Türkiye ne kadar güvenli bir ülke?

MAKALEYİ DİNLE

TERÖRÜN…

Dili, yüzü, milliyeti, ırkı, vicdanı yok…

Duygusu, karakteri, acıması yok…

Dini, mezhebi, inancı yok…

AK Parti’nin 1 Kasım seçimleri öncesinde, seçim hükümetinin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun fotoğrafları ile süslenen reklam filminde yukarıdaki sözler tekrarlanıyordu.

Sonunda, “Bizim de korkumuz yok” denilerek bitirilen bu reklam filminde “Sen ben yok, Türkiye var” sloganları atılıyordu.

Doğrudur, terörün gerçekten dini imanı olmaz.

Burada herkes hemfikir, fakat bir ülkede halkına yeteri kadar güvenli bir yaşam ortamı nasıl sağlanamaz, bizim takıldığımız nokta bu…

Hele ki Türkiye gibi, kökleri binlerce yıl öncesine dayanan, ak sakallıların, ak saçlıların memleketinde bu kadar terör olayı nasıl yaşanabilir diye insan kendine soru sormadan edemiyor.

Daha önceki bir yorumumda da bu konuya dikkat çekmiştim. Türkiye, bu zamana kadar özellikle istihbarat noktasındaki başarıları ile bilinen bir ülke olmuştu. Fakat bugün geldiğimiz noktada açıkçası bu başarının yerinde yeller estiğini görüyoruz.

Devlet yönetimi, terör olayları yaşandıktan sonra ahkam kesmek ya da üç beş cafcaflı kelime ile milletin gazını almak değil, olaylar yaşanmazdan önce bir irade ortaya koymak, milletin huzuru ve güvenliği için gerekli tüm tedbirleri almaktır.

Zira tek sorumlu olarak hırsızı gösterip, açık bırakılan kapıyı dikkatlerden kaçırmak artık çok mümkün değildir.

‘Esad’ın ‘Esed’ olduğu günden bu yana ülkemize gelen milyonlarca Suriyeli var.

Ve bunlar öylesine bir şekilde yayıldılar da önü neredeyse alınamayacak noktadalar. Bu Suriyeliler içinde kim bilir kaç tane DAEŞ sempatizanı, kaç tane PKK’lı, kaç tane farklı bir terör örgütünün yöneticisi ya da canlı bombası memleketimize girdi, bunu bilemiyoruz.

Yani teröristleri bizzat iyi niyetimizle bizler içeri aldık. Ne için, sadece iyilik olsun diye…

Merhametimizden dolayı…

Fakat tarihte görülmemiştir ki, merhametten maraz doğmasın!

Bu işin bedelini bugünkünden çok daha fazla bir şekilde ödemek durumunda kalabiliriz. Senin en stratejik kentlerinde bile birbiri ardına bombalar patlatılıyorsa, zayiat fazla olsun diye insanların üzerine keleşlerle ateş açılabiliyorsa, bu ülke için artık güvenli bir bölge deme şansımız maalesef bulunmuyor…

Zira artık ölümün nereden yaklaşacağını bilemez, ama korkusunu derinden hisseden insanlar olduk.

Yaşanan bu kadar ölümü sadece kadercilik mantığı ile açıklamak da açıkçası çok mümkün görünmüyor.

Doğru ya, sen meseleleri önceden göremeyeceksin, istihbaratın sadece kendine has mevzulara çalışacak, bırakın yarına önlem almayı hala dünde kalan cahillerle iş yapacaksın, ondan sonra bu kadar ölüme ‘kader’ deyip köşene çekileceksin…

İstanbul’un ortasında, havalimanında 41 insanı öldüren 239 tanesini yaralayan terör içimizde kol gezerken, DAEŞ ya da PKK mevzilerini bombalasan ne olur?

Dikkat etmeliyiz, hem de çok…

DAEŞ’in İslam’la dinle bir ilgisinin olmadığı ortada. PKK’nın bir Ermeni terör örgütü olduğunu da biliyoruz. Haklarında bilmediğimiz bir şey yok gibi. Hatta geçmişten kalma “Onları BBG evi gibi izliyoruz” sözleri ile bize masallar anlatılıyordu. Peki, teröristlerin her işine bu kadar vakıfız, bu adamlar burnumuzun dibine kadar girip nasıl insan hayatına kastedebiliyorlar.

Bu sorunun yanıtı verilmeden Türkiye artık güvenli bir ülke değildir. İnsan hayatının ucuz olduğu, yarınımızın garanti olmadığı bir ülkedir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

zeki temizoglu - dua ile huzurlu bayramlar yüregine saglık

Yanıtla . 0Beğen 29 Haziran 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR