Vergi kanunları yeniden düzenleniyor

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemizde en sık değişen kanunların vergilere ilişkin düzenlemeler olduğu tüm kesimlerin kabul ettiği bir durum. Yine değişiklikler yapılıyor. Ancak bu kez hem vergi usul kanunu hem de gelir vergisi kanununda çok önemli köklü değişiklikler yapılması planlanıyor.  Yapılacak bazı değişikliklerin şöyle sıralamak mümkün.

 

VERGİ MAHREMİYETİNİN  SINIRLARI GENİŞLETİYOR

Yeni taslakta vergi mahremiyetini ihlal açık bir şekilde ifade edilerek “Vergi Mahremiyetine uymaya mecbur olan kimselerden bu mahremiyeti ihlal edenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu kişiler hakkında ayrıca 150 günden az olmamak üzere adli para cezası hükmolunur” deniliyor. Taslakta maddeye ayrıca vergi mahremiyetinin basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde de ne yapılacağına ilişkin yeni bir düzenleme eklendi. Buna göre vergi mahremiyetinin basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde ceza basın ve yayın organının sahibi hakkında uygulanacak. Basın ve yayın organının sahibi tüzel kişilikse kanunu temsilcileri ile duruma göre eser sahibi, sorumlu müdür, yayın yönetmeni, genel yayın yönetmeni, editör veya basın danışmanı gibi sorumlu müdürün bağlı olduğu kimseler hakkında da uygulanacak. Vergi mahremiyetinin ihlali nedeniyle ile ortaya bir zarar çıkması halinde buna sebebiyet veren, zararı ödemekle yükümlü olacak.
Aslında daha şeffaf bir durum olabilmesi için vergi mahremiyetinin sınırları daraltılması gerekmektedir. Ticaret erbabının en önemli sırrı yaptığı üretimdeki ürünün reçetesi, müşterileri ve maliyetleridir. Vergisel anlamda bir sırla vergi mükelleflerinin korunması kişilik hakları ile ilgisinin olmaması gerekir. Sonuçta vergi kamusal bir oluşumdur ve her kesimin kimin ne vergi ödediğini, nayloncu olup olmadığını bilmesi hakkı olması gerekir. Mahrumiyetin sınırlarını genişletip, basınında bu işin içine alınması kapalı bir toplum imajını ortaya konması açısından sakıncalı olduğu kanaatindeyiz.

 

ISPAT YÜKÜ MÜKELLEFE

Yapılması düşünülen diğer önemli bir değişiklik ise ISPAT YÜKÜ ile alakalıdır.
Yeni kanunun mükelleflerin aleyhine olan bir başka maddesi ispat ile ilgili. Kanun ile vergiyi doğuran olayın ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delile ispatlanabileceği ifade edilirken vergi doğuran olayla ilgisi tabii ve açık bulunmayan şahit ifadesinin ispatlama vasıtası olarak kullanılamayacağı kaydediliyor. Ancak halen yürürlükteki kanunda “iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan veya olayın özelliğine göre normal ve mutat olmayan bir durumun iddia olunması halinde ispat külfeti buna iade eden tarafa aittir” cümlesiyle ispat yükü iddia edene bırakılırken taslakta ise ispat yükü mükellefe bırakılıyor. Yani yürürlükteki kanunun tam tersi bir anlayış benimseniyor.

Yapılan bir vergisel İşlemin iktisadi, ticari ve teknik icaplara uymayan ve mutat olmayana bir durum varsa bunu iddia edenin. İspatlaması kadar hukuka uygun doğal bir durum olamaz. Vergi incelemesinde iddia sahibi hep idaredir. Ancak şimdiki tasarıda buna iddia eden değilde mükellefin üzerine yüklemek çok adil bir durum olmadığı kanaatindeyiz. Mükellefin bu durumu ispat için elinde idare kadar geniş olanaklar olmadığı, sırf bu nedenle ispat edememe yüzünden çok önemli mağduriyetler yaşanabileceği endişesindeyiz.

 

KAÇAKÇILIKTA ERTELEME KALKIYOR

Kaçakçılık cezasının ertelenmesi de yeni düzenleme ile kaldırılıyor. Kaçakçılık suçunda defter ve kayıtlarında hile yapanlar, gerçek olmayan veya kayda konu işlemlerle ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açanlar, tahrif edenler, belgeleri gizleyenler yanıltıcı belge kullananlar 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Defter ve belgeleri yok edenler, kısmen veya tamamen sahte belge kullananlar 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Taslağa yeni eklenen düzenlemeye göre verilen cezalar ertelenemeyecek. Taslakta, “Bu maddeye göre verilen hapis cezaları seçenek yaptırımlara çevrilemez” hükmü dikkat çekmektedir.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR