Kurbanın tarihçesini biliyor musunuz?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün bayramını birinci günü…

Bugünkü yazımda size Kurbanın tarihçesinden bahsetmek istiyorum…

İslam'da Kurban'ın tarihçesi, Hz. İbrahim Peygamber ile başlar. İbrahim Peygamber, oğlu İsmail'i Allah'u Teala'ya kurban etmeye nezreder. Zaman gelince, kendisine bu ahdi hatırlatılır. O da gerekli hazırlığı yaparak, oğlunu kurban etmek üzere müsait bir yere götürür. Çocuğu yatırır ve bıçağı boğazına vurur. Fakat bıçak çocuğu kesmez. Bu sırada, Allah tarafından kendisine bir koç gönderilir. Bu koçu keserse, oğlunun yerine kabul edileceği bildirilir. Bu olay üzerine Hz. İbrahim kendisine gönderilen koçu keser ve ileride peygamber olacak olan oğlu İsmail kesilmekten kurtulur.

**

Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etmek istemesinin bir benzerinin de Peygamberimizin dedesi Abdulmuttalib tarafından yaşandığı haber verilmektedir. Zemzem kuyusunun kazılması sırasında Kureyşle karşılaştığı zorluklardan dolayı Abddulmuttalib eğer on tane oğlu olursa onlardan bir tanesini Kâbe'nin yanında Allah için kurban etmeyi adamıştı. Çekilen kur'ada Peygamberimizin babası Abdullah'a çıkmıştı. Abdulmuttalib adağını yerine getirmeye karar verdi. Kureyşliler böyle bir adetin yerleşmesinden korkarak, kendisine engel olmuşlardı. Daha sonra Abdullah'ın yerine 100 tane deve kurban edilmiştir.

**

Bu olayla Peygamberimizin, insanlığa kurtarıcı olarak gelişinin bir işareti olarak, insan hayatının maddi ölçüsü tam 10 misli yükselmiş bulunuyordu. İslâm'da kurban kesme geleneği Hz. İbrahim'e kadar uzanır. Hz. İbrahim'in yapmış olduğu hac ibadeti sırasında, Mina'da kurban kestiği anlaşılmaktadır. Kur'an-ı Kerim'de A1lah: ''Sonra da sana: 'Doğru yola yönelerek İbrahim'in dinine uy! O müşriklerden değildi.' diye vahyettik.'' buyurulmaktadır. (16/123 Nahl) Kurban bayramının da Hz. İbrahim'den kaldığı bilinmektedir. Hz. Peygamber, kurban bayram namazını kıldıktan sonra hazırladığı iki boynuzlu koçun birisini kendisi ve ailesi için, diğerini de ümmeti için kurban etti. Sonra da: ÒAllah'ım! Bu sendendir ve sanadır.Ó buyurdu. (S. Buhârî, Trc. Tecrîd, 3/172). Hz. İbrahim'in geçirdiği büyük imtihandan sonra Allah'ın lütfettiği koç kurbanını da hatırlatan bu ibadet, böylece İslam'da da devam etmiştir.

**

Dinimizde kurban, kurban bayramı günlerinde kesilir. Sığır, manda, deve, koyun ve keçi kurban edilir.

**

Türkiye’de kurban kutlamaları…

Güneş'in doğuşundan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır ve kurban genelde ilk gün kesilir. Kesilen bu etin üçte biri akrabaya, üçte biri fakirlere dağıtılır. Kalan üçte bir ise kurbanı kesenindir. Kesilen kurbanın etinden yapılan yemekler bayram boyunca misafirlere ikram edilir. Tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir. Çocuklar büyüklerinin elinden öper ve bayramda tüm küslükler son bulur.

Türkiye'de her yıl çok sayıda hayvan Kurban Bayramı esnasında kesilmektedir. 2014 verilerine göre Türkiye'de 753 bin büyükbaş ve 1 milyon 930 bin küçükbaş hayvan kurban edildi. HEPİNİZE İYİ BAYRAMLAR…

 

 

Kesiklere dikkat

Uzmanlar Kurban Bayramı’nda sık yaşanan kesiklere karşı uyarıyor. Bir yeriniz kesildiğinde kan kaybı olmamasına dikkat edilmelidir. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde, kanamanın kanayan yerin üzerine bastırarak durdurulması gerekiyor. Yüzük ve kol saati gibi aksesuarlar çıkarıldıktan sonra, el kalp seviyesinde tutulmalı ve eklemleri aşırı bükülmeden uygun pozisyonda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sızıntı tarzında bir kanama olduğu fark edildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılarak, kanama belli oranda azaltılabilir.

 

 

Okur listeyi değerlendirdi!

AKP Kocaeli eski milletvekili Mehmet Ali Okur, AKP’nin 1 Kasım'daki milletvekili aday listesini değerlendirdi. Okur, "İstikrar ve güvenin temini için, ülkemizin 2023 hedefine ulaşma noktasında önünü açacak, Kocaelimiz de en iyi sonucu almak adına çaba sarf etmemiz gereken bir seçim bizleri bekliyor. Ülkemiz için, milletimiz için, Kocaelimiz için, partimiz için, bu davaya gönül veren herkesin canla başla ‘haydi Bismillah’ diyerek işe koyulması gerekmektedir. Yeni Türkiye yolunda açıklanan listede birbirinden değerli arkadaşlarımız var. Bütün aday arkadaşlarımıza üstün başarılar ve muvaffakiyetler dilerim" dedi. Okur’un değerlendirmesi böyle. Listede birbirinden değerli arkadaşın olduğunu söylüyor. Bakalım, bu liste 7 vekil çıkarmaya yetecek mi?

 

 

 

MHP’li Arif Gülen'den Akşener açıklaması

MHP Kocaeli dördüncü sıra milletvekili adayı Arif Gülen, Meral Akşener hakkında bazı basın organlarında çıkan haberlerin MHP'yi yıpratma ve parti içi huzuru bozma operasyonu olduğunu söyledi. Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinde açıklamada bulunan Arif Gülen, şöyle dedi; “Değerli dava arkadaşlarım ve sayın kamuoyu, halen partimizin İstanbul milletvekili olan ve davamıza hiçbir suretle ihaneti söz konusu olmayan hepimizin gurur duyduğu ablamız Meral Akşener üzerinden partimizi yıpratma ve parti içi huzuru bozma operasyonu, algı yönetimi olarak kullanılarak hızla ve ahlaksızca devam etmektedir. Kendimize, liderimize ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Allah çıktığımız kutlu yolda yar ve yardımcımız olsun. Başta liderimiz olmak üzere her bir Ülkücüye güç kuvvet versin. Vakit çalışıp ülkeye ve vatana sahip çıkma ''VAKTİ" dir.” Gülen’in görüşleri böyle. Anlaşılan MHP’de Akşener olayı daha çok konuşulacak. MHP’nin 1 Kasım’daki seçimlerde alacağı oy ve çıkaracağı milletvekili sayısı, bir nevi Akşener’in kaderini etkileyecek.

 

AKP’li Katırcıoğlu, Akça Koca’yı unutmadı

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, mezarı Kandıra Babatepe'de bulunan Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin silah arkadaşı ve Kocaeli Fatihi Akçakoca Bey'in mezarını ziyaret ederek dua etti. Bizanslılara karşı vermiş olduğu üstün mücadele ile tarihe geçmiş olan Akçakoca Bey, hem bir komutan, hem de bilge olarak bilinir. Akçakoca Bey, Orhan Bey'in Şehzadeliğinde Lalalık yaptı, fetihlerde yanına alarak savaş deneyimi kazandırdı. Anıt Mezarı, Kocaeli'nin Kandıra ilçesindeki Babadağ'da bulunmakta…

 

SP’ye şans verin!

SP İzmit İlçe eski Başkanı Mustafa Can, 1 Kasım seçimleri öncesinde seçmene çağrıda bulundu. Can, 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloyu değerlendirirken, diğer taraftan 1 Kasım seçimlerinde SP’nin mecliste olması gerektiğini vurguladı. İşte Can’ın değerlendirmesi;  7 Haziran’da Saadet mecliste olsaydı, şuanda hükümet kurulmuş erken seçim diye bir gündem olmazdı. Bir de emeklilerimizin maaşlarına bir maaş bayram ikramiyesi yatmış olurdu. Nereden mi bulacaktı? 7 Haziran’dan beri ülkemizin kaybettiği maddi imkanları seçim için harcanan paraları halkımıza aktaracaktık. Bu kadar basit bunu yapacak irade ve maya milli görüşte ve Saadet Partisi’nde var. Bize güvenin fırsat verin ülkemize hizmet edelim. Huzur ve birlikteliğin en üst seviyelerde yaşandığı kardeşlik hukukuna yarasan nice mutlu bayramlar dileğiyle.”. Can’ın açıklaması böyle. Can, seçmenden bir şans istiyor, bakalım seçmen 1 Kasım’da SP’ye nasıl bir şans verecek?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR