Ağaç-İş Sendikası Genel Merkezi kozlarını masaya vurdu

MAKALEYİ DİNLE

Şubesinden habersiz olarak sözleşme imzalayan Ağaç-İş Sendikası Genel Merkezi, elindeki kozları kullanmaya devam ediyor.

Üyesi olan işçilerin tepkisini toplayan Ağaç-İş Sendikası Genel Merkezi, işçisini mağdur ettikten sonra hayli tepki almıştı. İlk kez işçiler, sendikasına karşı eylem yapmıştı.

Yoğun bir kamuoyu oluşturmayı başaran sendika işçileri, Kocaeli şubesinin arkasında yer aldı. Genel merkezin hedefinde Ağaç-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu vardı.

Seçilmiş bir başkanı görevden alamayan sendika genel merkezi hıncını işçiden ve iş yeri temsilcilerinden çıkarttı.

Yıldız Entegre’de çalışan işçiler adına, işveren ile sözleşme imzalayan ve genel merkez, Kocaeli şubesine haber bile vermedi.

Sendika yapılan bu durumu hazmetmeden yeni bir şokla karşılaştı. Sendikanın iş yeri temsilcisi olan Mevlüt Kolay, Mehmet Gün ve Yaşar Işık görevden alınındı.  

Bu bardağı taşıran son damla olmuştu.

Ya da son damla sanılıyordu. Asıl darbe alınan genel kurur kararında gizliydi. Sendika genel merkezi Ağaç-iş Kocaeli Şubesi’nin, şube giderlerini artık karşılamama kararı aldı.

Adına sendika dediğimiz bir kurum kendi şubesine bunu yaparsa gerisini varın siz düşünün artık.

 

Derince İlçe Emniyet Müdürlüğü çok yakında yeni yerinde olacak

60 Evler Yavuz Sultan Mahallesi’nde hizmet veren Derince İlçe Emniyet Müdürlüğü, yeni hizmet binasına önümüzdeki ay geçecek. Derince’nin en yoğun bölgesi olarak kabul edilen Yenikent Mahallesinde inşaatı süren yeni emniyet binası 4 kattan oluşacak.

 

Çağdaşkent’in bitmeyen çilesi

Gününüzün en önemli sıkıntısı çevre kirliliği… Çayırova Emek Mahallesi sınırları içindeki Çağdaşkent Toplu Konutları’nda vatandaşların da çevre ile ilgili önemli sıkıntıları var. 2013 yılının mayıs ayında faaliyete geçen İnnova Geri Dönüşüm firması, site sakinlerinin adeta kabusu oldu. Konu Çayırova Belediye Meclisi’nin gerçekleşen meclis toplantısında bir kez daha gündeme geldi. CHP’li Meclis üyesi ve Grup Sözcüsü Abdülkadir Honca havaların mevsim normallerinden ötürü aşırı sıcaklığından ötürü bölgede ağır kokusunun daha ağır hissedilmeye başladığını belirtip ilgili firmaya yoğun şekilde denetim yapılması gerektiğini belirtti.

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Honca’nın sorularına bildik şekilde yanıt verirken İnnova konusuna neredeyse hiç değinmedi. Site sakinleri geçtiğimiz yıl ağustos ayında konuyu sitelerini ziyarete gelen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’a da aktarmış; Çayırova Kaymakamlığı ve Belediye ile birlikte Kocaeli Valiliği’ne yaptıkları şikayetlerden sonuç alamadıklarını aktarmış, Milletvekili Kaplan ise Çağdaşkentliler’e konuyu araştırma, Çevre Müdürlüğü yetkilileri ile söz konusu firmaya giderek görüşme sözü vermişti. İktidarın kayıtsız ve Başkan Demirci şahsında lakayt, ana muhalefetin yetersiz kaldığı sorunun Belediye Meclisi’nde yeniden gündeme getirilmesinin ardından sonuç alınıp alınamayacağı merak konusu.

 

Milli eğitimden TEOG ile ilgili rehberlik hizmeti

2014 Yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonucunda tercih edilecek okulları belirleme ve karar verme aşamasında öğrenci ve velilere, alanında uzman rehber öğretmenler tarafından rehberlik hizmeti verilecek. Milli eğitim müdürlüğü, aşağıda listede belirtilen okullarla ilgili rehber öğretmenlerden bu hizmetin alına bileceğini duyurdu.

 

Türkiye sınırlarında 1 milyon 365 bin Suriyeli var

İçişleri Bakanlığı korkunç gerçeği açıkladı. Kocaeli'de 15 bin Suriye vatandaşı bulunuyor. Suriye’de yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısını açıklayan bakanlık, Kocaeli’de 15 bin Suriye vatandaşının bulunduğunu duyurdu. Bakanlık Türkiye sınırlarında 1 milyon 365 bin Suriyelinin bulunduğunu ve sadece 9 ilde Suriyeli bulunmadığını açıkladı. Suriyeli mültecilerin en çok ikamet ettiği ilimiz ise 330 bin ile İstanbul oldu. Bu ise bir büyük ilçe nüfusu demek...

Genelde dilenciliği meslek edinen Suriyeli sığınmacılar, hemen her cadde ve sokakta karşısıza çıkabilir.

 

Gümrük Bakanı, Gebze’de yer araştırıyor

İstanbul Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Erenköy gümrüğünün Gebze’ye taşınması için yer araştırması yaptıklarını söyledi.

Bakan Hayati Yazıcı konuşmasında gümrük işlemlerinde sanayicinin şikayetine konu olan yavaşlamaya yönelik tedbirler aldıklarını, Çatalca’ya yapılan gümrük için 11 Ağustos’ta bağlantı yolu ihalesinin yapılacağını açıkladı. Erenköy gümrüğünü de taşımak için 2 bin dönümlük bir arazi arayışında olduklarını anlatan Yazıcı, “Erenköy’deki gümrük binasını TOKİ’ye vereceğiz. Tuzla’da yer arıyoruz ama bulamıyoruz. Aradığımız bölgeyi Gebze’ye doğru genişleteceğiz” dedi. Gümrüklerde 3 vardiyaya geçip personel sayısını tamamladıklarında sıkışıklığın azalacağını söyleyen Yazıcı, “Gümrükte Hazine payını kaldırdık. Tahsilatı maliye değil bizim elemanımız yapacak” dedi. Gebze’de yer arayışının kamuya ait araziler üzerinde yoğunlaştığı belirtilirken, bu konuda çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğü belirtiliyor. 2 bin dönümlük olarak planlanan yerin bulunmaması halinde özel arazilerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Öte yandan TSE veya TÜBİTAK’a ait kimi arazilerin de gümrük alanı olarak değerlendirilmesinin gündemde olduğu da iddia ediliyor.

 

Sokak hayvanlarına İzmit esnafı sahip çıkıyor

İl merkezinde ki esnaf sokak köpeklerine sahip çıkıyor. Birçok esnaf sıcak havalarda aç ve susuz kalan başıboş köpekler için iş yerlerinin önüne su ve yiyecek koyuyor. Böylelikle, sıcak havalarda su sıkıntısı çeken hayvanlar susuzluğunu giderebiliyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR