Baro’dan Yeni Anayasa vurgusu!

MAKALEYİ DİNLE

Yeni adli yıl başladı…

Adli yılın başlaması nedeniyle Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ali Kurt’un mesajını bu köşeden sizlerle paylaşmıştım.

Önceki gün bir avukat arkadaşım bana, “ Sayın Kurt’un adli yıl mesajını köşenden yayınladın, keşke Kocaeli Barosu’nun da mesajını yayınlasaydın. Önemli mesajlar verdi” dedi…

Ben de yayınlayacağımı söyledim…

Kocaeli Barosu’nun yeni adli yılla ilgili yayınladığı mesajını birlikte okuyalım;

“2016-2017 Adli Yılı’nın,  yargı görevi yapan Avukat, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı meslektaşlarımız ile yargı emekçilerine, ülkemize ve hukuk sistemimize hayırlı olmasını diliyorum.

Öncelikle, demokratik hukuk devletinin tüm erklerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen hain ve terörist darbe teşebbüsünü bir kez daha lanetliyor. Bu hain kalkışma sırasında şehit düşen askerlerimize, polislerimize, güvenlik kuvvetlerimize ve tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diliyoruz.

***

Yine, son dönemde sürekli olarak ülkemizin farklı illerinde meydana gelen terör saldırılarını da lanetliyor, bu saldırılar sonucunda şehit olan askerlerimize, polislerimize, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifalar diliyoruz.

***

Kocaeli Barosu olarak; insanlığa karşı suçlardan olan bütün terör eylemlerini, yine, darbe teşebbüslerini ve bütün hukuk dışı eylemleri ve yapılanmaları tümüyle reddediyor, her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacağımızın bilinmesini istiyoruz.

***

Hukuk devleti, siyasal ve yargı sistemini, hukukun üstünlüğü ilkesine göre biçimlendirmiş devlettir. Hukuk devletinde kuvvetler ayrılığı özümsenmiş, temel hak ve özgürlükler anayasal koruma altına alınmıştır. Hukuk devleti, ancak hukukun üstünlüğüne inanan, devleti ve milleti için hukuk çerçevesinde görevini yerine getiren, hiçbir zümre yada unsurla irtibatlı olmayan devlet memurları eliyle mümkündür. Bu bağlamda, görevi, mevki, makamı ne olursa olsun, başta Fethullahçı Terör Örgütü olmak üzere bu tür örgütlerle ilişkisi yada irtibatlı olan bütün memurların titizlikle tespit edilerek yasal sürecin derhal başlatılması ve hukuk çerçevesinde sürecin sonuçlandırılması gerekmektedir.

***

Temel hak ve özgürlüklerin korunmasında en önemli unsur yargı organıdır. Bu nedenle, yargının bağımsız ve tarafsız olması gereklidir. Bağımsız ve tarafsız yargının oluşabilmesi, yargı erkini kullanan Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının, yargının temel unsuru olan bağımsız savunma görevini yerine getiren avukatların kendilerine yönelen her türlü baskıya karşı korunmaları ile mümkündür.

***

15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra oluşan toplumsal ve siyasal uzlaşma ortamının bir sonucu olarak, bir an önce yeni Anayasa çalışmalarının başlatılması, üniversitelerin, baroların, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmak suretiyle ülkemizin ihtiyacı olan yeni Anayasanın bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yeni Anayasa ile, kuvvetler ayrılığı prensibinin tam işlediği, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlandığı, bireysel hak ve özgürlüklerin tam korunduğu çağdaş, demokratik, hukuk devletine uygun yasal düzenlemeler mutlaka hayata geçirilmelidir.

***

Yapılacak yeni Anayasada HSYK yeniden yapılandırılmalı, Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu olarak ikiye ayrılmalı, ayrıca bu kurullar, herhangi bir guup veya zümrenin tahakkümüne neden olmayacak şekilde  katılımcı bir anlayışla yeniden dizayn edilmelidir. Hakimler Kurulu ve Savcılar Kurulu’nun yapılanması ve işleyişinde yürütme organının etkisi tamamen ortadan kaldırılmalı, bu suretle Hakimlerin ve Cumhuriyet Savcılarının bağımsızlığı teminat altına alınmalıdır.

***

Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının mesleğe kabulünde, liyakat ve ehliyet en önemli kriter olmalıdır. Siyaset, ideoloji, din, inanç ve benzeri kriterler asla referans olarak kabul edilmemeli. Bunun yanında, Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, mesleğinde en az 5 yılını tamamlamış avukatlar arasından seçilmeli, yargıda mesleki tecrübe ve birikim eksikliği giderilmelidir. Yargı bağımsızlığının unsurlarından biri de, bağımsız savunmadır. Savunması kısıtlanan, baskılanan, görevini yerine getiremez hale konulan yargının bağımsız olduğundan söz edilemez.

***

Bu bağlamda, savunma görevini üstlenen meslektaşlarımızın yargılamaya konu suç ve şüphelilerle özdeşleştirilmeden, savunma görevini özgürce yapmaları, gerçek anlamda adaletin ortaya çıkması için vazgeçilmez bir gerekliliktir. Bu nedenle, soruşturma ve kovuşturmalarda avukatları zayıf düşürecek, savunma görevinde endişeye sevk edecek ve savunma görevini gereği gibi yerine getirememesine neden olacak hukuka aykırı uygulamalardan titizlikle kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca, bağımsız savunmanın, yargının asli unsuru olduğunun pekiştirilmesi amacıyla, Avukatlık mesleğinin yeni Anayasa’nın yargı bölümünde düzenlenmesi gerekmektedir.

***

Yargının bağımsız ve tarafsız olduğu kadar vatandaşlarımızın yargıya kolaylıkla erişmesi ve yargılamanın hızlı ve adil yapılması da son derece önemlidir. Bu gün yargının ağır iş yükü altında ezildiğini, uzun süren ve sonuçlanamayan davalar sebebiyle yargıya olan güvenin azaldığını üzülerek gözlemliyoruz.

***

“Geciken Adalet, Adalet Değildir” düşüncesiyle, Hakim ve Cumhuriyet Savcısı açığının acilen kapatılması ve her hukuki sorunun hakim ve savcının önüne gelmesini engelleyecek, Barolar eliyle ve avukatlar aracılığıyla yürütülen uzlaşma ve arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının daha etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

***

Yine, gözaltına alma ve tutuklamanın geçici tedbirler olduğunu, aslolanın tutuksuz yargılama olduğunu,  Bu nedenle gerekli ve zorunlu olmadığı sürece gözaltı ve tutuklama tedbirine başvurulmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu düşüncelerle, Yeni Adli Yıl’ın hukukun üstünlüğünün sağlandığı, çağdaş, demokratik, hukuk devletinin tesis edildiği,  tüm yargı mensuplarının başarılı ve huzurlu olduğu bir yıl olmasını diliyorum.”

***

Baro’nun açıklaması böyle…

Baro… “Geciken Adalet, Adalet Değildir” düşüncesi içinde…

Yeni Anayasa yapılması gerektiğine dikkat çekiliyor…

AKP iktidara geldiği 2002 yılından bu yana hep Yeni Anayasa vurgusu yapılıyor…

Aradan 14 yıl geçti, hala Yeni Anayasa’dan bahsediyoruz…

Yani 14 yıldır Yeni Anayasa konusunda boşuna kürek çekilmiş...

 

Osman Ay’dan 5 bin adet Atatürk posteri

Gölcük Dumlupınar Mahallesi’nde hizmet veren Ay-Pa Market’in sahibi Osman Ay, marketine gelen bütün müşterilerine, 5 bin adet Atatürk posteri hediye etti. Müşteriler tecrübeli ve sevilen esnaf Osman Ay’ın bu uygulamasından ötürü, oldukça memnun oldular. Ay, “Atatürk, Türk milletinin olduğu gibi, yeryüzündeki birçok ülkenin de önderi olmuştur. İlham kaynağı olmuştur. İnanıyor ve biliyoruz ki, ulu önderimiz ülkemizde ve tüm dünyada saygı ile anılmaktadır. Atatürk’süz bir Türkiye büyük bir devlet olamazdı. Atatürk gibi dehalar ancak görünüşte ölürler. Öyle insanlar bir kuşak için doğmadıkları gibi, belirli bir çağ için de doğmazlar” diyor. Şu bir gerçek ki; 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Atatürk ve Atatürkçülüğün kıymeti daha çok anlaşılmaya başlandı… 

 

Veterinerlerin kongresi bayram sonunda yapılacak

Kocaeli Veteriner Hekimleri Odası’nın 11’nci olağan kongresi 17-18 Eylül tarihleri arasında Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü binasında yapılacak. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde ikinci toplandı 24-25 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Odanın başkanlığını 7 dönemdir Orhan Altuntaş yapıyor. Altuntaş bu dönem aday olup olmamakta henüz kararını vermediği öğrenildi. Odanın 240 üyesi bulunuyor.

 

Akılla Tahta isteyen okullara son çağrı

19 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim döneminde Fatih Projesi kapsamında bütün okullarda Akıllı Tahta uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Kocaeli Bilgitek İl Koordinasyon Kurulu, bütün dersliklerine yetecek sayıda akıllı tahta elinde bulundurmayan okullara çağrı yaptı. Akıllı tahta ihtiyacı bulunan okulların bugün mesai bitimine kadar “veri.me.gov.tr” internet adresine bilgi vermesi ve talepte bulunması istendi.

 

Dostlarından, dostuna ziyaret

Körfez'in sevilen isimlerinden biri olan Sema Karagöl'e 'Geçmiş olsun' ziyaretinde bulunan Körfez'in önemli isimlerinden biri olan Salih Şirin ile Erden Oto Aksesuar isimli iş yerinin sahibi Gönül Erdem, bir süre birlikte sohbet ettiler. Kendisine 'geçmiş olsun' diyen dostlarına teşekkür eden Sema Hanım ise, mutlu olduğunu dile getirdi.

 

Gölcük’te trafik levhası açılımı

Gölcük Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçe genelindeki cadde ve sokaklarda bulunan trafik işaret ile levhaları kontrol etmeye devam ediyor. Bu çerçevede 19 Mayıs Caddesi üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak yıkılma durumuna gelmiş işaret ve levhalar eski durumuna getirilerek sağlamlaştırıldı. Yetkililer, hasarlı veya yıkılma aşamasına gelmiş trafik işaret ile levhaları hususunda vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Trafik levhaları gerçekten çok önemli. Bu yön levhaları sayesinde hem yönünüze rahatlıkla bulabiliyorsunuz, hem de daha güvenli bir şekilde hareket edebiliyorsunuz.

 

Eskişehir’in 94’ncü kurtuluş yılı kutlu olsun

Gölcük Eskişehirliler Dernek Başkanı Bülent Denlikol, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yılı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Denlikol, “Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümünü tebrik  ediyorum. Güzel yurt topraklarında bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, ulusumuzu çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahraman Mehmetçiği saygıyla, rahmetle anıyorum ”dedi. Biz de Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’ncü yıl dönümünü kutluyoruz,

 

Gölcük’te metruk yapılar yıkılıyor

17 Ağustos Marmara Depremi’nde Gölcük Yavuz Caddesi’nde hasar gören ve çevreye rahatsızlık veren metruk yapı,  Gölcük Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Yapı Kontrol Müdürlüğünce gerekli iş ve işlemler yapılarak Fen İşleri Müdürlüğü Ekiplerince şimdiye kadar 30 adet metruk yapı yıkıldı. Bu tür yapıların yıkılmasına da devam edilecek. Bu binalar yıkılsa iyi olur, zira her zaman tehlike arz ediyorlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR