Tembel çocuk yoktur çalışmayan çocuk vardır!

MAKALEYİ DİNLE

Çocukların karne notlarının iyi gelmemesinin iki nedeni olabilir.

Birinci neden; çocuklar ders çalışamıyor…

ikinci neden; çocuklar ders çalışsa da yapamıyor…

**

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, çocukların 5 yaşından 20 yaşına kadar çalışamamasının en büyük nedeninin dikkat eksikliği olduğunu söyledi.

Yurdakul şu önerilerde bulundu:

“Dersin başına oturamayan, oturduğu zaman çalışamayan, 10 dakika sonra sıkılan, çalışmasını sınavlara yansıtamayan, basit dikkat hataları yapan, çalıştığının karşılığını alamayan çocuklarda gözlemlediğimiz dikkat eksikliği, onların akademik hayatını olumsuz etkileyecek ve ders başarılarını düşürecektir.

Dikkat eksikliği olan çocuklar çalışamadıkları gibi yazı yazmakta zorlanmakta, yazıları yavaş yazmakta, not tutamamakta ve bu nedenle ödev yapmak istememektedirler.

Dikkat eksikliğinin seviyesine göre ilaçlı ya da ilaçsız tedavisi bu durumu ortadan kaldıracak ve onların ders başarısını arttıracaktır”

**

Psikiyatrist Yurdakul; ders başarısını olumsuz etkileyen bir diğer durumun, disleksi denilen okuma güçlüğü olduğunu, bu problemi yaşayan çocukların yazılanları okumakta ve anlamakta zorluk çektiklerini söyledi.

Okuduklarını anlamalarının güç olduğunu, ne kadar gayret etseler de okumakta zorlanmaları nedeniyle başarılı olamadıklarını, kendilerine güvenlerinin azaldığını, sonuç olarak ders çalışmak istemediklerini dile getirdi.

Ayrıca sınavlarda okuma zorluğu nedeniyle hatalar ortaya çıktığını, ders başarılarının düştüğünü, ancak disleksi hastalığının tedavisi sonucu başarıların arttığını ve notların düzeldiğini belirtti.

 

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞI NOTLARI DÜŞÜRÜYOR

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, karne notlarını düşüren bir diğer etkenin ise cep telefonu ve bilgisayar bağımlılığı olduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu;

“Bilgisayarı yasakladığımız, televizyonu engellediğimiz durumlarda çocuklar ellerinde bulunan son teknoloji olan internet bağlantılı cep telefonları ile birbirlerine bağlanıyor, bütün gün bir arada oldukları yetmiyormuş gibi eve geldiklerinde arkadaşları ile yazışıyor ve ders çalışmak yerine telefonla zaman geçirebiliyorlar.

Gece yarılarına kadar chat’leşerek zamanlarını öldürmekte ama bu zamanı derslerine vermemektedirler.

Cep telefonu ve bilgisayarın kontrollü kullanılması, ders çalışırken veya uyku saatlerinde cep telefonunun ailelerde durması, ders çalışma saatlerini arttıracak, bu da derslere olumlu yansıyacaktır. Sonuç olarak karne notları kötü geldiğinde çocuğunuza kızmayın ve bunun nedenini ve niçin’lerini araştırın, öğretmenlerinden, rehber öğretmenlerinden yardım alın.

Çözemediğiniz durumlarda bir psikiyatrist ve psikologa başvurun ve notlarının düşük olmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırın.

Başarının önündeki engeller kaldırıldığında çocuklar başarılı olabilir. Yeter ki onlara bu fırsatı tanıyın”

**

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul’un duygu ve düşünceleri böyle…

Çocuğunuzun başarısız olmasını istemiyorsanız, şimdiden bu uyarıları dikkate alsanız iyi olur…

 

Seyahat kartları için iki dolum cihazı daha 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark A.Ş. ulaşımı hızlandırmak amacıyla Kocaeli Kent Kart Dolum Cihazlarını çoğaltıyor. Bu kapsamda İzmit’teki çeşitli noktalar ile Gebze, Darıca ve Çayırova’daki kent kart dolum cihazlarına Derince ve Kandıra’da yenileri eklendi. Vatandaşların gişelerde sıra beklemeden istekleri limitte ve istedikleri saatte kartlarına dolum yapabildikleri cihazlar zamandan da tasarruf sağlayarak, yükleme süresini en aza indiriyor.  Dolum cihazlarının toplam sayısı 12’ye ulaştı. Gün geçtikçe talebin arttığı Kocaeli Kent Kart Dolum Cihazları sayısının yılsonuna kadar 22’ye, 2 yıl içerisinde de Kocaeli genelinde 40’a ulaştırılması hedefleniyor.

 

Kore Kültür Şenliği’nde fotoğraf sergisi açılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2016 Kore Milli Günü Haftası Kore Kültür Şenliği kapsamında düzenlenen Kral ve Kraliçenin Türkiye Gezisi Kapsamında Kore Saray Kıyafetleri Ve Fotoğraf Sergisi düzenliyor. Bugün aat 17.00’de başlayacak etkinlik SDKM’de düzenlenecek. Sergide Kore’ye ait fotoğraflar sergilenecek. Üst düzey katılımın olacağı etkinlikte ayrıca Kore Saray Kıyafetleri de yer alacak.

 

CHP Derince’nin paneli  bugün 12.00’de Tanyıldız’da  

CHP Derince İlçe Örgütü, bugün saa 12.00’de Derince Yenikent Mahallesi’nde bulunan Tanyıldız Salonu’nda CHP PM Üyesi ve Ohal Uygulamaları İzleme Komisyonu Üyesi Yıldırım Kaya’nın katılımıyla ''Darbe Girişimi ve Türkiye'nin Geleceği'' paneli düzenleyecek. Yapılacak etkinliğe başta darbe mağdurları, OHAL uygulamaları nedeniyle haksızlığa uğrayanlar, STK'lar, Meslek Odaları, Emek Örgütleri olmak üzere tüm vatandaşlar davet edildi.

 

Sanayi Camii yapılıyor

Kandıra Sanayi Çarşısı’nda inşaatı yarım kalan Sanayi Camisi’nin tamamlanması konusunda devreye giren ve çalışmaları başlatan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, camii çalışmalarında sona yaklaşıldığının müjdesini verdi. İki katlı caminin yapım sürecinde duvarlar örüldü, sıva aşamasına gelindi. Kubbenin de yapımına başlayacaklarını ifade eden Kandıra Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. Sanayi esnafı ve vatandaşlar caminin bitmesini bekliyor.

 

Köylü çocuklar sevindi

İzmit Belediyesi tarafından merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Nebihocalar’a yapılan oyun grupları, köydeki çocukları çok sevindirdi. Köy meydanındaki alana konulan ahşap oyun grupları sayesinde gönüllerince eğlenen çocuklar eskiden sokak aralarında oynardık, şimdi ise salıncaklarda gönlümüzce eğleniyoruz diyerek belediyeye teşekkür ettiler.

 

Depremden kalma binalar yıkılacak

İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, 17 Ağustos 1999’daki depremde ağır hasarlı hale gelen fakat, hak sahipleri tarafından mahkemeye başvurularak yıkılamayan şehrin muhtelif yerlerindeki 4 adet bina ile ilgili davalar sonuçlandı. Mahkemenin yıkılması  yönündeki kararı üzerine ağır hasarlı binaların Ekim ayı içinde yıkılacağı kaydedildi. Yetkililer, davalar yüzünden ağır hasarlı binaların yıkımının geciktiğini söylediler. Türkiye’de mahkeme süreci ağır işliyor. Aradan 17 yıl geçti, hala ağır hasarlı binalar yıkılamadı… Yazık…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR