Farklı konular, Farklı görüşler

MAKALEYİ DİNLE

Zaman, zaman çevremizde değişik sorularla karşılaşıyoruz bu sorunların bir kısmı ilginç olup, geniş kitleleri’ de ilgilendirdiğini düşündüğümüzden, bunları siz okuyucularla paylaşmak istedik.

- Yurt dışından alınan tablet bilgisayara (İPno) takılan sim kart için harç ödenecek mi?
Kısa süre önce grup olarak yurt dışına çıktık bazı arkadaşlar İPAD’ lerin uygun fiyatta olduğunu ancak Türkiye de sim kart takılırken harç alındığını söyleyip, bunun doğru olup olmadığını tartıştık. Ülkeye döndüğümüzde değişik kaynaklardan konuyu araştırdım. Yaklaşım dergisinde Maliye Bakanlığının bir özelgesine rastladım. Buna göre; Yurt dışından satın alınan tablet bilgisayarında alıcısı bulunan verici, portatif telsiz telefonu olarak ta kullanılabilmesi durumunda harç alınması gerekmektedir. Yoksa herhangi bir harç ödenmesi söz konusu olmamaktadır.

- Engellilerin ÖTV’siz aldıkları araçların varislere intikalinde ÖTV alınacak mı?
Bilindiği üzere engelli vatandaşlar araç alırken ÖTV istisnasından yararlanmaktadırlar. Engelli vatandaşın ölümü durumunda Varise İntikal eden bu araç nedeniyle varisin ÖTV ödeyip ödemeyeceği hususu da karşılaşılan sorulardandır.
Bu durumda da Maliye Bakanlığının görüşüne göre, kendisine araç intikal eden varis öncelikle diğer varislerin onayını almak durumundadır. Diğer varislerin feragatının alınmaması durumunda bu aracın veraset ve intikal yolu ile geçtiği kabul edilmemektedir. Diğer varislerin feragatı alınmış ise bu intikal nedeniyle ÖTV uygulanmayacaktır. Hatta muris aracı 5 yıl geçtikten sonra satması halinde de ÖTV uygulanmayacaktır.

- Kurumlar vergisinden muaf olan kuruluşların kullandığı faturalarda Maliye Bakanlığı ambılemi olması zorunluluğunun olup, olmadığı
Bu konu özellikle Özel Vakıf Üniversitelerini ilgilendiren bir konudur. Zira çocuklarını bu tür üniversitelerde okutan velilerde elde ettikleri gelirlerden belli bir oranda eğitim harcaması olarak indirim yapmaktadırlar. Bu üniversitelerin bazılarının faturalarında Maliye Bakanlığının amblemi bulunmadığı görülmektedir. Acaba bu durumda bu faturalar geçersiz faturalar’ mıdır ? tereddütleri oluşmaktadır.

Bu konuya yönelik olarak’ ta Maliye Bakanlığı yayınladığı özelgede, vergi usul kanunu uyarınca vergi mükellefleri tarafından kullanılan belgelerin basım ve dağıtımı hakkında yönetmeliğin verdiği izin gereği bu tür belgeleri kullanan işletmelerden Kurumlar Vergisinden muaf olanların kullanacakları belgelere “Kurumlar Vergisinden muaftır” şerhini koymaları gerekmektedir. Böylece bu kuruluşların kullandıkları faturalarda Maliye Bakanlığının amblemi olmadan kullanılabilecekleri ve bu faturalarında geçerli fatura olacağı belirtilmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR