Saray Bahçesinde Demokrasi!..

MAKALEYİ DİNLE

Saraylarda “bahçe” önemlidir.

Bahçesiz saray olmaz!

 Sultan hazretleri, son derece iyi korunan bahçede gezinirken düşünür ve güvendiklerine danışır. Ailesiyle sarayın bahçesinde temiz hava alır.

Sarayın bahçesine öyle herkes giremez!

“90 yıllık reklam arasından sonra!” Sultan hazretleri yeniden saraya kavuştu. O’nun adım adım ilerlemesinde, pek çok zorluğu aşmasında en büyük esin kaynağı ve desteği “Bahçe’den” geliyordu! Çünkü o bahçe, “Devlet’in Bahçesi” idi!

Şaka bir yana, Erdoğan, MHP Genel Patronu ( af edersiniz, genel başkanı) Devlet Bahçeli’ye; “Erdoğan’a Üstün Hizmet Madalyası” taksa hakkıdır! Çünkü, her sıkıştığı anda Bahçeli “bir yardım meleği” gibi yardımına koştu!

Eee, bugün de Erdoğan Bahçeli’ye kol kanat geriyor!..

Bunun adı; “vefa duygusudur.”

Siyasi Partiler; “Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır” ama bizatihi demokrasinin canına okuyanlar da o siyasi partilerdir!

Bizim ülkemizde “parti içi demokrasi” ayıptır, günahtır! Ancak, “güçsüz liderler” demokrasi ipine sarılırlar! Güçlü olanlar ise demokrasiyi iplemezler!

Çünkü, parti organlarını lider belirler!

İl-ilçe yönetimlerine liderler müdahildir!

Kimlerin Belediye Başkanı, kimlerin milletvekili ve sonra bakan olacaklarına bir tek kişi karar verir; O’nun adı Liderdir, Velinimettir!

Bizim partilerimizde “lidere tapmak” ibadettir!

Böyle olunca, o lideri de o saltanat koltuğundan ayırmak mümkün değildir!

Kendi partisinde, yol arkadaşlarına karşı “DEMOKRAT” olamayan bir lider halka ve özellikle muhaliflerine karşı demokrat olabilir mi?

HAYIR!

MHP’de olup bitenler de özetle budur!

MHP lideri Devler Bahçeli’nin siyaset çizgisi, özel ilişkileri, partisinde ve ülke ölçeğinde üstlendiği görevler üzerine çok ilginç ve farklı görüşler vardır!

Ama, Bahçeli’nin Erdoğan ve AKP sevgisi tartışılmaz!

Öte yandan, bu büyük aşkın arasına bir başkasının girmesine, hem Erdoğan’ın hem de Bahçeli’nin tahammülü yoktur!

Akşener’in en büyük günahı, bazı çevreler ve kişilerce adının “Cumhurbaşkanı Adayı” olabilme ihtimalidir! Devlet katında bu kadar deneyimli ve dinamik bir siyasetçi kolay yetişmez ve bulunmaz. Ama Devlet Bahçeli, Akşener’i bir çırpıda harcamıştır!

MHP tabanında çok sevilen, sayılan Sinan Ogan, görüldüğü kadarıyla birikimli ve yetenekli bir genç insandır.

Koray Aydın ve Ümit Özdağ’ın birikimlerine ve kişiliklerine de büyük saygı vardır.

Yusuf Halacoğlu ve MHP’ye emek vermiş pek çok saygın isim de “ARTIK LİDER DEĞİŞMELİ” diyorlar.

Daha da ötesi, partilerin gerçek sahibi ve asıl karar mercii PARTİ ÖRGÜTÜ, ÜYELER ve DELEGELER değil mi? Bin küsur Büyük Kongre Delegesi’nin 950’si kongre için imza vermiş. Bunun daha ötesi olabilir mi?

Partisini mahkemelerde meşgul eden bir Genel Başkan olur mu?

Muhaliflerini “İHRAÇ” tehdidi ile korkutmaya, sindirmeye çalışmak anlı şanlı bir başkana yakışır mı?

Kendi partisi içinde kendi kaderini göremeyen ve inatla direnen bir kişiye, ülke yönetimi emanet edilebilir mi?

Korkunun ecele faydası yok!

Demokrat olmamakla suçladığınız İsmet İnönü’yü örnek alın! O, olayı gördü ve istifa etti. Ecevit genel başkan olunca ayağa kalktı, “Sayın Genel Başkanım” diye selamladı.

Kırk yıl aynı koltukta minder çürütmek marifet değil! Gereğinde o koktuktan zamanında kalkabilmek ve kalktıktan sonra da saygınlığını sürdürebilmektedir!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR