Suriyelilere çalışma hakkı verildi

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de en son istatistiklere göre işsizlik oranı %10’ların üzerinde 6 milyona yakın insanımız işsiz. Bu arada Bakanlar Kurulunca 15.01.2016 tarihinde 2016/8375 sayılı karar yayınlandı. Bu kararda sığınmacılarla ilgili çalışma iznine yönelik düzenlemeler yapıldı. Tabi sığınmacılar denilince ilk akla gelenler Suriyeliler olduğu hepimizce malum.

 

Suriyeli Sığınmacılar Hangi İşlerde Çalışacak?

Ağırlıklı olarak mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacaklar. Çalışmak için öncelikle “Çalışma İzni Muafiyet Belgesi” almaları gerekecek. Bu belgeyi almak için bulundukları ilin valiliklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Valilikçe kota belirlenecek ve talep edenlerin evrakları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilecek. Belge bakanlıklara verilecek.

 

Suriyeli çalıştırmada sınır var 

Bir işyerinde 10 kişiden az işçi çalıştırılıyorsa en fazla 1 Suriyeli işçi çalıştırabilecek. Eğer çalışan sayısı 10 kişiden fazla ise çalışanların % 10’u kadar Suriyeli işçi çalıştırabilecek. Örneğin 100 kişi çalıştırılıyorsa en fazla 10 Suriyeli işçi alınabilecek.

 

Suriyeli işçiye ne kadar ücret ödenecek?

Ödenecek ücret uygulanmakta olan asgari ücretin altında olamayacak. Sosyal güvenlik ile ilgili uygulama çalıştırılan Türk vatandaşı işçilerden farklı olamayacak, alınan çalışma izninden itibaren en geç 45 gün içinde Suriyeli işçinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiriminin yapılması gerekmektedir.

 

Çalışma izinsiz Suriyeli işçi çalıştırmanın cezaları ağır olarak belirlenmiş. Buna göre çalıştırılan her bir kaçak Suriyeli için kesilecek idari para cezası tutarı 8.848 TL gibi yüksek bir tutar olacak.

Bazı işverenlerin Suriyeli işçi çalıştırdıkları biliniyor, belirtilen kurallara uymalarını öneririz. Aksi halde gereksiz bir ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalabilirler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR