Karakucak Güreşi’ni teşvik ve tanıtım müsabakası

MAKALEYİ DİNLE

Karakucak güreşleri , ilimizde Yağlı Güreşin henüz rağbet görmediği zamanlarda ,Harman Güreşi denilen buğday biçme mevsiminde yapılırdı. Kocaeli’de  Çayır güreşi Karakucak stilinde yapılırken Karamüsel’li  Aydın Demir’in  1976 yılında Kırkpınar Başpehlivanı olmasıyla  özellikle Karamürsel ‘de dolayısıyla Kocaeli’de yağlı güreş yaygınlaşmıştır. 
Yağlı güreşin cazibesi Karakucak Güreşini unutulmaya  tmiştir. Halbuki Karakucak Güreşinin tarihi Türklerin yağlı güreş başlangıcından çok evveline orta Asya’ya uzanır. Türk güreşinin ana stili olan karakucak, en eski Türk güreş dallarından biridir. Güreş öyle zengin bir yapıya sahiptir ki; köklerinden birçok güreş stili doğmuştur
Türklere özgü spor dalı karakucak güreşlerinin temeli M.Ö. yıllara Orta Asya Türk devletlerine dayanır. Bugün Anadolu’nun birçok yöresinde yapılan Karakucak güreşleri  Türkmen güreşlerinin hemen, hemen aynısıdır. Temelde yağlı ve serbest güreşten çok farklı değildir. Oyunlar normalde aynı güreş oyunları ise de kurallarda farklılık vardır. Karakucak güreşleri iç, doğu ve güneydoğu Anadolu’da yaygındır. Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarına doğru güreş stili yağlı güreşe dönüşür. Karakucak oyunlarının adı Türkçe’dir. Karakucak güreşi “Pırpıt” denilen sağlam bezden yapılan güreş kıyafeti ile yapılır.
Pırpıt: Kalın bezden veya keçi kılından dokunmuş, bazı yerleri meşin takviyeli, diz kapağını örten pantolondur. Bugün sağlam kumaştan yapılan pantolonlar kullanılmaktadır.
Karakucak güreşleri genellikle çayırda veya harman yerinde yapılır. Yapıldıkları yerden dolayı “harman güreşleri” de denir. FILA kaideleri tatbik edilir.   Rakibi “Tuş’la” yenme esasına dayanan güreş stilidir. Bu güreş stili zaman içinde ufak değişikliklerle günümüz güreşine adapte edilmiştir. Müsabakaya girecek Güreşçiler kilolara göre ayrılırlar. Kilolar FILA kaidelerine uygun kilo standartlarıdır. Müsabaka süreleri her kategori için ayrı bir zaman esasına göre uygulanır. 
İlk defa 2007 yılında Fuar alanında yaptığımız Karakucak güreşleri rağbet gördüğünden ertesi sene 2008 yılında Seka-Park’ta komşu illerin de katılımı ile Karakucak güreşleri tertipledik. Halkın ilgisini çeken güreşler dolayısı ile Karakucak güreşlerinin yerine 2009 yılında Seka-Park yağlı güreşleri başladı. 
Ata sporumuzu yaşatmak yeni yetişen neslin tanımasına yardımcı olmak maksadı ile 19 Mayıs’da Karakucak güreşi yapmayı planladık. Gençlik Spor İl müdürlüğünün katkıları ile gerçekleşecek Karakucak güreşleri bu sene il bazında yapılacaktır. Her sene ve her ilçede yapmayı arzu ettiğimiz güreşlere ilgi Yağlı güreşler kadar olacağı kanaatindeyiz. 19 Mayıs günü Seka-Park’da yapmayı planladığımız güreşler saat.14.00 de başlayacaktır. Ata sporumuzun halkımızın desteği ile unutulmasına müsaade etmeyeceğiz. 19 Mayıs saat 14.00 de  Karakucak yapan gençlerimizi teşvik için halkımızı Seka-Park’a bekleriz. 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR