Dilimizde tüy bitti!..

MAKALEYİ DİNLE

Yazarımız Prof. Dr. Yavuz Taşkıran uyarıyor, ama kim dinliyor?..

Konuşa konuşa.. Yaza yaza parmak uçlarımız nasırlaştı. Neden bu takımlar sezon öncesinde kondisyon testlerinden geçmezler? Yöneticiler bunu neden sorgulamazlar? Yoksa antrenörler mi istemiyor? Kala kala sıra sporculara geliyor ve onlar da mı istemiyorlar?..

 

NEREDESİNİZ BEYLER?..

Takımların sportif direktörleri nerede? Futbol direktörleri nerede? Hadi hepsinden vazgeçtik şu takımları takip etmekte olan gazeteciler nerede? Bu kulüpleri izleyen gazeteciler yapılan her faaliyetten, kamplardan, hazırlık çalışmalarından söz ederlerdi. Uzun uzun yazarlardı. Şimdi bunların hepsi kayboldu. Hangi sporlarda bunlar yapılmıyor diye sayısal bilgiler vermek istemiyorum. Son yıllarda birçok sporda testlerden vazgeçildi gibi. Yapılanların çoğunluğu ise gerçek değerleri vermekten çok uzak veya bu sonuçları değerlendirecek otoriteler yok!.. Bakın etrafınıza; bazı sporlarda eleme maçları başladı. Bu takımlar çalışmalarına erken yapmak zorunda kaldılar. Peki ne yaptılar? Klasik ısınma ve açma-germe egzersizleri, biraz teknik, hesapların da varsa hücum ve savunma taktiği ve sonunda çift kale maç...

 

OKSİJEN İÇİN NE TÜR ÇALIŞMA GEREKLİ?..

Bu antrenmanlar esnasında sahaya sürülebilecek en iyi en iyi kadro şekillendirilmeye çalışılır. Antrenör her pozisyon için en başarılılarını keşfetmeye çalışır. Beklenmedik sıkıntılar bu arada ortaya çıkar: Sakatlıklar, takım içi çatışmalar, bozuk grup dinamiği ilişkileri, medyada yer alan birkaç tatsız haber, transfer edilenlere ödenecek paralarda aksamalar derken, maçlar başlar... Kampa gittiniz, antrenmanlara başladınız? Kullandığınız egzersizlerin yüklenme şiddetini nasıl hesaplıyorsunuz? Dayanıklılık için hangi yüklenme yöntemini kullanıyorsunuz? Oyuncularınızın daha fazla oksijen tüketebilmeleri için ne tür antrenmanlar yapmalısınız? Kuvvet gerekli dediğinizde, ne kadar ek ağırlık kullanmak gereklidir? Sezon öncesi bir adaptasyon dönemi gerekli midir? Sporcularınızın kuvvet antrenmanları öncesinde maksimalleri alındı mı? Hangi kuvvet türü bizim sporcularımız için gereklidir?

 

KONDİSYON VE TEKNİK BECERİNİN MÜKEMMEL BİRLEŞİMİ…

Kuşkusuz, hız ve teknik her spor için önemli parametrelerden biri olmakla beraber, teknik alt yapısı iyi olmayan bir sporcunun yüksek şiddetli antrenmanlarda başarılı olması zordur? Tekrarlanan çalışmalarda performans düşüklüğü görülüyorsa bunun çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu yüzdendir, yukarıda söz ettiğimiz konulara karşılık yeterli çalışmalar yapılmadığı için bir takımlarımız, toplam sürenin ancak ilk üçte birinde biraz kendilerini gösterebilmektedirler. Kalan sürelerde neredeyse herkes “bitse de gitsek” düşüncesindedir. Tüm sporlarda başarı, iyi bir kondisyon ve teknik becerilerin mükemmel uygulanışı ile mümkün olmaktadır. Önerim, her takımın ve her sporcunun profesyonel ekipler tarafından test edilmeleri ve çıkan sonuçlara göre antrenmanlarını şekillendirmeleridir.  Eğer bunları yapamazsak, gelen sonuçların kötü olması üzerine hiç konuşmamalıyız!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR