Bakan Fikri Işık kibirli mi?

MAKALEYİ DİNLE

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Bahri Odabaş, gazetemize gönderdiği mailde Bakan Fikri Işık’ın kibri yüzünden Ak Parti’ye oy kaybettirdiğini iddia etti.

Odabaş’ın değerlendirmesini birlikte okuyalım;

Sivil Toplum Kuruluşu olarak gördüğümüz yanlışları uyarmaya ve topluma zarar verenleri de toplumla paylaşmaya mecburuz. (Ağır bedeller ödesek de bir gün toplumdan aldığı güçle topluma zarar verenler ortadan kalkıncaya kadar.)

**

İlimizden aldığı oyla Bakan olan Fikri Işığı, Bakan olur olmaz önce tebrik ettik, daha sonra Kocaeli ve Türkiye’ye ciddi yararlar sağlayacak, çarpık sanayileşmeyi bitirecek, tarım alanlarının yok olmasını önleyecek, kentlerimizi ve yerleşim bölgelerimizi rahatlatacak projelerimizi dinlemesi için onlarca randevu taleplerimize cevap bile alamadık.

**

Oysaki kendisinden ne para ve ne de yer talebinde bulunmayacak sadece ağzından çıkacak bir tek kelime ve kaleminden çıkacak bir imza ile bu kadar önemli projeler hayata geçirilip milyonlarca işsiz insanlarımız iş sahibi olabilecekken, binlerce dönüm tarım alanımız sanayi için yok olmaktan kurtulacakken, sanayinin getirdiği yükle milyonlarca insanımız bu yükten kurtulabilecekken maalesef Bakan Işık’ın bizi bir defa bile dinlememesi milletimize kaybettirmeye devam etmektedir.

**

Çözüm sürecinde bizi dinlemedikleri için bugün acı tabloyu hep birlikte yaşıyoruz. Milletimiz nice fidanlarını kaybediyor. Milyarlarımız savaşa harcanıyor, millet olarak her gün kahroluyoruz…

**

Bence bunların 3 nedeni var.

1.Sanayinin, “S” sini, Bilimin, “B” sini, Teknolojinin “T” sini bilmeyen birinin bu Bakanlığa getirilmesi, diğerlerinin de pek farklı olduğunu zannetmiyorum.

2.Kendilerine kişisel veya siyasi rant sağlanamayacak oluşu.

3.Yanlışlarını eleştirenlerin itibarsızlaştırılıp yok edilmeye çalışılması ve KİBİR.

**

Bizim kapımız son ana ve son zamana kadar herkese açıktır, umarım Bakan Işık, henüz elinde yetki varken son anda yanlıştan döner, bizi arar ve ilimize ve ülkemize önemli bir eserin başlangıcını yapar.”

Odabaş’ın görüşleri böyle…

Sayın Işık’ı 2000’li yıllarda Hereke’de fırıncılık yaparken tanırım…

O zaman her fırın işletmeciliği, hem de ODTÜ mezunu olduğu için Hereke Lisesi’nde matematik dersleri veriyordu…

Yıllar geçti, Işık önce AKP il başkanı, sonra milletvekili ve şimdi de Bakan oldu. AKP’nin 7 Haziran’da yapılan seçimde 1 milletvekili kaybetmesi, Işık’ı biraz zor durumda bıraktı. Muhtemelen Işık, 1 Kasım’da yapılacak seçimde liste başı olacak. Bakalım Işık’ın 1 Kasım’daki performansı nasıl olacak?

 

AKP’de Aygün, Civelek’i çizer mi?

AKP’de il başkanlığını 7 Haziran genel seçimleri öncesinde bırakan Mahmut Civelek, listede kendisine yer bulamamıştı. Şimdi 1 Kasım genel seçimleri geliyor. Civelek yeniden milletvekili aday adayı oldu. Bu seçimlerde yeniden tek başına iktidara gelmeyi hedefleyen AKP’de Civelek listeye girebilmek için elinden geleni yapıyor. Tabii seçilebilir bir yerde… Mahmut Civelek’in il başkanı olması döneminde seçilmesini istemeyen isimlerden biri de AKP Milletvekili Zeki Aygün’ndü. Aygün o dönemde kendisinden sonra Civelek’in il başkanlığına sıcak bakmamıştı.

12 Eylül tarihinde yapılan AKP 5’nci büyük kongresinde Zeki Aygün, MKYK üyeliğine girdi. Yani milletvekili listelerinin şekillendiği son yerde görev aldı. Civelek’e muhalefeti ile bilinen Aygün’ün burada olması hesaplara uymadı. Aygün’ün Civelek’in listede olmaması yönünde görüş bildireceğine kesin gözle bakılıyor. Bu durumda Civelek’in listede olması imkansız gibi görülüyor. 7’nci sıradan sonra olması durumunda ise daha facia olarak belirtiliyor.  

 

CHP, siyah bayrak astı

Arka arkaya gelen şehit haberlerinden sonra, CHP Körfez İlçe Örgütü binasına siyah bayrak asılarak yas ilan edildi. CHP Körfez İlçe Başkanı Tuğman Kayalı, şehit haberleri ile sarsıldıklarını ve büyük üzüntü içinde olduklarını söyleyerek, “Duygularımızı bir nebze olsun yansıtabilmek için örgüt olarak yas ilan ettik ve bunu belirtmek için de binamıza siyah bayrak astık. Dileğimiz, yeni şehit haberleri almamak ve birlik ve beraberliğin sağlandığını görmektir’’ dedi. Kayalı’nın görüşlerine biz de canı gönülden katılıyoruz.

 

Yılmaz’a göre Kocaelili olmak!

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz sosyal paylaşım sitesinden “Kocaelili Olmak” başlığıyla yazı kaleme aldı. Yılmaz yazısında Kocaeli’nin zengin kültürden söz etti. İşte Yılmaz’ın yazısı;  

KOCAELİLİ OLMAK..!

Cahiliyye devri Arapları, kabilecilik hastalığını o kadar ileri boyutlara taşımışlar ki, çoklukları ile övünmek için işi mezarlıklarındaki ölülerini saymaya kadar götürmüşler. Günümüzde de buna benzer bir hastalık türedi; etnik milliyetçilik. Anadolu'nun her köşesinden göç almış ve almaya devam eden Kocaelimizin en büyük zenginliği çok kültürlü sosyal yapısıdır.

Sokaklarında büyüdüğümüz İzmitimizde, dostlarımızla, arkadaşlarımızla ve komşularımızla ilişkilerimizde hiçbir zaman etnik köken belirleyici bir unsur olmadı. Sokakta misket oynarken, sahalarda top koştururken, okul sıralarında otururken, kahvelerde sohbet ederken hangimizin aklından Arkadaşını memleketine, nesebine göre seçmek geçti ki? İzmit’teki en yakın arkadaşlarıma bakıyorum hepsinin aileleri farklı illerden bu kente gelmişler. Şimdi bakıyorum da bu şehirde birileri, siyasi ve ideolojik kaygılarla bu güzel birlikteliği bozacak tehlikeli bir oyun oynuyorlar.

Siyasette insanları etnik kökenlerine göre kategorize ederek, toplumumuzu ayrıştıracak adımlar atıyorlar. Zaten Irkçılık belasıyla, Türk-Kürt kavgasıyla yıllarını heba etmiş toplumumuzda yeni düşmanlıkların tohumlarını ekiyorlar. Kocaeli halkı olarak bu ayrıştırmaya prim vermememiz gerekiyor. Kentlilik bilinciyle, bu kentte yaşayan, bu kentte üreten, bu kentte çocuklarına gelecek hazırlayan herkes için önemli olan öncelikle bu kentin refahı ve huzuru olmalı. Herkes kendini bu kente ait hissetmeli.

Geriye dönüp bakın; bu kentte iz bırakan rahmetli Leyla Atakan, Necati Gençoğlu vs gibi geçmiş siyasileri etnik kökenleri ile hatırlayan kaç kişi var?

Ama onlar, hizmetleri ile bu kentte adlarını yaşatmayı başardılar. Bu kente hizmet edenler, nereden gelmiş olursa olsunlar bu kente aittirler. Bu kente hizmet etmek için yola çıkanlar da, bu bütünleştirici aidiyet duygusunu öne çıkarmak zorundalar:  Kocaelili olmak...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR