Bakış açısına göre seçim sonuçları

MAKALEYİ DİNLE

12 Haziran seçimleri öncesinde ve sonrasında iç ve dış medyada çok şeyler söylenildi ve yazıldı. Bir müddet daha konuşulacak ve yazılacak. Hangi cepheden, ne amaçla ve nasıl baktığınıza bağlıdır.
Ama toplumun büyük ekseriyeti AK Parti’nin bu üçüncü seçiminde kesin zafer kazandığı görüşündedir. Partililerin dili ve gözü ile değerlendirme şekillerine bakalım.
AK Parti yöneticileri ve seçmenleri 12 Haziran seçimlerini Türkiye'nin seçim tarihinde eşi ve benzeri olmayan bir başarı ve zafer olarak değerlendiriyorlar.
Türkiye haritasında her yer AKP'nin rengi olan sarıya boyandı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin olduğu kadar artık Ortadoğu’nun da tartışmasız lideridir gözüyle bakıyorlar. Bunun daha ötesinde dünya lideri olduğunu kabul ediyorlar. Ne isterse onu yapar konumunda olduğunu düşünüyorlar. Cumhurbaşkanı olmak en tabii hakkıdır. Hatta sistemin müsait olmadığını bilmelerine rağmen Başkanlığı çantada keklik kabul ediyorlar. Çalışınca oluyor. Bir daha, bir daha… Sloganı ile 2023 yılına kadar her şeyin uhdelerinde olduğunu kabul ediyorlar.
Bir de AK Parti dışında hatta karşısında olanların dillerine, farklı gözlerine bakarsak başarı yerine başarısızlığı öne çıkarıyorlar. Okay Gönensin diyor ki referandumda yüzde 58 oy alan AKP seçimde yüzde 50 almıştır. Bunun için 12 Haziran’ın başarısız bir sonuç olduğunu ileri sürüyor.
Bazılarına göre de AKP seçime kendi gücü ile değil devlet gücünü kullanarak girdi. Toplu açılış bahanesi ile uçak, helikopter, resmi araçlar, birçok kaymakamlar, valiler, kamuda çalışanların tümü bu partiye hizmet ettiler. Taşıyıcı ve destekleyici oldular.
Seçmen sayısının yapay olarak arttığını söyleyenler seçime hile karıştığını ileri sürenler bile var.
Başbakanın manipülasyon yaptığını, rakamları alt üst ettiğini, her yerde herkesle kavga ve hakaret ettiğini ileri sürüyorlar.
AKP’nin başarısızlığını ileri sürenler milletvekilli sayısının düştüğünü artık referandumu öneremeyecek konuma geldiğini söylüyorlar. Tek tek sayarsak, örnekleri çoğaltırsak 180 derece farklı görüşler mevcut.
Ama 12 Haziran seçimlerinde oy kullanan her iki kişinin birisi AKP ye oy vermiş gerçeği de ortadadır. AKP’nin aldığı oy oranı CHP'nin iki katı, MHP'nin nerede ise dört katı, BDP (Bağımsızlar)’nin sekiz katı oy oranına sahip.
CHP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun seçim akşamı değerlendirmesine göre arzuladıkları, bekledikleri sonucu alamadıklarını, ima ederek sonuçta başarılı olduklarını söylediler. CHP'nin milletvekili sayısını artıran tek parti olduğunu vurguladı. Seçimde 3,5 milyon oydaş kazandıklarını söyledi. Rakamlar ve değerlendirmenin genelde doğru olduğu ortada. Kılıçdaroğlu'nun partide devrim yaptığını, eski kadrolardan, hizipçilerden temizlediğini ileri sürenler çoğunlukda. Genel başkanın partinin eğlem ve söylemini değiştirerek yeni CHP adı ile ortaya çıktığını fakat sürecin kısa olması nedeni ile kendisini ve programını anlatamadığını ileriye sürmekteler.
Dışarıdan çok parti içinden kazanı fokurdatanlar öne çıkararak, CHP'nin Genel Başkan ve kadrosunun başarısız olduğunu öne sürüyorlar.
CHP’de kurultay çanlarını çalmaya başladı bile. Ben varsam parti var. Ben yoksam parti yok ve başarısız düşüncesinde olanlar davula tokmaklarını vurmaya başladılar.
Bazıları da Genel Başkan kalsın ama çevresi gitsin, düşüncesi ve görüşü içindeler. CHP'de kellesi istenen kişi ise iki numaralı isim Gürsel Tekin hedef tahtasındadır.
Önümüzdeki günlerde CHP’de kazan kaynayacak gibi. Altına bolca odun atanlarda çıkacak. Kılıçdaroğlu'na kılıcını çekerek kördüğümü kesecek yahut hırpalanmaya devam edecekler gibi görünüyor.
Oysaki iç ve dış beklentiler CHP'nin kuvvetli bir muhalefet sergilemesidir. Toparlanan CHP'nin başta kendileri olmak üzere Türkiye'ye ve demokrasiye katkısının büyük olacağı bir hakikatidir. Bekleyip görelim, kendilerine nasıl bir rol biçecekler.
MHP Tarihinin en şanssız ve zor dönemini bu seçimde yaşadığına dair genel kanı mevcut. Partinin A takımı şantaj kasetleri ile patır patır döküldü. Bahçeli ömrünün en zor mücadelesini, dik durarak verdi. Planlı programlı şantaja uğrayan tedbirsiz üst yönetimin istifasını aldı. Genel görüş MHP mağdur oldu. MHP’yi sistemin dışına çıkarıp yok etmek isteyenlerin hevesi kursaklarında kaldı. Türk milleti mağdura destek verdiğini hesaba katmadılar. Tarihin tekerrürden ibaret olduğu bir kez daha kanıtlandı.
MHP’siz bir demokrasi güdük olurdu diyenler çoğunlukta olup Anayasa değişiminde uzlaşı için MHP’yi şart görmekteler. Değişik duygu, düşünce ve görüşleri kısaca özetlemeye çalıştık.
Artık seçimi geride bırakıp Türkiye'nin gerçek gündemine Parlamentoda olan tüm partilerimizin kilitlenmeleri toplumun öncelikli beklentisidir. 12 Haziran seçimlerinin Türkiye’mize hayırlı uğurlu olmasını ve başarı getirmesini dileyelim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR