Gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümüne sebep olan yazı!

MAKALEYİ DİNLE

Uğur Mumcu… 24 Ocak 1993'te Ankara'da Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban giderek yaşamını yitirdi…
Aradan 23 yıl geçti…
Hala faallileri bulunamadı…  
Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Uğur Mumcu’nun 7 Ocak 1993 tarihinde yazdığı aşağıdaki yazı yüzünden öldürüldüğü iddia edildi.

 

MOSSAD VE BARZANİ

Ortadoğu'nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail 'in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?
Barzani 'nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, "Hayır olmadı" diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.
MOSSAD' ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney'de yayınlanan "Israel 's Secret Wars-A History of Israel's Intelligence Services" adli kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington'daki Brooking Enstitüsü'nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.
Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.
* * *
Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı 'ndan sonra, MOSSAD 'ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sayfa.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel'in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak 'tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.
**
1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması 'ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından "Kürdistan Demokratik Partisi"ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.  Barzani 'nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dış işleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.  MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail 'in Tahran 'daki askeri ataşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor.  Nimrodi 'nin üstlendiği görev ilginç: Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani 'nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sayfa. 328-329) Kitapta, MOSSAD'dan Kürtler 'e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sayfa.328)

70 'li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?
Kitaba göre sürüyor. "Körfez Savaşı sırasında Irak 'ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv'e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sayfa.521) Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, simdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.
MOSSAD, Barzani'ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor. Kitapta, Mesud Barzani'nin İsrail 'e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor. Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek... Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek...
İlgi belli...
ilişki de belli...
Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD 'ın Kürtler arasında?
Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?
***

Yazıyı okudunuz…

Mumcu’nun 23 yıldır failleri bulunamıyor…

***

Bu arada Kocaeli Barosu,  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, ÇYDD İzmit Şubesi ve sivil toplum örgütlerimizin desteği ile her yıl ortaklaşa gerçekleştirilen Uğur Mumcu’nun anma etkinliği bugün yapılacak.

Saat:11.00’de İzmit Uğur Mumcu Alanında düzenlenecek etkinliğin ardından da saat:11.30’da geçtiğimiz hafta İstanbul Taksim Sergi Salonu’nda açılan kamera arkası basın mensuplarının görüntülerini içeren fotoğraf sergisi günün anısına Sabancı Kültür Merkezi’nde bir hafta boyunca açık kalacak.

 

Köpeğe anıt mezar mı yapılıyor?

Gazetemize sık sık şikayet ve ihbar mailleri gelir… Okurlarımız ilginç konulara temas ediyorlar…  Önceki gün de bir mail geldi… Hayli ilginçti…

***

Maili gönderen okurumuz şunları ifade etti; Belediyenin üst yetkililerinden birinin arkadaşının kızının Karemela adlı köpeği için belediyenin imkanları kullanılarak Kent Ormanı’nda anıt mezar yapılıp, belediyenin iş makineleriyle ve işçi kadrosuyla üzerine taşlar konuldu. Mezar ziyaretinde bulunulacakmış. Mezar yeri kaybolmasın diye itina ile belediyenin tüm imkanları israf edildi ve ediliyor. Bu bizim denk gelip gördüklerimiz. Mezar, Kent Ormanı’ndaki kulübenin yanında sağ tarafta, taşlar zaten görünüyor. Siyah makam aracı skoda superb ve şoför de hazır bulunuyordu orda. Ancak belediye yetkilisini tanımıyorum.

Bobkek denilen ufak iş makinesi çamura batınca işçiler taşları iterek getiriyordu. Benim de dikkatimi çeken bu oldu zaten. Taşların üstüne de köpeğin ismi olan Karemela yazılıp, mezar kaybolmasın diye de anıt yapılacakmış.  Orada konuşulanlara göre Umuttepe Kent Ormanı’ndaki mezarı Büyükşehir’in üst düzey yetkilisi yapıyormuş.”

***

Okurumuzun düşünceleri böyle… Okurum, Büyükşehir’in üst düzey yetkilisinin ismini yazmıştı, ama bu bir iddia olduğu için bu yetkilinin ismini yazmadım.  İlginç bir konu… İnanması hayli güç… Ama burası Türkiye…  Çok ilginçliklere alıştık… Bir de çalışma anında çektiği fotoğrafı göndermiş… Bu iddianın doğru olup olmadığını bilmiyorum…  Büyükşehir Belediyesi bunu araştırıp, konuyla ilgili cevap verirse seviniriz…

 

Afiş asmak yasak!

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, yasak yerlere afiş asanları affetmedi. Zabıta yetkililerinin verdiği bilgiye göre, geçen bir yıl içinde şehir merkezi ağırlıklı olmak üzere değişik yerlere afiş asan 233 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Elektrik direklerine, trafolara, duvarlara asılan bin 610 adet afişin kaldırıldı. 17 ayrı yerde hazırlanan özel stantların dışındaki yerlere afiş asılmasına izin verilmiyor. Afiş asan kişiler hakkında yasal işlem yapılıyor.

 

Muhtar, iki yıldır küs olan aileyi barıştırdı 

Kandıra Kefken Mahallesi Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem, mahallelerinde iki yıldır küs olan iki yakın arkadaşı barıştırdı. Çetin Acar ve Muzaffer Berk’i bir araya getiren Muhtar Ekrem, iki yakın arkadaşı yeniden barıştırmayı başardı. “Mahallemizde kimsenin birbirine küs durmasını istemiyoruz” diyen Muhtar Ekrem iki yakın arkadaşın barışmasından dolayı yaşadığı sevinci sosyal medya hesabından paylaşarak ilan etti. Muhtar Ekrem’i kutluyoruz.

 

TEMA’nın Kandıra Sorumlusu Uluce oldu

Özel Kandıra Yenidoğan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Pakize Esra Uluce, TEMA Vakfı Kandıra İlçe Sorumlusu oldu. Uluce, “TEMA’nın en büyük gücü her zaman gönüllüleri olmuştur. Sahip olduğu doğal varlıkları ile Kandıra’da sürdürülebilir yaşamı korumak üzere gönüllü ekibim ile birlikte var gücümüzle çalışacağız” dedi.  Herkesi TEMA gönüllüsü olmaya davet eden Uluce, “Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA, Genç TEMA gruplarını oluşturacağını söyledi. Uluce çok haklı. Her bireyin çevre ve doğayı koruyan TEMA’ya destek vermesi lazım.

 

Hisar’dan ilginç matematik dersi

3D uygulamalarını ilk kez hayata geçiren Hisar Eğitim Kurumları, Müfredata uygun olarak hazırlanmış olan 6-12 yaş ilköğretim öğrencileri için özel olarak tasarlanan matematik derslerinde eğlenerek öğrenmeyi hedefliyor. Toplama, çıkarma, çarpma, bölme, büyük-küçük sayılar, yüzdeler, kesirler, negatif sayılar gibi temel içeriklere sahip olan Jumpido ile dersleri daha anlaşılır hale getiriyor. Jumpido değişken içeriği sayesinde öğrencilerin sıkılmasını engelliyor. Her oynayışla problemlerin değişmesini sağlayıp matematiği daha da dikkat çekici hale getiriyor.

 

AKP’li Sami Çakır Karamürsel’deydi

Karamürsel'de bir dizi ziyaretlerde bulunan AKP milletvekili Sami Çakır, il yönetiminden Temel Ertan, Serap Karakaş ve ilçe başkanı Recep Demirel önceki gün Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı ziyaret etti. Ziyarette Karamürsel’in genel yapısı ve projeler hakkında istişare edildi. AKP’li milletvekillerinin biri başkanları ziyaret ediyor, bir süre sonra başka bir milletvekili başkanları ziyaret ediyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR