“Ambulans” ve “Kent Mezarlığı”

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe, geçtiğimiz hafta yine Kocaeli’nin gündemine oturmayı başardı.

Bir önceki dönem alınan ambulansın VIP minibüse dönüştürüldüğü haberi, ardından da kent mezarlığı tartışmaları…
İki konu da hala sıcaklığını koruyor.
Peki neydi durum, özetle bir bakalım…


Başkan Karabalık döneminde hasta nakli için alınan ambulans, Kocaeli Valiliği’nin talimatı gereği ya İl Sağlık Müdürlüğü’ne devredilecek, ya da mevzuata uygun bir araç haline getirilecekti.

Başkan Üzülmez ve ekibinin yaptığı istişareler sonucunda aracın VIP minibüse dönüştürülmesine karar verildi. Ambulans, 50 Bin TL harcanarak VIP minibüse dönüştürüldü.
Bu dönüşüm kamuoyunda seslerin yükselmesine neden oldu.
“Ambulans nasıl olur da minibüse dönüştürülür?” eleştirileri geldi ardı ardına.
Nüfusu yüz bini aşan bir ilçede bir devlet hastanesi yoksa, insanlar gecenin bir vakti hastaneye ihtiyaç duyduğunda çevre ilçelere gitmek zorunda kalıyorsa, “bu ilçeye bir ambulansı bile çok gördüler” diye düşünülmesi kadar doğal bir şey olamaz.
Minibüs ihtiyaçsa, ambulans iade edilip onca masraf etmeden yeni bir araç alınsa çok daha mantıklı bir iş yapılmış olurdu, buna da kimsenin itirazı olamazdı kanaatindeyim.
Bu yöntemle de; eski alışkanlıklarını sürdüremeyerek çanta çanta para alamayan, iyi niyetten fersah fersah uzak şahısların da diline malzeme çıkmamış olurdu.

 

Gelelim bir başka önemli gündem maddesi olan “Kent Mezarlığı” konusuna…
Sapanca yolundan gidip gelenler görmüşlerdir; Suadiye kavşağının hemen yanı başında, Cengiz Topel Havalimanı’nın arkasında son günlerde hızla ilerleyen bir inşaat var.
Kent mezarlığı olduğu söylenen bu alanın “Fen İşleri Garajı” olarak tasarlandığı iddia ediliyor.
Özellikle CHP’liler konuyu oldukça yakından takip ediyor.
Cumhur Karakadılar başkanlığındaki CHP’li grup, bir basın açıklaması yaparak konuyu kent gündemine taşıdı.
Kent mezarlığı olduğu açıklanan bölgede yapılan inşaatın faaliyet amacını soran CHP’liler, Başkan Üzülmez’in konuyla ilgili yanıtlamasını istediği diğer soruları medya aracılığıyla tek tek sıraladı.

Başkanın konuya ilişkin yapacağı açıklamayı duymadan yorum yapmak yanlış olur.

Ancak şu kadarı söylenebilir ki; Kent Mezarlığı ve Fen İşleri Garajı başlıkları altında tartışılan bu konular soğuduğunda ortaya nasıl bir tablo çıkacağı herkesçe merak konusu.
Ya muhalefet zihniyetiyle hareket edenler her yapılan işe karşı bir tavır sergilediği için burada da “eleştirmiş olmak için” eleştiriyor olacak, ya da iddia edildiği gibi ortada yanlış ya da usulsüz işler ve hesap vermesi beklenen sorumluları olacak.
Çok yakında “ak koyun-kara koyun” ortaya çıkacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR