Rasim Uyan, Derince’nin gururudur

MAKALEYİ DİNLE

Uzun zamandır tanıdığım Rasim Uyan Kocaeli’nin de yakından tanıdığı ve bildiği bir kişidir.

Bu kardeşimizin on parmağında da on ayrı marifet vardır. Berberlik mesleğini bilerek ve severek bihakkın yapmaktadır. Rasim Beyi dilimizi döndüğü kadar anlatmaya ve görmeye çalışalım.

 

BERBER DÜKKANINDAN TEK KİŞİLİK DEV SOSYAL SORUMLULUK HAREKETİ

Rasim Uyan, çıraklık döneminden beri çevreyi korumak için çalışan 25 yıllık bir erkek berberi. Uyan, dükkanındaki çevreci uygulama ve kampanyalarıyla müşterilerinin de çevreye duyarlı sorumlu birey olmalarını teşvik ediyor.

Müşterilerin çevre duyarlılığını ve sosyal sorumluluk bilincini arttırmak için promosyonlar geliştiren Rasim Uyan, 5 kilo atık pil getirene, 50 adet cam şişe ya da pet şişe getirene, 500 adet mavi kapak getirene, 10 adet ağaç dikene saç ve sakal tıraşını bedava yapıyor. Özellikle atıkların  geri dönüşümüne katkı sağlayan çalışmaları ile dikkat çeken Uyan, pillerin yanı sıra; sigara izmariti/ paketi, cam şişe ve teneke kutuların da dükkanında toplanmasını sağlıyor.

“Dün, rüya; yarın hayal. Rüyalarımızın ve hayallerimizin selameti için yeşile, maviye ve güzelliklere ihtiyaç var” diyerek yola çıktı Rasim Uyan.

Toplumsal konulara duyarlılığı ile dikkat çeken Rasim Uyan, aynı zamanda engelli vatandaşlara da daha iyi hizmet verebilmek için “Engel ve Yaşam” kursuna gidiyor ve dükkanını “engelli dostu” bir mekan haline dönüştürmek üzere çalışmalarda bulunuyor. 12 Ülkede haberi yapılmış bir toplum gönüllüsü.

Onun amacı, çocuklarına ev ya da araba bırakmak değil; rahatlıkla nefes alabilecekleri bir çevre bırakmak.

Bunun için o, aklını toplum için kullanıyor; topluma elinde tuttuğu “sosyal bilinç” meşalesiyle yol gösteriyor.

 

RASİM UYAN’IN BİR ÇOK ÖDÜLÜNDEN BİRKAÇI

*2002 Kocaeli Yılın Esnafı Ödülü

*2007 Yılın Çevrecisi Ödülü

*2008 Yılın En Temiz Esnafı Ödülü

*Hürriyet Gazetesi Okur Meclis Üyeliği

*Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Üyeşiği

*2013 Yılının En Hijyen Esnafı Ödülü ve  aldığı 30’a yakın ödül bunun sadece maddi tarafı.

Toplam plaket ve teşekkür belgesi 163 adet olup İZMİT ROTARY Kulübü meslek başarı ödülünün yanında onur meclis üyesi seçildi.

Atık pilleri, mavi kapakları, pet şişeleri topluyor; her biriyle karanlıkta olanlara aydınlık sunuyor, çevreyi daha da yaşanır hale getiriyor. Aldığı her nefes için bir ağaçla teşekkür ediyor doğaya. Herkesi de teşvik ediyor. Nefes alıyor, nefes aldırıyor.

                                      

RASİM UYAN’IN YENİ PROJESİ

Sürekli aklında projeleri olan Rasim Uyan, (24-29 Kasım 2014) kitap okuma kampanyası  adı altında bir kampanya düzenledi.. Kendi bütçesiyle, çevresindeki destekçileri yada sosyal sorumluluğa duyarlı kişi ve kurumların katkılarıyla topladığı kitapları dağıtıyor, okuyup gelen kitap severleri ücretsiz traş ederek ödüllendiriyor. Bu yıl Derince’de Kızılay’ kan bağışı kampanyası yürüttü.

Rasim Uyan’a ve onun şahsında tüm sosyal sorumluluk sahiplerine teşekkür ediyoruz. Rasim kardeş ayrıca seni duyarlılığın ve çalışkanlığın nedeni ile kutluyor, başarı diliyorum.

Özrü yüreğinde değil bedeninde olanlara da yardım ediyor. O; herkes gibi görmemezlikten gelmiyor. Görüyor, anlıyor, hissediyor ve yanında duruyor.

Yüreği atmaya devam ettikçe sosyal duyarlılığı da devam edecek. Onlara vereceğimiz destekle 7’den 70’e daha birçok Rasim Uyan’lar yetişecek.

“Rasim Uyan potansiyelinin farkında” Ya SİZ!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR