hükümeti tarafından gündeme getirilen ve büyük tartışmalara neden olan 4+4+4 kademeli eğitim sistemine, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) faaliyet gösteren Nuhpol Polimer ve Kimyasalları A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Burhan Perkgöz’den destek geldi.


İzmit’te simit satış yerleri belirlendi
İzmit Belediyesi’nin mahallelere kazandıracağı en önemli projeler arasında yer alan kapalı pazarlarda her ayrıntıya dikkat ediliyor. Kapalı pazarlarda pazarcı esnafın ve alışverişe gelen vatandaşların rahat ve sağlıklı bir ortamda bulunabilmeleri için yapılacak düzenlemelerde simitçi tezgahları için de özel yerler tahsis ediliyor. İzmit Belediyesi Zabıta ekipleri simit tezgahlarının yerlerini belirlemeye başladı. Yapımı hızla devam eden Yenişehir Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’nda yapılan tespitin ardından, simit satış yerleri belirlendi. Esnaflara pazar yerlerinin tahsisi ile birlikte, simit tezgahlarının da simitçi esnafa tahsisinin yapılacağı yetkililerce kaydedildi.Hatipköy’de çeşmeler onarılıyor
İzmit Belediyesi sınırları içindeki Kuruçeşme Hatipköy’deki semt çeşmeleri onarılıyor. Halihazırda basit usullerle yapılan çeşmeler İzmit Belediyesi’nin çalışmasıyla estetik bir görünüme kavuşuyor. Sadettin Eser Sokak, Merkez Camii meydanı ve Hatipköy Caddesi’ndeki çeşmeleri yenileme çalışması devam ediyor. Park Bahçeler Müdürlüğü Yetkilileri, çeşmeleri Bilecik mermeriyle kapladıklarını söylediler. Musluk ve depoları da elden geçirilen 3 çeşmenin Hatipköy’e ayrı bir hava katacağı kaydedildi. Vatandaşlar, çalışma nedeniyle İzmit Belediyesi’ne teşekkür ettiler.


Hacı Hızır’a oturma köşesi
İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, mahallelerdeki boş alanları en uç noktasına kadar değerlendirmeye özen gösteriyor. Cadde ve sokakların birleştiği köşeler estetik hale getiriliyor. Ekipler son olarak Hacı Hızır Mahallesi Velibaba Sokağın köşesinde başlattıkları çalışmada toplam 244 metrekarelik alanı yeniden elden geçiriyor. Alanın zemini tuğla derzli granit taşı ile döşenirken, vatandaşın dinlenebileceği kent mobilyaları ile 35 metrekarelik bir oturma alanı oluşturuluyor.Yarhisar’ın aydınlatma sistemi yenilendi
Gölcük-Kavaklı sahilinde, Türkiye'nin karaya yerleştirilmiş; ikinci suüstü savaş gemi müzesi olarak yaklaşık beş buçuk yıldır hizmet veren Yarhisar'ın, gece aydınlatma sistemi olan tenvirat kablo ve lambaları yenilendi. Pazartesi ve Salı günleri temizlik ve bakım için kapalı olan; Gölcük’ün ilk ve tek müzesi Yarhisar, haftanın diğer beş günü açık ve aralıksız hizmet vermektedir. Yarhisar Müze Gemi Müdürü İlhan Akbulut, “Şu ana kadar 143.600 kişi müzemizi ziyaret etti. Yaz sonuna kadar bu sayının 150.000'i bulabileceğini tahmin ediyoruz. Bu dönemde, daha çok asker ziyaretine gelen aileler ve yurt dışında yaşayan Türk ve yabancı misafirlerimizin yoğunluğuyla karşılaşıyoruz" dedi.AKP gençlerden İSU’ya ziyaret
AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Yusuf Akın, beraberinde yürütme ve yönetim kurulundan oluşan bir heyetle, Dünya Su Günü münasebetiyle İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ı ziyaret etti. Suyun insan yaşamı için vazgeçilmezlerden olduğuna değinen Yusuf Akın, tüm vatandaşların Dünya Su Gününü kutladı. Ziyaretin sonunda İl Geçlik Kolları Başkanı Yusuf Akın, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’a hediye takdim etti.

Oruç ailesine İpek geldi
AKP İzmit İlçe Başkan Yardımcısı Seda Uçan Oruç ile İZGAZ Müşteri Hizmetleri Müdürü Güray Oruç’un Konak Hastanesi’nde gerçekleşen başarılı bir operasyonun ardından nur topu gibi bir kız evlatları daha oldu. Minik bebeğe “İpek” adı verilirken, çiftin 2,5 yaşındaki kızları Ecrin de abla olmanın heyecanını yaşadı. Aynı zamanda, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın da yeğeni olan Seda Hanım, hastane odasında ziyaretçi akınına uğradı. Doğan, ayrıca ablası Türkan Hanım ve eniştesi Zikri Bey’i de ikinci kez torun sahibi olmaları nedeniyle kutladı.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR