Bu çağda yaşananlara bakın

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, gelişmekte olan bir ülke. Bunun bazı ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan sebepleri var aslında. Dahası ülkemizin dünya ile rekabet ettiğini, gelişmenin de teknolojik açıdan desteklendiğini iddia etmişizdir hep.

Fakat bazen öylesine saçma sapan olayların ortasında kalır ki bu canım memleketim, “Bu olay sadece Türkiye’de olur” dedirtir adeta…

Başta da söylediğim gibi Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve bunu teknolojik açıdan destekliyor. Fakat her nedense bu teknoloji memleketin insanına elektrik sağlamakla mükellef olan firmalara pek uğramıyor galiba.

Kocaeli’deki elektrik kesintilerinden söz ediyorum. Mesele öyle bir hale geldi ki, Bakan Hazretleri bile artık şaşırma pozisyonuna gelmiş. Toplamış beşibiryerdelerini SEDAŞ ekibine basmış fırçayı.

Bakan Bey’in belki de en doğru çıkışıdır bu tepkisi. Çünkü gelinen noktada günler süren kesintiler yaşanması akla, mantığa uygun bir davranış değildir. Dahası günümüz teknolojisi düşünüldüğünde İnsanların kış ortamında elektriksiz kalması, doğal olarak da doğalgazsız ve ısınma imkânından yoksun bırakılması izahı çok mümkün olan bir şey değildir.

Kocaeli’de yerleşim alanları artık yukarılara doğru kaymakta. Yani bir Körfez ilçenin geleceği olarak İlimtepe bölgesi görülmektedir. Zaten yerel yönetimlerin de yatırımlarında önceliği buraya vermesinden bunu çok iyi anlayabiliyoruz.

İlimtepe soğuğu ilçe merkeziden önce tadar ve karın düştüğü ilk yerlerdendir. Rakımı da Umuttepe’den daha fazladır. Dahası burası bir yerleşim alanıdır. Haliyle İlimtepe’de kış daha sert ve etkili geçer. İnsanları böylesi bir bölgede elektriksizliğe ve ısınma imkânsızlığına mahkum bırakmanın nasıl bir izahı olabilir?

İlimtepe sadece bir örnektir. Benzer sorunları kentin birçok bölgesinde yaşıyoruz.

Yağmur yağdı, kar yağdı, fırtına çıktı, direkler devrildi gibi ifadeler ancak bahane olabilir. Elbette kış şartları böylesi konularda hizmet aksamasına sebep olmuştur. Ancak bütün bu gelişmeler aylar öncesinden öngörülüp, gerekli önlemler alınabilirdi. Fakat bunun yapılabilmesi için, önce hizmet etme düşüncesi ve hissiyatı gerekmektedir.

Günümüz teknoloji çağı diye havalar atıyoruz. Bu çağda meteoroloji açısından geleceği görmek ve ona göre önlemler almak mümkün. Yetkililer aylar öncesinden “Sibirya soğukları geliyor” derken gerekli önlemi almamak, sonrasında yetersizlik ortaya çıktığında bahanelerin arkasına sığınarak milleti soğukta bırakmanın elbette bir savunması olamaz.

Örneklerle sabittir. Gelişmiş ülkelerde elektrik kesintileri büyük afetlerde ancak görülebilen hadiselerdendir. Günlük hayatta yaşandığında ise çözümü minimum sürede sağlanabilen basit bir olaydır. Buna karşılık gelişmekte olduğunu iddia ettiğimiz Türkiye’de bu tür uzun süreli ve vatandaşı mağdur eden kesintiler yaşanıyorsa ortada bir samimiyetsizlik var demektir. Hatta Bakan’ın söylediği gibi “Altında başka bir sebep olabilir” düşüncesine sahibim.

Bahaneler de bir yere kadar kişileri ve kurumları korur. İnanın o bahanelerin dayanabileceği zaman en geç yatsı namazıdır. Bu andan sonraki konuşmalar ise mecburen “Yapamadık” şeklinde olacaktır. Elbette bu andan sonraki tutum ise devletindir.

Devlet ise bir yerden sonra kâra değil, hizmete öncelik vermek zorundadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR