Türk Hava Kurumu nasıl yok edilir!..

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Cumhuriyeti’nin henüz ikinci yılıdır. Uzak görüşlü lider Mustafa Kemal, 16 Şubat 1925 tarihinde Türk Hava Kurumu’nun kuruluşunu sağlar. İlk Başkanı, Cevat Abbas olur.

Amaç; “Türkiye’de havacılık sanayini kurmak, askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamaktır.”

Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu, kurumun manevi koruyucularıdır! Yine, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Kuvvet Komutanları, Ankara Valisi de kurumun doğal üyeleridir.

Kurum, üye aidatları, kurban derisi-fitre-zekat, pul satışı, kurum işletmelerinin etkinliklerinden sağlanan gelirlerle faaliyetlerini sürdürecektir. THK, kurban derilerinden sağlanan geliri Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile paylaşmaktadır!

Buna karşın, benim çocukluğumdan bu yana, kurban derilerini THK yerine “dinci derneklere” vermek isteyenler vardı!

Bunlar, THK’na, Mustafa Kemal’e olan düşmanlıklarından dolayı karşıydılar! Geliri diğer kurumlarla paylaştıklarını görmezden gelirlerdi! Daha sonra bu emellerine ulaştılar ve kurum bugün batma noktasındadır!

THK dünden bu güne neler yaptı?

Planör eğitimleri verdi. Planörler, kurumun Ankara-Akköprü’deki atölyesinde üretiliyordu. 1940 sonlarına kadar bu atölyede motor ve planör onarımları da yapıldı. 1940 sonrası “Fabrika” haline dönüştü. İngiliz Miles Magister uçaklarının seri montajı başladı. 1941’de Etimesgut Uçak Fabrikası kuruldu. 1944’de üretime başlandı ve Magister uçaklarının yanı sıra, THK-1, 3, 4,7, 9,13 planörleri ile THK-2, 5 ve 10 tiplerinde eğitim, sağlık ve nakliye uçakları üretildi. İlk motor fabrikası, THK tarafından Gazi Orman Çiftliği’nde kuruldu. Bu fabrikanın çalışması 1951 yılına kadar sürdü. Bu tarihten sonra, dönemin siyasal koşulları nedeniyle! Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na devredildi! 1952’de tamamen kapatıldı ve Traktör Fabrikası’na çevrildi!

THK’nun yetiştirdiği havacı gençler, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na “Hava İndirme Harekatına” paraşütçü olarak katıldılar. THK uçakları ve pilotları da önemli görevler üstlendiler.

3 Mart 2012’de Ankara’da THK Üniversitesi kuruldu.

Ancak, THK’nun “deri toplama yetkisi kaldırılmış ve siyasal iktidarın kontrolüne geçmişti!

Son günlerde, THK’nun 1 milyar 200 milyon borç yükü altına girdiği, çalışanlarına aylardır maaş ve sigorta primlerinin ödenemediği, THK’nun batma noktasında olduğu ve fakat Üniversite Rektörü’nün 25 bin TL olan maaşının hızla 110 bin TL’ye çıkarıldığı haberleri yer alıyor!

Nazım Hikmet, “Kuvayı Milliye Destanı” adlı şiirinde; “Ateşi ve İhaneti gördük” der!

Mustafa Kemal’in kurduğu, bu ülkeye 91 yıldır hizmet eden bir kurum daha nihayet yok ediliyor!..

Önce, “kurban toplama hakkını” aldılar!

Sonra, Demokrat Parti iktidarında uçak fabrikasını yok ettiler!

AKP iktidarında da çok yönlü zaafa uğratarak çöküşe sürüklediler!

Tek günahı; Mustafa Kemal’in kurduğu bir kurum olması!..

Farkında mısın TÜRK HALKI?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Mustafa Küpçü - Halil Ferah'a yanıt; Yazının ana mesajını anlamamışsınız! Asıl sorun, Cumhuriyet, laik devlet ve Atatürk düşmanlığının vardığı noktadır! Çarpıtılma varsa o da sizin yaklaşlımınızdır! Demokrasiyi ve Cumhuriyet'i kullanarak Cumhuriyet'i, laik devleri yıkmak ve demokrasiyi yok etmek özgürlüğü olamaz!

Yanıtla . 0Beğen 24 Nisan 17:45
01

Halil Ferah - Deri toplama yetkisi elinden alınmadı sadece tekel olarak toplaması kaldırıldı. artık her isteyen toplayabiliyor. demokrasi bu değil mi? üstelik batma sebebi deri falan değil askerler tüm malları ipotek gösterip kredi çekip yediler (örn. Osman YILDIRIM). olayı çarpıtmayalım

Yanıtla . 0Beğen 24 Nisan 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR