Universiade 2017 Kocaeli’ye yakışır

MAKALEYİ DİNLE

Son günlerde Universiade 2017’den sıkça bahseder olduk.
Zira zaman kısalıyor. Universiade, yani Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları. Bundan birkaç ay önce Kocaeli, Universiade 2017’ye talip olmuştu… Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere bazı kurumlar bu işe “ön ayak” oldu.
2017 Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunlarına (Universiade 2017) adaylığını açıklayan Kocaeli ekibi, çeşitli tanıtım ve temsil faaliyetlerinde bulunmak üzere geçtiğimiz hafta Çin’in Şenzen kentinde yapılan oyunları yerinde inceledi. Amaç, hem orada yapılan tesisleri yerinde görmek, hem de “lobi” çalışması yapmak. Zira oradaki heyetten 6 kişi Eylül ayında Kocaeli’ye gelip incelemelerde bulunacakmış.
**
Bu ziyarette Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Demir ile Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Yavuz Taşkıran’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Sosyal ve Kültür İşleri Daire Başkanı Ali Yeşildal, Spor Müdür Yardımcısı Levent Atalı, Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Yafes Pehlivan ve Gençlik Spor İl Müdürü Kenan Malkoç yer aldı.
Kocaeli heyeti Şenzen’de önce bir tanıtım standı açtı. Bu standı “110 ülkenin” temsilcisinin ziyaret ettiği öğrenildi.
Kocaeli heyeti ayrıca oyunlara katılan ülkelerin temsilcilerine “resepsiyon” vermiş.
Resepsiyonda lobi çalışmaları yapılmış.
Yani Kocaeli heyeti, “oyunu kuralına” göre oynamış…
Heyette yer alan gazetemiz yazarı Sayın Yavuz Taşkıran’dan oradaki çalışmalarla ilgili bilgi almaya çalıştım.
Yavuz Hoca “Universiade isminde bilinen bu faaliyet Dünyada, Olimpiyat Oyunları sonrasında en fazla branş ve sporcu sayısına sahip önemli bir organizasyondur. Bu oyunlar her iki yılda bir yapılmakta ve Kocaeli şehri Üniversiteleri ile birlikte 2017 için aday olarak gerekli hazırlıkları yapmaktadır. Bu oyunlar 2013 yılında Rusya’da (Kazan), 2015’deki ise Güney Kore’de düzenlenecek. 2017 için Türkiye’nin yanı sıra Taiwan ve Brezilya da adaylıklarını koydular” açıklamasında bulundu.
Kocaeli Üniversitesi bu oyunlar için, Gönüllüler, Maç Analizleri, Program Akışları, Tesis, Konaklama (Olimpik Köy), Bilimsel Konferans (FISU Conference), Kültür ve Sanat Gösterileri gibi alanlarda yüksek düzeyde destek vermeyi planlıyor. Kocaeli Üniversitesi, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı başlangıcından itibaren çeşitli konferanslar, vb. faaliyetlerle bu konuya daha çok ilginin doğmasını amaçlayan algı yaratma çalışmaları düzenlenmesi üzerine çalışmalar sürdürülmektedir.
**
Kocaeli Üniversitesi üzerine düşen “görevi” yapıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumlar da üzerine düşen görevi yapmalı. Zira Eylül ayında altı kişilik bir heyet Kocaeli’ye gelecek. Heyet caddeleri, sokakları, esnafları gezecek. Kentin Universiade 2017’yi ne kadar “istediğini” ve ne kadar hazır olduğunu “görmeye” çalışacak.
Kahvehanelere, pastanelere, berberlere gidip orada Universiade 2017’nin afişinin olup olmadığını bile bakıyorlarmış. Anlaşılan bu işi sadece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi veya Kocaeli Üniversitesi’nin yapacağı çalışmalara bırakmamak lazım. Vatandaş olarak biz de bu organizasyonun Kocaeli’nde yapılması için üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Universiade 2017 Kocaeli’nde yapıldığı zaman Kocaeli “tesis zengini” olacak.
Bakın İzmir’e, bakın Erzurum’a… O iller tesis zengini oldu. Fırsat bu fırsat deyip, Universiade 2017 sayesinde biz de tesis zengini olabiliriz…
Rakibimiz Taiwan ve Brezilya.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR