2015 yılında Kocaeli Üniversitesi

MAKALEYİ DİNLE

İnsan bazen yadırgıyor; TRT, TOKİ, DDY gibi kamu kurumlarının SAYIŞTAY RAPORLARI kamuoyuna açıklanmazken, Kocaeli Üniversitesi yönetimi bir önceki yılın hesabını verdi!

Hem de 5 yıldızlı bir otelde, lüks bir kahvaltı eşliğinde!

Tabi, bazı arkadaşlarımız; “Neden Umuttepe’de yapmadınız bu toplantıyı?” diye eleştirdiler! Hatta kimileri, “sunum biçimi ve tekniğini” eleştirdi!..

Efendim, işin latifesi bir yana, Kocaeli Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Sayın Sadettin Hülagü’yü saygı ile izledik.

Bir yıllık faaliyetlerle ilgili, son derece ayrıntılı ve etkileyici bir basılı doküman ve taşınabilir bellek de vermişlerdi ama, sayın rektör hiç yorulmadan, ayrıntılarıyla neler yaptıklarını bir de kendi anlattı.

Öncelikle, geçmiş yöneticilere gösterdiği saygılı ve duyarlı tutumu nedeniyle kendilerini kutluyorum.

Kocaeli Üniversitesi, yaklaşık 80 bin öğrencisi ve 2057 kişilik akademik kadrosu, 1843 kişilik İdari ve 1452 kişilik “Taşeron” personeli ile büyük bir “işletme” örneği. İstanbul Üniversitesi’nden sonra öğrenci sayısı ile Türkiye’nin 2. Büyük üniversitesi. Bu kentin ekonomisine çok büyük katkısı var. 21 Meslek Yüksek Okulu İlçeler ve hatta beldeler ölçeğinde Kocaeli coğrafyasına yayılmış durumda.

Kocaeli Üniversitesi’nde 102 ülkeden 1435 yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.

Üniversite-Sanayi işbirliği, Yaz Okulları, yurt içi ve yurt dışı etkinlikleri, sosyal-kültürel etkinlikleri ve özellikle TIP Fakültesi eğitim ve hastane hizmetleriyle de Kocaeli Üniversitesi hayli gurur verici bir düzeyde.

Rektör Hoca sayın Hülagü’yü dinlerken; “Hastane’nin mali durumuna gelince ne diyeceğini merak ediyorum” diye düşünürken, sayfalarını karıştırmakta olduğum Faaliyet Raporu’nda son 4 yılın Hastane Mali Tablosu çıktı karşıma. 2012’den 2014’e kadar sürekli ve ciddi açıklar veren Hastane, 2015 yılında artıya geçmiş; Gider: 155.137.33,51 Gelir: 159.925.986,35. Bu sonuç, pek çok Tıp Fakültesi hastanesini kıskandıracak bir olumlu sonuçtur. Sayın Hülagü, özellikle harcamalarda, ilaç ve tıbbi malzeme temininde büyük tasarruflar yaptıklarını açıkladı.

Üniversitemiz bünyesinde yeni fakülteler de kuruluyor. Örneğin; Denizcilik Fakültesi’nin Bakanlar Kurulu’nda imza aşamasında olduğunu öğreniyoruz.

Tekonopark’ın asıl amacının üniversite öğretim üyelerinin teknolojik çalışmalarına ve bu teknolojileri pazarlamalarına hizmet etmek olduğu halde bu amacından saparak büyük ölçüde ticari-yazılım kurumlarının elinde olduğunu ve kapasitenin dolu olduğunu belirten Rektör Hülagü, Teknopark’ta yapılacak yeni binanın asıl amaca hizmet edeceğini belirtiyor.

Kuşkusuz, bu faaliyetlerde “eleştirilebilecek” bazı konular da olacaktır. Ama, “Şeffaflık” ilkesinin anlamını yitirdiği bir ülkede, üniversitemizin olanca açıklığı ile faaliyetlerini yansıtması ve yerel medyanın eleştirilerine açması, karlı Nemrut Dağı zirvesinde eflatun Kardelen Çiçeklerine rastlamak gibi mutlu ediyor insanı!

Teşekkürler sayın Hülagü…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR