Kartepe’de canlı bomba mı yetişiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Başlığı gören “ne alaka” diyebilir. Çok normal. Ben de bu sözleri ilk okuduğumda aynısını dedim. Ne demek Kartepe’de canlı bomba yetiştirilmesi. İnsan düşündükçe ürperiyor. Bu akıl almaz sözlerin sahibi CHP’li Nejdet Akar. Sanırım vekil olan Haydar Akar’ın da akrabası olan bu zat, geçtiğimiz günlerde CHP’lilerin bir arada olduğu bir toplantıda Derbent’te bulunan sübyan okulu için söylemiş canlı bomba yetiştirildiğini. Üstelik yetişen bu canlı bombaların (!) parasını da Kartepe Belediyesi veriyormuş. Bak sen! Yani Kartepe Belediyesi kendini patlatacak kadar gözü dönen, haşhaşi durumuna gelen bir nesil yetişmesi için kaynak aktarıyormuş! Ben de zaman zaman bu insanların nasıl kendilerini patlattıklarını, neye inandıklarını merak ediyordum. Meğer bu insanlar yanı başımızda yetişiyormuş da haberimiz yokmuş! Üstelik kaynağı da bizim paralarımız, yani beyt-ül malmış! Ne kadar da cahilmişiz ki etrafımızda yetişen canlı bombalardan haberimiz yokmuş! Yahu bu CHP’de hiç mi bu milletin değer yargılarıyla barışık bir kişi yok? Nerede yaşıyorlar? Amaçları nedir? Bu nasıl bir kafadır böyle? Siz canlı bomba diye tabir ettiğiniz o okula bir kez gittiniz mi? Kuran ve sünnet ışığında çocukları geleceğe hazırlamanın adı ne zaman “canlı bomba yetiştirmek” oldu? Sizin bu yaptığınızı Ebu Cehiller bile yapmıyordu!

Bu açıklamayı yaparak hem Kartepe’nin hem de güzelim Derbent’in ismini paranoyakça düşüncelerinize alet etmeye hakkınız yoktu. Kuran eğitimi ile birlikte siyer dersleri alan, ahlak dersleri ile topluma faydalı olma yolunda eğitim gören bu masum çocuklara yaptığınız iftiradan hiç mi vicdanınız sızlamadı? Hadi bir kişi düşüncesizlik etti bu lafı sarfetti, ama o salonda bulunan kimse de bu duruma tepki göstermedi mi? Şimdi çıkıp da yanlış anlaşıldı gibi açıklamalara sığınılmasın. Söylenecek çok şey var ama, biz yine de Allah’a havale edelim.

 

Arpalık muhabbeti üzerine…

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in gündeme getirdiği “arpalık kesildi” açıklaması sonrasında merak edip araştırdım. Nedir bu arpalık terimi? Tahmin ettiklerimizin üzerine bir de sözlükteki karşılığına bakacak olursak; “Bir yeri sürekli çıkar kaynağı olarak kullanmak, sömürmek” anlamına geldiğini görüyoruz. Tam da zihinlerde canlandığı gibi.

Bu sözler üzerine Kartepe A.Ş.’yi kim ya da kimler arpalık olarak kullanıyormuş, doğrusu merak ettim. Başkan Üzülmez böyle bir ifade kullandıysa bir dayanağı vardır. Geçtiğimiz yerel seçim öncesi birçok ismin sırf Kartepe A.Ş. yönetiminde yer alabilmek için meclis üyesi olmak istemesinin nedenini şimdi daha iyi anladım. Meğer, sembolik olarak yönetimde yer alan isimler maaş alıyorlarmış. O dönemlerde siyasi olarak bir mevkiye gelemeyen partililerden torpili ağır basanlar bu yönetimde yer almış ve tıkır tıkır maaşlarını almışlar. Sanırım arpalıktan kasıt bu...

Her daim haktan hukuktan bahseden insanların hiçbir iş yapmadan maaş almalarını vicdanlarına nasıl sığdırdıklarını merak ediyorum. Göstermelik toplantılara katılmak da, “şurada oturun maaşınızı alın sesinizi çıkartmayın” demek de doğru değil. Anlamıyorum… Bir boşluk bulunmasın, hemen yandaşlar candaşlar toplanıyor. Hak ediyor mu diye sorgulamak yok, yeter ki kanunen kılıfı uydurulsun! Kamunun hakkına girer miyiz diye düşünmek zaten akıllarının ucundan geçmiyor! Bu nasıl bir mantık böyle? Hz. Ömer adaleti ile yönetilmek çok zordur belki ama, Ömer olma yolunda safımızı da belli edemiyoruz!

Nedir bu küçük makamlar mevkiler için atılan taklalar, hileler yalan-dolanlar? Nedir bu abdestli namazlı gözüküp riyakarlık yapmalar? Yalan adeta yaşam biçimi olmuş. “Başkası yiyecekti, bari biz yiyelim” Bak sen, kimin malını yiyorsun hadsiz! Fazladan firmalar ile ihalelere girip arada kimse olmayınca çekilip kamuyu zarar uğratan nitelikli dolandırıcılara ne dersin? Ver elini kutsal topraklar, ver elini Sultan Ahmet… Oralarda biraz fotoğraf ver, biraz cumhurbaşkanını yağla, biraz da ayet-hadis paylaştın mı sosyal medyadan, al sana adam gibi adam! Daha neler neler… Sayfalarca yazılacak şey var ama başka bir yazının konusu olsun bu.

Hangi dönemde olursa olsun, kim yönetirse yönetsin sırf torpili ağır basıyor diye, ister yönetime isterse amirliğe, ister işçiğe isterse vekilliğe; kim fazladan adam aldıysa, çalıştırdıysa bu milletin iki elinin yakasında olacağı gerçeğini unutmasın. Her makam gelip geçecek, bir gün yapılanların hesabı tek tek ortaya çıkacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR