AKP, STK’larla dalga mı geçti?

MAKALEYİ DİNLE

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bahri Odabaş, yaptığı etkinliklerle adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle AKP’yi ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu hedef alan açıklamalarıyla gündem yaratıyor. Odabaş’ın kurucusu olduğu Kocaeli Küçük Millet Meclisi, toplantılarına devam ediyor. Odabaş, kendini Meclis’in hamalı olarak görüyor.

**

7 Haziran seçimlerine kısa bir zaman kaldı. Şu sıralar gündem SEÇİM. Kocaeli Küçük Millet Meclisi Nisan ayı toplantısı önceki gün Sivil Toplum Merkezi’nde yapıldı… Toplantıda ilginç görüş ve öneriler ortaya atıldı. Toplantıda yaşananları birlikte okuyalım;

**

Kocaeli Küçük Millet Meclisi toplantısına Sivil Toplum Kuruluşları, Uluslararası Şeffaflık Derneği ve siyasi partilerden DSP Kocaeli il Başkanı Hayati Özzeren, Milletvekili adayları ve bazı yöneticiler katıldı.

**

Meclis’in çağrısı şöyleydi;

Tüm milletvekili adayları, mal varlıklarını, seçim bütçelerini ve kaynaklarını, tüm siyasi partiler de seçim bütçelerini ve kaynaklarını açıklasın.

**

Toplantının genel gündemi: Siyasi partilerin seçim beyannameleri, temsil, yaklaşan seçimlerde güvenlik ve şeffaflık, parti içi demokrasi…

Yerel gündem; Kocaeli’de siyaset, sivil toplumu ne kadar önemsiyor, konusu konuşuldu.

**

Toplantıda, önce genel gündemle ilgili hazırlanan video sunumu izlendi, peşinden açılış konuşmasını ve moderatörlüğü yapan Bahri Odabaş yaptı. Odabaş konuşmasında DSP’yi ayrı tutarak, “Siyasi partilerin sivil toplum kuruluşlarını ne kadar önemsediklerini buradaki katılımlarından ve yıllardan beri takındıkları tutumlarından görüyoruz. Ayrıca Ak Partinin yaptığı temayül yoklaması sonucu sivil toplumun görüşünün tam tersi gösterdiği aday listesinden görüyoruz, bu tutum sivil toplumla dalga geçmek ve sivil topluma hakarettir” dedi.

**

Odabaş, “Ancak sivil toplum olarak bizim de kendimize gelip sadece seçimden seçime bizi hatırlayıp dolgu malzemesi olarak kullanan siyasetçilere karşı birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek önlem almak zorundayız, aksi halde gerek sivil tolum ve gerekse millet ve ülke olarak hepimiz kaybetmeye devam ederiz” şeklinde konuştu.

**

İlk sunum ULUSLARARSI ŞEFFAFLIK DERNEĞİ temsilcisi Damla Cihangir Tetik’e verildi.  Tetik sunumunda, 105 ülkede faaliyet gösteren bir derneğin temsilcisi olarak Türkiye’de, denge ve denetleme ağı, oy ve ötesi gibi birçok sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ettiklerini çıkardıkları haritalarda Türkiye’nin şeffaflık konusunda Rusya’nın ve bir çok ülkenin gerisinde yer aldığını ifade etti.

**

Tetik konuşmasının devamında, “Milletvekili adaylarının kendilerinin ve birinci derece yakınlarının mal varlıklarını, seçim kampanyaları bütçelerini ve bütçenin kaynaklarını kamuoyuna açıklamalarını,  ayrıca tüm siyasi partilerin de seçim bütçelerini, bütçenin kaynaklarını ve seçim sonrası da bu kaynakları nerelere  harcadıklarını açıklamalarını istiyoruz.

**

Türkiye’de yasa gereği milletvekillerinin mal varlıklarını kapalı zarfla Meclis Başkanlığına verdiklerini, fakat bunu kendilerinden başka kimsenin bilmediğini ayrıca Milletvekili adaylarının ve siyasi partilerin seçim bütçeleri ve kaynakları konusunda hiçbir kanunun olmadığını ifade etti. Bu konuda partilerin parti kararı almalarını istiyoruz” dedi.

Tetik’in açıklamaları önemli,önemsenmeli…

**

Toplantıda söz alan DSP Kocaeli İl Başkanı Hayati Özzeren, bu konuyu Genel Merkezleri ile görüşüp bu konuda ilk karar alıp uygulayan bir parti olmaya çalışacaklarını ifade etti. Ayrıca milletvekili adayı olabilmek için adaylar yaklaşık 50.000 TL civarı para harcıyor, aday olduktan sonra 200.000 TL civarı para harcamak zorunda, bir arkadaşımız aday olamadığı için intihar etti. Milletvekili olabilmek için BİR MİLYON TL mal varlığı gerekiyor, bu da toplumun % 95’ inin milletvekili olamayacağını gösteriyor.  Bu nasıl demokrasi, bu işe bir çözüm getirilmesi lazım” dedi.

**

Toplantıda söz alan DSP’li Ruhi Saner de “1956 yılından beri politikanın içindeyim. Demokrasi, Kararların alınması, uygulanması ve denetlenmesinde halkın müdahil olmasıdır. Temsilciler halktan kopuyor, her şeyi bildiğini zannediyor, boşa konuşuyor. Halkın Parayı kontrol etmesi lazım. Halk Ekonomik güce ortak olmuyorsa, demokrasi göstermeliktir. ABD ekonomik gücü ile dünyayı yönetiyor. ABD’ de demokrasi göstermeliktir. KENEDİ NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ? ABD’ yi aslında ekonomik gücü elinde tutanlar yönetiyor!

**

Almanya 100 devletten kuruldu, ABD de her eyalet bir devlettir. Hepsinin ayrı Anayasası, Medeni Hukuku var. ABD’ de Bakanlık yoktur hepsi Obama’nın sekreteridir, isterse bir gecede hepsini görevden alır, azaltır veya çoğaltır.

**

BAŞKANLIK sistemi; Ülkelere göre değişir. Sistemin değişmesi lazım, bir milletvekili veya belediye başkan adayı görevi süresince alacağı maaşın toplamından fazla para harcıyorsa, bu ülkede çok daha 17-25 ARALIKLAR olur” dedi.

**

Toplantıda konuşan İzzettin Azak da “Seçimlerde baraj oldukça temsilin sağlanması mümkün değil, ayrıca şeffaflığın olmadığını düşünüyorum. Önceki seçimde Van’da Hüdapar müşahidi olarak oy kullandım ve görev yaptım. Silah zoru ile oylar devşiriliyor, seçime gelmeyenlerin oyları iki parti arasında pazarlık konusu oluyor, insanlar tek başına oy kullanamıyor, bütün bunlar jandarmanın gözü önünde oluyor. Ağrı ve Bitlis’te yeniden seçimde kim kazandı? Bu seçimde Hüdapar seçime girmediği için sonucu birlikte göreceğiz. Siyaset seçimlerde sivil toplumu çok önemsiyor, kapı kapı dolaşıyor ancak sonrası malum, siyaset sivil toplumun emrinde olmalıdır” dedi.

**

Toplantıda söz alan Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Seçim beyannameleri gerçekleştirilseydi, Türkiye cennet olurdu. Temsil yok, barajlar çok aşağı çekilmesi lazım. Dünyada demokrasi yok, herkes kendine demokrat, demokrasi, ahlaklı bir yönetimi öneriyor. Güvenlik ve şeffaflık çok önemli. Şeffaflık Derneğine destek olmalıyız, herkesi uyarmalıyız, inanılmaz derecede her aşamada sahtekarlık yapılıyor, seçim odasında olmalıyız. 8 Haziran’da kıyamet kopacak, internet üzerinden oy kullanmalıyız. Bu bir demokrasi mücadelesi devam etmeliyiz” dedi.

**

DSP Milletvekili adayı Meral Uçarı söz alarak; Demokratik bir seçim beyannamemiz var. benim seçim bütçem oldukça kısıtlı, borç alarak seçime girip neden başkasına gebe kalayım, seçime giren partilere devlet yardımı olmalı. Bu eşitlik sağlanmadıkça gerçek demokrasi olmaz, herkes seçimi muhtarlıktan seçim sonucu açıklanıncaya kadar seçimin takipçisi olmalıdır” dedi.

**

DSP Milletvekili adayı Çiğdem Pamukçu söz alarak “Şeffaflık Derneğine teşekkür etti, konuşulanlara katılıyorum” dedi.

**

DSP Kadıköy İlçe Sekreteri Kezban Uzuntepe söz alarak, “Tüm partiler seçim görevlisi olmalı, anket yapan tüm kurumlar denetlenmeli” dedi.

**

DSP Kadıköy İlçe Saymanı Tulin Altuğ, “Listelerde soyadı sistemi değişmeli. Kimse bir birini tanımıyor. Eşim vefat ettiği halde hala seçmen gözüküyor. Kocaelide 35 bin civarı kayıp seçmen var. Seçimlerin asla güvenli ve şeffaf olacağına inanmıyorum” dedi.

**

Kocaeli Küçük Millet Meclisi’nde konuşulanları okudunuz…

İlginç önerilir var…

7 Haziran’da yapılan seçim, Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimidir… Ya AKP kazanıp, rejim değişikliği olacak ve başkanlık sistemi gelecek… Ya da AKP kaybedecek ve bu sistem devam edecek…

AKP, 330 milletvekilinin üstünde bir sayı elde ederse, Başkanlık sistemini referanduma götürecek… 367 milletvekilini elde ederse, Anayasayı değiştirip, direk başkanlık sistemini ilan edecek…

7 Haziran’da oy kullanacak seçmenler, bu ayrıntıyı düşünerek oy kullansın… Ya Cumhuriyet, ya da Başkanlık, dolayısıyla Şeriat’ın ayak sesleri…

 

AKP’nin listesinden 8 aday vekil olacak?

AKP’nin milletvekili listesi tartışılmaya devam ediyor. Kimisi yetmez ama “evet” diyor, kimisi yorum yapmaktan kaçınıyor. Listeyi beğenenlerden biri de AKP Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç. Kılıç,  Kocaeli Milletvekili adaylarına ilişkin olarak liste üzerinden değerlendirme yapmak gibi bir konumları olmadığını, hedeflerinin mutlak surette Kocaeli’nden 8 milletvekili çıkartılması olduğunu söyledi. AKP, 2011’de yapılan seçimde 7 milletvekili çıkarmıştı. Yani 8 milletvekili çıkarabilmesi için 70-80 bin oya daha ihtiyacı var. Bu da sanırım zor gözüküyor…

 

İzmit Kent Meclisi’nden dolandırıcılık uyarısı

Son zamanlarda kolay para kazanmak isteyenlerin sayısı artı. İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi, dolandırıcılara karşı halkı uyanık olmaya davet etti. Açıklamayı birlikte okuyalım;

1-Dolandırıcıların kendilerini telefonlarından arayarak "Engellilere destek için" tiyatro oyunu düzenlediklerini yalanına inanmayın.

2- Kendilerinden dernek adı vererek, özellikle kalabalık yaşam alanlarında "Engellilere Destek" adına dergi, kalem gibi ürünleri duygu sömürüsü ile satmaya çalışanlardan ürünlerinden almamalarını bunlara kanmamalarını ve bu konuyu da çevrelerindeki kişilerle paylaşarak bunun duyurulmasını sağlamalarını rica ediyoruz.

**

Açıklama böyle. Ben de Meclis’in bu uyarısını sizlerle paylaştım. Uyanık olun, sonra “keşke” demeyin…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR