Körfez’de çöp farikasını istemiyorlar!

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Körfez’in İlimtepe Mahallesi’ne çöp fabrikası yapmayı planlıyor…

Büyükşehir, tesisin plan ve projesini Orman Bakanlığına gönderdi…

Bakanlık onaylarsa, çöp fabrikası için düğmeye basılacak…

***

Önceki gün Körfez’de çöp fabrikasıyla ilgili bir panel yapıldı…

Panele siyasi partiler, muhtarlar, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.  

Panelin yönetimini, Tütünçiftlik Sahili Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yöneticisi Yaprak Fidancı yaparken, konuşmacı olarak, MHP Körfez Belediye Meclis Üyesi Doktor Olcay Doğramacı, Avukat Çiğdem Baloğlu Gürpınar, Çevre Mühendisi Mukaddes Gülcü, Doktor Burhan Çağlar yer aldı.

***

Paneli izlemeye, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ve yönetimi, MHP İlçe Başkanı Zeki Gürsu ve yönetimi, BBP İlçe Başkanı Mustafa Arha ve yönetimi, Kocaeli Taşköprülüler Dernek Başkanı Yasin Sönmez, Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Gülcan, Körfez Muhtarlar Dernek Başkanı Yusuf Yanar, bazı mahalle muhtarları, STK temsilcileri, Numan Gülşah ve Hayri Altınok ile az sayıda vatandaş katıldı.

***

Panelin ilk konuşmasını yapan MHP’li Dr.Olcay Doğramacı yaptı. Doğramacı, “Bu bir çöp fabrikası değilmiş, evsel atıkları enerjiye dönüştürme tesisi imiş. Büyükşehir Belediyesi yetkililerine soruyorum, evsel atık ne demek? Biz bunu kabaca çöp olarak biliyoruz. Tozlar ve dumanın insan hayatına zarar verdiğini geçmişten bu yana bilim adamları söylemektedir. Araştırmalar bu bölgede insanların akciğer kanserine yakalanma oranlarının diğer bölgelerden 4 katı daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu bölgenin ve Körfez’in halkı, sanayinin sorunlarına göğüs gerdikleri için ödüllendirileceklerine, çöp fabrikası ile cezalandırılıyorlar’’ dedi.

***

Doktor Burhan Çağlar’da konuşmasında çöp fabrikasının zararlarına değinerek, “Bu kentler, doğal ortamı, su kaynakları açıksından Türkiye’nin ender kentlerinden. İstanbul boşaltılarak, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bolu genişletiliyor. Kalkınma deniliyor ama bu yaşam ortamları yok edilerek yapılıyor. Çin’de, halk büyük kentlerin içinde ve çevresinde maskelerle dolaşmaya başladı, sağlık giderleri 8 kat arttı. Körfez’de, zarar gören halk için rehabilitasyon dönemi yaşanması gerekirken, tam tersi uygulanıyor. Çöp fabrikalarının nerelere yapılabileceği belirlenmeli, bu yerler arasında Körfez olamaz. Türkiye’yi talan edenler, nasılsa insan çok diye bu projeleri uyguluyorlar. İlimtepe’de, doğal ortamları halkın sağlığını koruyacak şekilde düzenlememiz gerekirken, burada tam tersi düşünülmüş. Halk talepte bulunmazsa burada çöp fabrikası yapılır. Biz istemiyoruz demekle bir günde bundan vazgeçilmez, bedel ödemeden, mücadele olmadan proje durmaz. Ya mücadele edeceğiz, ya da böyle gelmiş, böyle gider diyeceğiz’’ dedi

***

Avukat Çiğdem Baloğlu Gürpınar da konuşmasında, “Anayasanın 26’ncı maddesi bize çöp fabrikası istemiyoruz deme, 34’ncü maddesi de burada bunu dile getirme hakkını veriyor. Madde 3’de de çevreyi korumak ve bunun için halkla iş birliği yapma yükümlülüğünü getiriyor. Kimse kendi kafasına göre tesisi yapamaz. Burada ne tür atık olacağı belirsiz, bu tehlikeli atık da olabilir. Henüz yer seçme aşamasında olduklarını söylüyorlar, vatandaşın tepkisine göre yeri seçecekler. Burada, hem kalkınma sağlanmalı, hem de sağlıklı yaşam güvence altına alınmalı, bu dengeyi de hukuk kuracaktır. ÇED raporu alınması gerekiyor, ama bu tür projelerde hukuka aykırı olarak ÇED raporu gereksiz kararı verilebilir. Ormanlar, tarım alanları, su havzaları, su kirlenmeleri faktörleri İlimtepe’de mevcut, bu nedenle de duyarlı yöre olarak korunması gerekiyor. Mutlaka duyarlı yöre olarak korunmalı ve ÇED raporu istenmeli. Yapılanlar hukuka uygun olmazsa yasal yollara başvuracağız’’ dedi.

***

Çevre Mühendisi Mukaddes Gülcü bu tür tesislerin yerlerinin çok iyi belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Yerleşim çok iyi seçilmeli, hakim rüzgarlar hesaplanmalı. Rüzgarla yayılacak gazlar, duman, koku gibi faktörler, esen rüzgarın yönü, çevreye etkileri çok iyi hesaplanmalı’’ dedi.

***

Panele konuşmacı olarak katılanlar, çöp fabrikası ile ilgili görüşlerini açıkladı…

İlimtepe Mahallesi’ni 3-4 kilometre mesafede yapılacak olan çöp fabrikası, o bölgeyi yaşanmaz hale getirir…

 

CHP’li Tuğman Kayalı hakim karşısına çıkacak

CHP Körfez İlçe eski Başkanı Tuğman Kayalı, yasaklı tabir edilen afişlerden asarak, devlet büyüklerine hakaret etmek suçlamasıyla hakim karşısına çıkacak.

7 Haziran’da yapılan genel seçimler öncesinde, üzerinde 4 bakanın yüzleri maskeli resimlerinin bulunduğu pankart, partinin ilçe binasına asılmış ve bu nedenle de ilçe başkanı Tuğman Kayalı hakkında dava açılmıştı. Tuğman Kayalı, Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yarın ikinci kez hakim karşısına çıkacak ve hakkındaki suçlamalara yanıt verecek. 

 

Ekinci’den seri ziyaret

Kocaeli Sarıkamışlılar Derneği Başkanı Fatih Ekinci ve üyeleri ile birlikte Kocaeli'nin çeşitli ilçelerinde hastaları ziyaret ettiler. Ziyarette yönetim kurulu üyeleri Ali Şahin, Zafer Kurt, Zafer Daşdemir, Burhan Özçelik ve Bülent Kılıç da hazır bulundular. Ekinci Körfez Çamlıtepe’de Zafer Kurt’un babası Hamit Kurt’u ziyaret etti. Daha sonra Kuzey Mahallesi’ne giderek trafik kazası geçiren Sezgicem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon’un kurucusu Mücahit Ekinci’yi evinde ziyaret ettiler. Derince’ye geçen heyet burada Faruk Karakurt’un 10 yaşındaki kızının hastalığıyla ilgili baba Faruk Karakurt’la görüşüldü. Buradan da kaza geçirip yaralanan Ramazan Kılıç evinde ziyaret edildi.

 

Veda ve Teşekkür

Kocaeli İl Müftülüğü’nde basın-yayın hizmetlerine bakan Kadir Karaçoban, emekli oldu. Kadir Bey, “14 yılı cami din görevlisi, 21 yılı da Kocaeli İl Müftülüğü personeli olmak üzere toplam 35 yıl devlet memurluğu görevi yaptıktan sonra 15 Şubat 2016 tarihi itibariyle emekliye ayrılmış bulunuyorum ”dedi. Biz de Kadir Çoban’a yeni hayatında başarılar diliyoruz.

 

AKP’li Soba terör olaylarını çözdü

AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, son dönemlerde Güneydoğu Anadolu’da yapılan terör operasyonu, Rusya ile yaşanan kriz, Suriye’de PYD-IŞİD’in durumu, PKK’ya yönelik operasyonları neler yaptıklarını ve arkalarında kimlerin olduğunu çözdü. Futbol sahası şeklinde hazırlanan çizim üzerinde yapılanları gösteren İlçe Başkanı Soba, olayların arkasında İngiltere’nin olduğunu iddia etti. Terörün arkasında sadece İngiltere yok, bütün Avrupa var.

 

Coşkun, Uslu’ya “Nebbaş” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın danışmanı olan Yahya Coşkun, soysa medya aracılığı ile gazeteci Emre Uslu’ya “Nebbaş” dedi. Coşkun, Ankara’da yaşanan patlama sonrasında Emre Uslu tarafından paylaşın yazıyı kendi sayfasında paylaşarak “Nebbaş” nitelemesinde bulundu. Eski dönemde kullanılan sözlerden olan Nebbaş, “Ölüyle birlikte gömülen değerli eşyaları çalan kimse, ölü soyucu, kefen soyucu” anlamına geliyor. Bu AKP’liler bu kelimeleri nereden buluyorlar, anlamak mümkün değil.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Emek - İzaydaş çalışanı mağdur...

İzaydaş;Tehlikeli atık yakma bertaraf fabrikası.İzaydaş çalışanları yurtdışında olduğu gibi erken emeklilik hakkı istiyor.Yurtdışındaki fabrikalarda çalışanlar:15'yıl hizmet akti sonunda ağır iş kolundan emekli oluyorlar,İzaydaşlı Türkiye'de bazı iş kollarında uygulanan erken emeklilik (fiili hizmet zammı)'hakkı istiyor.Çalışanlar çevre ve canlılar için sağlıklarından feragat ediyorlar,onları ne gibi hastalıklarının beklediği bilinmiyor.Normal çalışma süresi İzaydaş çalışanları için çok fazla.

Yanıtla . 0Beğen 21 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR