Hereke Semt Polikliniği açıldı, ama!

MAKALEYİ DİNLE

Hereke…

1948 yılında belediye oldu…

İlçe olmayı beklerken, AKP tarafından belediyesi de kapatıldı…

Her ne kadar belediyenin kapatılmaması için büyük çaba harcansa da, işe yaramadı…

Hereke’nin en büyük sorunlarından biri sağlık…

Herekeliler, “madem belediyemiz kapandı, hükümet bize biraz daha yardım etsin, sorunlarımızı çözsün” diye bekliyor.

**

Hereke’nin en duyarlı kişilerin başında Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarı Nazım Demirtaş gelir…

Tam bir Hereke aşığıdır…

Demirtaş, Hereke polikliniğiyle ilgili bana bir mail gönderdi. Demirtaş, yapılan çalışmaları beğenirken, polikliniğin arkasındaki binanın da değerlendirilmesini istedi.

**

Demirtaş’ın açıklaması şöyle;

Hereke Polikliniği 16 Mart 2013 tarihinde hizmet dışı kaldıktan birkaç gün sonra açılıp enjeksiyon, pansuman hizmeti vermeye başlamıştı. Ocak 2014’te Derince Araştırma Hastanesi’nin himayesinde olan Hereke Semt Polikliniği binasının tamamında tadilata başlandı. 16 Mart 2013'ten 410 gün sonra 1 Mayıs 2014 tarihinde nöbetçi doktor hizmeti başlamış oldu. Polikliniğin çevresi Amerikan Siding kaplama, çatısı şıngıl, içi tamamen elden geçirilip anti bakteriyel malzeme, aile hekimlerine ayrı odalar ihtiyaçlarına göre yapılmış.

Nöbetçi doktorlara ayrıca yeni odalar dizayn edilmiş, hizmet alanlarının hepsi çok güzel. Aile hekimleri bir ay önce tadilat yapılan binanın yarı bölümünde hizmetlerine devam ederken, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda tatil günü ilk nöbetçi doktor Hereke Polikliniği'nde göreve başladı.

Hafta içi akşam 17.00-24.00 saatleri, hafta sonları ve bayram tatillerinde sabah 08.00 17.00 saatleri arasında birinci doktor, 17.00-24.00 saatleri arasında ikinci doktor görev yapacak.

Aldığımız bilgi doğrultusunda aile hekemleri mesailerine eskiden olduğu gibi devam ederek çalışacaklar. Bir avantaj var, o da komple binanın yarısını bölüştükleri için elektrik ve ısı masraflarının daha düşük olabileceği, bu durumda Hereke’deki çalışmalarını ekonomik bulmayan doktorların memnun kalacaklarını sanıyoruz.

Tekrar hekimlerin poliklinikte nöbete gelmeleri umutla baktığımız olağanüstü tadilatın içinde kan, idrar, laboratuvuarı yok, röntgen cihazı yok. En önemlisi cankurtaran yok. Bunlar illaki olacak  diye de birşey yok. Fakat Hereke’nin bundan sonraki sağlıkta geleceğine bakmak gerekecek sanırım. Geçmişte olmasını istediğimiz cihazlar maaliyet hesapları yapsakta, 130 yıl once 100 yataklı hastane vardı desek de, anlatmaya çalışsakta bugün Hereke’de polikliniğe harcanan masrafla yapılmasını istediklerimizin dörte biri bile değil.

Bu kadar yapılanabiliniyor. Herekeliler olarak şimdilik kabullenmekten başka da bir çare yok.

İl sağlık sekreterime binaya yaptığı bu güzel tadilat için teşekkür ederiz. Unutulmaması gereken, arkadaki binaya da inşallah Derince Araştırma Hastane yöneticilerinin sahip çıkmasını bekler, bir atılım da onlardan bekleriz.”

**

Nazım Bey, hem polikiliği tadilat ettiği için Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hasan Aydınlık’a teşekkür ediyor… Ayrıca Derince Araştırma Hastanesi yöneticilerinden de polikliniğin arkasındaki binanın değerlendirilmesini istiyor. 

 

Kartepe Belediyesi, AB

ile ortak proje yapıyor

Kartepe Belediyesi, turizm çalışmaları kapsamında Avrupa Birliği ile ortak bir projeye imza attı. “Sürdürülebilir Turizm Çalışanlarının Uzaktan Eğitimi” projesi ile tüm turizm çalışanları için internet üzerinden mesleki eğitim verilecek. Fransa, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Belçika, İtalya, Bulgaristan, Avusturya, Portekiz, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Türkiye’den de Kartepe Belediyesi olmak üzere 13 kuruluşla sürdürülebilir turizm çalışanlarının uzaktan mesleki eğitimlerinin artırılması amacıyla bir proje hazırlandı.  Hayat Boyu Öğrenme programı içerisinde becerileri ve yeni nitelikleri güçlendirmek, istihdamı teşvik etmek için kimlik boyutunu entegre etmeyi amaçlayan bu projede katılımcı Avrupa ülkeleriyle eşgüdümlü olarak yer almaktan gurur duyacaklarını belirten Kartepe Belediyesi yetkilileri turizm alanındaki çalışmaların değişik kulvarlarda da süreceğini ifade ettiler.

 

 

Yavru tilki, Darıca’da

Sakarya’nın Adapazarı İlçesinde bulunan Rüstemler Mahallesi’nde vatandaşlar tarafından bulunan yavru tilki Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından alınarak Darıca Hayvanat Bahçesine teslim edildi. Darıca Hayvanat Bahçesi yetkilileri yavru tilkiyi en uygun ortamda ve sağlıklı bir şekilde bakacaklarını belirtti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR