İlçe trafiği düzenlenmeli

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanların en büyük sorunları listesi yapılsa, muhtemelen trafik en başta yer alır. Her ilde, her ilçede trafiğin olumsuz etkisini azaltmak için çalışmalar yapılsa da, elbette yeterli gelmiyor. Çünkü iyileştirme çalışmaları için biraz geç kalınmış durumda. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın geçtiğimiz bayramda söylediği Kuzey-Güney Otoyolu’nun ihalesinin yapılmış olması ve yakında çalışmaların başlayacak olması duyduğumuz en güzel haberlerdendi. Bu yol sanırım iki yıl içinde tamamlanacak. Özellikle İzmit kent içi trafiğinin bu çalışmayla birlikte rahatlaması bekleniyor. İzmit’in doğusunda yaşanan trafik yoğunluğu da yavaş yavaş dağılmaya başladı. Burası için atılacak en önemli adım olan İstasyon Mahallesi Battı-Çıktı projesine de yakında başlanacak olması, sorunu hayli azaltacak gibi duruyor. Goodyear Köprülü Kavşak projesinin de tamamen bitirilmesiyle, Adapazarı’ndan İzmit’in çıkışına kadar ulaşım rahat bir şekilde sağlanabilecek.

Buna rağmen, Köseköy ışıklarında yapılması planlanan battı-çıktı projesi, daha önce de yazdığımız gibi, beraberinde birtakım sıkıntılar getirecek. Muhtemelen Sakıp Sabancı Caddesi üzerinden geçiş verilecek ve şu haliyle bile hatırı sayılır bir yoğunluğun yaşandığı cadde, ana yol trafiğiyle birlikte vızır vızır işler hale gelecek. Fakat yoğunluğun yeni yeni başladığı bu caddede şimdiden sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle sürücülerin trafiğin güvenliğini hiçe sayarak umursamazca araçlarını dükkanların önüne rastgele çekmeleri, esnafı da diğer sürücüleri de zor durumda bırakıyor. Zamanında İstasyon Mahallesi Atakan Caddesi’nde de yaşanan bu sorun, polisin aldığı önlemler sayesinde ortadan kalktı. Kartepe’nin en gözde caddelerinden olan Sakıp Sabancı Caddesi’nde henüz bu durum aşılabilmiş değil. Üstelik sıkıntı sadece bu da değil. Daha önce ölümlü kazaların meydana geldiği bu caddede, büyük ve geniş araçların yolu işgal ederek trafiği aksatmaları, sürücülere ve yayalara hayli zorluk yaşatıyor. İnsanlar karşıdan karşıya geçmeye korkar durumda. Bahsi geçen araçların, daha birkaç ay önce yapılan asfalt yolda meydana getirdiği tahribat da cabası. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir kazadan sonra Kartepe Belediyesi tarafından bu tür büyük araçlar için alternatif yol da yapılmasına rağmen bu yol kullanılıyor. Konu hakkında sürücülere gerekli uyarılar yapılır, denetimler sıklaştırılır ve caydırıcı şekilde cezalar yazılırsa, o zaman cadde aktif olduğu kadar güvenli hale de gelecektir.

 

Denizden yararlanmak Kartepelinin de hakkı!

Kocaeli’nin en önemli ilçelerinden olan Kartepe’de, vatandaşların zaman zaman “üvey evlat” muamelesi görmekten rahatsız olduğunu biliyoruz. Yakın zamana kadar Umuttepe’ye bile otobüs olmayan ilçede gerek üniversite öğrencileri, gerekse hastaneye gitmek isteyen vatandaşlar oldukça zorluk yaşıyordu. Neyse ki Büyükşehir mağduriyeti giderdi ve Umuttepe’ye Kartepe’den direkt sefer düzenlemeye başladı. İlçe halkına rahat bir nefes aldıran bu hareket, Kandıra için de bekleniyor. Sıcaklardan bunalan vatandaşların kendilerini serin sulara bırakabilmek için en yakın seçeneği olan Kandıra sahillerine gitmek de şu haliyle o kadar kolay değil. Özel aracı olmayanların önce İzmit’e, ardından Kandıra’ya giden otobüslere binmesi gerekiyor. Aynı il sınırlarında yapılacak bu yolculuk için, en az 2 saatiniz gidiyor. Bir de dönüşü düşündüğünüzde günün 4-5 saati yollarda geçecek demek oluyor. Serinlemek, rahat nefes almak adeta işkenceye dönüşebiliyor. Bu konuda da ciddi rahatsızlık ve büyük talep var. Büyükşehir Belediyesi’nin denize kıyısı olmayan ilçelerde olduğu gibi, Kartepe’den de Kandıra’ya otobüs kaldırmasıyla sorun çözülmüş ve Kartepelilerin de bu hizmetten yararlanması sağlanmış olacak. Umarım nüfusu yüz bini aşan bir ilçeden gelen bu sese kulak verilir ve bu kavurucu sıcaklarda yöneticilerden serinleten bir haber gelir…

 

Sağlam altyapı

Birkaç kez sel felaketine maruz kalan Kartepe’de hızla başlanan altyapı çalışmalarında sona yaklaşıldı. Uzuntarla ve Eşme arasında yapımı devam eden dere ıslah çalışmaları Adapazarı-İzmit Karayolunu kullanan sürücülere zaman zaman sıkıntılar yaşatsa da, yapılan çalışmaların çoğu tamamlanmış durumda. Şimdi ise Eşme Maden Deresi Köprüsü inşa edilerek çalışmalar bitirilmiş olacak. Bilindiği gibi sele neden olan en kritik dere yataklarından olan Maden Deresi’nin ıslah edilmesiyle birlikte daha rahat nefes alabileceğiz. Önümüzde sonbahar mevsimi var. Sel felaketlerinin sıkça yaşandığı bu mevsimde, bu sene Kartepelilerin içi sanırım biraz daha rahat olacak. Ancak her ne olursa olsun yaşanan bir felaket, bir travma var ortada. Bunu sadece çalışma haberleriyle değil, sağanak yağmurlar sonrası ortaya çıkacak görüntülerle atlatmak mümkün olacaktır. Umarım bu kez beklenen olur, tüm çalışmalar işe yarar ve Kartepe’deki sel görüntüleri tarihe karışır. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR