VAHŞETİN 22. YILI

MAKALEYİ DİNLE

 

Bilindiği üzere Türkiye ve Azerbaycan’ın, özünde ise Türk düşmanlarının birlik ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik politikalarının en büyük aracı, sözde Ermeni soykırımı iddiasıdır. Türk Milleti karşısında duydukları tarihsel aşağılık kompleksi ve kendi tarihlerindeki soykırım olaylarının ağırlığı altında ezilen bu bedbahtlar, büyük kıskançlık besledikleri, başarılarla dolu temiz Türk Tarihini bu yolla “kirli” göstermeye çalışmakta ve bunun için de, gerek parlamentolarında, gerekse yerel meclislerinde kanunlar ve kararlar çıkartmaktadırlar.

          Hiçbir tarihsel gerçeğe ve bilimsel araştırmaya dayanmayan bu kanun ve kararların, gerçek dışı olduğu 1948 tarihli “Birleşmiş Milletler Soykırım Sözleşmesi”nde yapılan tanımdan da açıkça anlaşılmaktadır.

                SOYKIRIM NEDİR?            

                Buna göre soykırım; “ırk, milliyet, etnik ve din farklılıkları nedeniyle insan gruplarının yok edilmesi”dir. 1950 yılında Türkiye’nin de taraf olduğu bu sözleşmedeki tanıma en uygun olaylar; Nazilerin, Yahudi ve diğer etnik gruplara karşı giriştikleri kitlesel kıyım, 1954-1962 yılları arasında Fransızların Cezayir’de, Cezayirlilere yapmış oldukları kıyımlar, 1965-1966 yıllarında Endonezya’da yapılan kitlesel yok etme, 1975-1979 yılları arasında Kamboçya’da Kızıl Kmerlerin Kamboçyalılara yaptıkları katliam, 1991’den sonra Bosna-Hersek ile Kosova’da binlerce müslümanın Sırp vahşetine maruz kalmasıdır.

                        Bu tanım çerçevesinde değerlendirilmesi gereken ve tarihsel süreçte en yakın soykırım (insan grubunun yok edilmesi) olayı, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesine bağlı Hocalı Kentinde yaşanmıştır.

HOCALIDA İŞGALDEN ÖNCE YEDİBİN AZERBAYCAN TÜRKÜ YAŞIYORDU

Karabağ Bölgesi Ermenilerin eline geçmeden önce Hocalı’da 7000 Azerbaycan Türk’ü yaşamaktaydı. Halkın bir kısmının Ermeni zulmünden kaçmasından sonra, Azerbaycan Türk nüfusu 3000’e düşen Hocalı sokakları, kan gölüne dönmüş ve Türk nüfusun 613’ü vahşice katledilmiştir. Öldürülenler arasında 106 kadın, 63 çocuk ve 70 ihtiyarın başları kesilmiş, gözleri oyulmuş, derileri yüzülmüştür. Hamile kadınların karınları süngüyle parçalanarak ceninleri ana rahminden süngüyle çıkarılmış, 487 kişi sakat bırakılmıştır. 1275 kişi esir alınmış ancak bugüne kadar esaret altındaki bu insanların akıbetleri hakkında hiçbir bilgi alınamamıştır. 25 Şubatı 26 Şubata (1992) bağlayan gece, insanlığa karşı işlenmiş en gaddar, en acımasız toplu terör olaylarından biri olan “Hocalı Katliamı” ile Azerbaycan kenti Hocalı yeryüzünden silinmiştir.

                               (Dikkate şayandır ki; 3000 kişinin bulunduğu Hocalı’da Ermeni katillerce öldürülen, esaret sonucu kaybolan ve sakat bırakılan insan sayısı 2375’tir.)

               

YABANCI BASININ OLAYA YAKLAŞIMI  

3 Mart 1992’de BBCI Morning News saat 07:37 yayınında durumu şöyle aksettirmiştir: “Canlı yayın muhabirimiz 100’den fazla Azeri erkek, kadın ve bebek dahil olmak üzere çocuk cesetleri gördüğünü ve bunların başına yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldüğünü rapor ediyor...”

                               16 Mart 1992 tarihli Newsweek’te Pascal Privat ve Steve Le Vine tarafından hazırlanan haberde katliam şu şekilde yansıtılmıştır: “Geçtiğimiz hafta azerbaycan yine morgun mahzeni gibiydi. Cesetlerin çoğu kaçmaya çalışırken yakın mesafeden vurulmuştu, bazılarının yüzleri paramparça idi, bazılarının kafa derileri yüzülmüştü....”

                               

ABD KONGRESİNDE HOCALIYI TANIMA ÇAĞRISI

Ayrıca ABD Kongresi’nin Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyesi Don Barton, Kongreyi “Hocalı Soykırımı’nı tanımaya çağırmış ve Temsilciler Kurulu’nun toplantısında yaptığı konuşmada “Dünyadaki tüm toplumlar bunu bilmeli ve hatırlamalıdır. ABD Kongresi, Hocalı soykırımını tanımakla uluslararası toplumun uzun yıllardan beri bu konuyla ilgili sessizliğini bozacaktır” demiştir.

TÜRKİYE SOYKIRIM İLE SUÇLANIYOR

Tarihteki en büyük ve en kanlı insanlık suçlarından biri olan Hocalı Soykırımının tarihin kara ve tozlu raflarına kaldırılmasına ve unutulmasına izin verilmemesi gerektiği inancındayız. Zira Türkiye’yi “soykırım” iddiaları ile suçlayan, gerçekte nasıl birer insanlık dışı cani oldukları belgelerle sabit olan bu katillerin suçlarını kendi yüzlerine ve çifte standartlarla destek olanların yüzlerine ve vicdanlarına haykırmak gerekmektedir.

 

                HOCALI ‘YI SOYKIRIM OLARAK TANIYAN ÜLKELER

 

                Dünyada aşağıda adları yazılı ülkeler Azerbaycan’da yapılan katliamın “Soykırım” olduğuna dair karar alıp dünyaya ilan ettiler. Gerçeği bir türlü görmeyip, kulaklarını tıkayan, üç maymun oynayan ülkelere duyurulur.

1.Meksika

2.Pakistan

3.Kolombiya

4.Çek Cumhuriyeti

5.Bosna Hersek

6.Peru

 

Adı geçen devletlerin gerçekçi kararlarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyoruz.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR