BABALAR GÜNÜ

MAKALEYİ DİNLE

Her toplumun önem verdiği, belirli kurallar çerçevesinde kutladığı özel günleri vardır. Bu özel günlerin bazısı sosyal, dini ve tarihi amaca yönelmektedir. Türk toplumu olarak kutladığımız özel günlerimizin sayısı hatırı sayılır derecede fazladır.
Her milletin önem verdiği özel günlerin dışında dünyaya mal olmuş, herkesçe kutlanan özel günlerde vardır. Bunlardan birisi Mayıs ayında kutlanan “ Anneler Günü “ dür. Diğeri de Haziran ayı içinde yani ( yarın ) kutlayacağımız “ Babalar Günüdür. “ Anneler Günü ve Babalar Günü ülkemizde kırsal kesimden çok kentler de kutlanmaktadır. Bu özel günlerde ailenin psikolojik, kültürel, sosyal ve ekonomik gücünün boyutu çok etkendir.
Her birey önemsenmek ister. Kocaeli’n de ikamet eden Oğlum Hakan ve gelinim Sibel ile Amerika da ikamet eden diğer oğlum Baha Güçlü ve gelinim Eda’dan gelen çiçeğin anlam ve önemi çok büyüktür. Kendilerine bu ince davranışlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Kaldı ki, yemesinden, içmesinden, giyiminden, uykusundan ve her şeyinden çocuklarına karşı fedakârlığı esirgemeyen anne ve babalara böylesine bir günde özel önem vermek, onlarla ilgilenmek, çok fazla bir şey değildir.
Her evladın anne ve babalarına bu özel günlerde mutlaka bir hediye vermesi gerekmez. Ekonomik durumu iyi olanlar elbette ki bir şeyler alabilir. Ama kırdan koparılmış bir çiçek verilmesi bile kâfidir. Hatta bir tatlı söz, bir tatlı tebessüm bile yeterlidir, işin “ özü “ anne ve babalarının bir değer olduğunun, önemli olduğunun, karşılıksız fedakârlık yapan birisi olduğunun bilinmesi ve kavranmasıdır.
Evet, kutladığımız bugünde babalar hiç de gönül rahatlığı içinde bulunmamaktadırlar. İşsizlik, aşsızlık babaları güçsüz bırakmıştır. Gelir paylaşımında ki vahşi adaletsizlik babaları perişan etmiştir.
Memur, işçi, emekli, köylü, esnaf babalar akşama nasıl ekmek götürebileceğinin hesabı ve düşüncesi içindeler. Hele hele hiçbir işi gücü olmayan babalar ise bunalım içinde olup yaşam savaşı vermektedirler. Türk toplumunun en büyük avantajı kuvvetli aile yapısına sahip oluşudur. Adaletsiz gelir dağılımı bu kuvvetli yapıyı bozmakta ve çatırdatmaktadır. Büyük çapta ki geçimsizlikler, boşanmalar bu düşünceyi kuvvetlendirmektedir.
Baba kelimesi anlamlı, önemli ve kutsaldır. Fakat ortaya çıkan “ yapay babalar “ aslını geri plana iterek öne çıktı. Geçen gün bir emekli öğretmen arkadaşım tam otuz sekiz çeşit baba türü saydı. Şam babası, mafya babası, ezilen baba, ezen baba v.s. şeklinde sıraladı.
İşin latifesini ve trajedisini bir tarafa bırakalım. Tüm babaların babalar gününü içtenlikle kutluyor, sağlık ve mutluluk içinde her şeyin gönüllerince olmasını diliyorum.
Gönlü genç baba Seyfettin Kayalı ağabeyimizin Babalar Günü ile ilgili şiirini beğeni ve takdirlerinize sunuyorum.


BABACIĞIM


Babacığım babacığım
Ben seni çok seviyorum.
En samimi duygularla
Bugününü kutluyorum.


Sevgiler saygılar sana
Sevdirdin hayatı bana
Ömür boyu kana kana
Yaşamanı diliyorum.

Senin varlığın bir nimet
Baba en büyük bir servet
Seninle yaşamak murat
Devamını diliyorum.

Babanın genci kocası
Gülün çiçeğin goncası
Her yaşının sevimlisi
Sizi candan kutluyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR