Devlet şiddeti değil, devlet şefkati!..

MAKALEYİ DİNLE

65 yıldır bu dünyada, bu ülkede yaşıyorum. Bunca yıllık geçmişimde “ikiyüzlülük” hiç olmadı. Düşündüğümü açıkça söyledim, yazdım. “TARAF” olmaksa, “taraf” oldum!

KİMSİN? diye sorarsanız, yanıtım nettir;

“İnsanca, adaletli bir yaşam düzeninden yanayım.

İnsanları etnik kökenine, inançlarına göre ayırmam;

 İnsanın insanı sömürüsüne karşıyım.

Bu nedenle “vahşi kapitalizme” ve onun çok sıkıştığı zaman kullandığı FAŞİZME karşıyım.

Ülkemin Anayasası’nda yer aldığı gibi; Demokratik, Laik, Sosyal bir HUKUK DEVLETİ isterim. Ülkemin bölünüp parçalanmasına karşıyım. Çünkü, bunun Emperyalizme yarayacağını, Türk ve Kürt halkları için insanca bir yaşam getirmeyeceğini biliyorum.”

Güneydoğu il ve ilçelerimizde PKK “ÖZYÖNETİM” istiyormuş. Bu amaçla, hendekler kazmış, il ve ilçelerde silah ve mühimmat stoklamış!

“Seçim hesapları” ile bu toplumu yıllar yılı, içeriği bir türlü açıklanamayan “ÇÖZÜM SÜRECİ” ve  “Artık analar ağlamıyor” masallarıyla avutan AKP iktidarı bu gelişmeleri görmüyor muydu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV programında açıkça; “Çözüm süreci içinde Valilerimize verdiğimiz talimatlar gereği bu terör örgütüne karşı ciddi manada operasyonlara girilmiyordu” diyor!

Peki, MİT başta olmak üzere, Devlet’in istihbarat ekipleri “PKK’nın yol keserek kimlik sormasını, ceza kesmesini, hendek kazmasını, silah-mühimmat stoklamasını” görmüyorlar mıydı?

Seçim arifesinde Diyarbakır’da yapılan “Erdoğan-Barzani-Şivan Perver ve İbo’lu Şov” ne anlama geliyordu?

Ne olduysa, 7 Haziran seçimlerinden sonra oldu!..

Şimdi Devlet; tüm gücüyle ve olanca şiddetle, Güneydoğu’da hendekler kazılan, silah-mühimmat stoklanan kentlerde savaşıyor.

Amaç nedir?

“TERÖRE karşı mücadele!”

İyi ama, bu arada sivil halk perişan!

Sokağa çıkma yasakları nedeniyle ekmeğe muhtaç. Hastaneye ulaşmak bir başka sorun. Daha da vahim olanı, teröre bulaşmamış vatandaşlar ve ÇOCUKLAR vuruluyor, ölüyor!

Terör örgütü gibi evlerin duvarlarına “ESEDULLAH TİMİ BURADA”, “Kanımız aksa da Zafer İslamın-Esedullah Timi” yazıları ne oluyor?

Kim bu fanatikler?

Nesiller boyu “KİN ve ÖFKE” stoklamak mı amaçları?

12 Eylül 1980 sonrası Güneydoğu’da Kürt kökenli vatandaşlarımıza yapılan baskılar, işkenceler ve faili meçhul cinayetlerin bedelini çok ağır ödemedik mi?

Bugünkü silahlı çatışmaların, özellikle çocuklar ve gençler üzerinde  yarattığı ruhsal sarsıntıyı nasıl yok edebileceğiz?

Sizin bir yakınınız, çocuğunuz böyle bir ortamda vurulup ölse neler hissedersiniz?

Dün, “şefkatin” de ötesinde, olup bitenlere adeta göz yuman bir AKP iktidarının bugün yarattığı “kin ve öfke” duygularını nasıl sileceğiz?

Bu “ESEDULLAH TİMİ” neyin nesidir? Neden hiçbir açıklama yapılmaz?

Bu ülkenin “SOSYOLOGLARI, SOSYAL PSİKOLOGLARI” ne düşünüyor?

Bu, “bireysel ve toplumsal sarsıntılar” gelecekte bize nasıl bir fatura çıkaracak?

Bugün, Güneydoğu’da yaşananların “gerçek yüzünü” ne kadar görebiliyoruz? Her siyasal grup kendi “at gözlüğü” ile bakıyor olup bitenlere! Ben ise, bundan onbeş-yirmi yıl sonra torunumun başına gelebilecek sorunları düşünüyorum!

Binlerce yıl, belirli zamanlarda çatışsa da bir arada yaşamış, akraba olmuş bu iki halkı birbirine kırdırmak kimlerin işine yarıyor?

Ben, eksiksiz bir HUKUK DEVLETİ ve şiddeti değil, şefkati tercih eden bir siyasal tavır ve BARIŞ istiyorum.

Yoksa, bu ülkede kimse huzur ve güven içinde yaşayamayacak…

Lütfen, artık aklımızı başımıza toplayalım.

Önyargılar ve fanatik bakışlardan kurtulalım.

Emperyalizmi sevindirmeyelim!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR