Siz daha çok yaş pasta mı, yoksa peynir-zeytin mi tüketirsiniz?

MAKALEYİ DİNLE

Veya bu soruyu; kuru fasulye mi tüketirsiniz, yoksa havyar, kalamar mı şeklinde de sorabilirsiniz. Ve bu tip sorular aşağıda listeyi görünce çoğaltmak mümkün. Bunları niçin soruyorum?
Devlet İstatistik Enstitüsü her yıl enflasyon oranları yayınlıyor. Bu oranlara göre de hükümet çalışanların ücretlerine yapacağı zamları belirliyor. %3 veya %4 diye. Devlet İstatistik Enstitüsü %9 enflasyon açıklamışsa hükümette ilk altı ay için %4, ikinci altı ay için %4 gibi ücretlere zam teklifleri yaparak, ardından ben çalışanları enflasyona ezdirmedim nutukları atıyor.
Bakınız Devlet İstatistik Enstitüsünün enflasyon hesabında kriter olarak kullandığı ürünler;
“Hortum, yaş pasta, Antep fıstığı, leblebi, madlen çikolata, ruj, oje, fanila, iç çamaşırı, musluk, kilit, tül perde, soba borusu, böcek ilacı, çalı süpürge, gündelikçi kadın ücreti, enjektör, yara bandı, gözlük camı, patinaj zinciri, oto pastası, pinpon topu, lego flüt, spor toto, Milli Piyango, hamam ücreti, ahtapot (kalamar), karides, balık yumurtası (havyar), mermer, kireçtaşı, zımpara, yem, çiklet, ispirto, çuval, sutyen, külot, kereste, cd-kaset, kimyasal maddeler, gübre, barut, dinamit, lastik eldiven, cam yünü, tuğla, alçı, teneke kutu, fişek, oto jantı, korna, elektrik sayacı, tencere çöp sepeti, ampul, pil, tornavida, kum, dikenli tel, dikiş makinesi, matkap ucu, kadın bağı, kiremit yapıştırıcılar, mürekkep, kolonya, serum, demir, bakır.
Devlet İstatistik Enstitüsü bu ürünlerde olan artışı esas alarak enflasyonu belirlemiştir. Bu ürünlerin büyük bir kısmı günlük yaşantımızda önemli yeri olmayan ürünler olduğu açıktır. (Hortum, soba borusu, pinpon topu v.s.)
Oysa toplumun doğal yaşam akışına uygun düşen şu ürünler dikkate alınsa acaba durum ne olurdu?
Peynir, zeytin, çay, şeker, yumurta, çiçek yağı, zeytin yağı, makarna, helva, bal, reçel, kahve, ekmek, margarin, salça, sucuk, et, süt, pirinç, mercimek, nohut, kuru fasulye, un, bebe bisküvi, meyve suyu, sigara, ekmek, deterjan, çocuk bezi, piknik tüpü, doğal gaz, elektrik, su, telefon, sebze, meyve vs. vs…
İnsanlarımızın üçte birinin içtiği rakı, şarap, bira, votka, konyak gibi içkiler nerede?
Örnek verelim 2005 – 2011 yılları arasında
Peynir %265 (yıllık %45)
Ekmek %77 (yıllık %13)
Et %233 (yıllık %39)
Salça %243 (yıllık %40)
Doğalgaz, elektrik, akaryakıtı da siz hesaplayın… Ondan sonra açıklanan enflasyon oranının doğru olup olmadığına karar verin. Bu arada memurların isyanını da bu pencereden bakarak değerlendirmede yarar olduğunu da unutmamak gerektiğini düşünüyorum.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR