Savaşan vahşi dünya!..

MAKALEYİ DİNLE

Bugün, “Dünya Barış Günü” imiş!..

“Hadi canım sende!”

Hangi Barış?

Başta Ortadoğu olmak üzere, dünyanın hemen her yerinde lokal savaşlar yaşanıyor. Terör eylemleri de hızla yaygınlaşıyor.

Oysa, tün insanlığın mutlak bir barışa ihtiyacı var.

Savaşlar ve terör eylemleri insanlığı giderek daha da “korkak” ve daha da “vahşi” bir kişiliğe sürüklüyor.

Savaşlar ve terör olayları için “gerekçe” bulmak kolay! “Etnik köken, din-mezhep farklılıkları ilk akla gelenler. Oysa, yaşadığımız tüm savaşların ve terör olaylarının asıl nedeni; “ekonomik ve siyasal çıkar hesapları!”

“Haçlı Seferleri” bile, “din” adına değildi!..

Ülkemizde 1984’den bu yana süren “kardeş kavgası” nın asıl nedeni, emperyalist dünyanın çıkarlarıdır!

ABD ve İsrail’in emperyalist çıkarları için; Irak, Suriye ve Türkiye parçalanmalı, bir “Kürt Koridoru” açılmalıdır! Asıl amaç, “Bir Kürt Devleti” kurarak, Kürtlere vatan kazandırmak değildir! Kurulacağı varsayılan Kürt Devleti’nin başına emperyalist çıkarlara hizmet edecek işbirlikçi yönetimler getirerek, zengin petrol kaynaklarını ele geçirmek ve “Büyük İsrail” hayalini gerçek kılmaktır!

Ya biz ne yapıyoruz?

Eğitime, sağlığa, sosyal güvenliğe ve yatırımlara harcayacağımız kıt kaynaklarımızı bu mücadeleye harcıyoruz! Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, üretimin her alanında hızla geriliyoruz! Borçlanıyoruz ve küresel finans kaynaklarını büyük faizler ödeyerek besliyoruz! “Sıcak para” ve “kaynağı belirsiz yabancı finans sermayesi” ile günü kurtarıyoruz!

“Yap-İşlet-Devret” adı verilen “küresel sömürünün” kurbanı oluyoruz! Yabancı sermaye, yabancı teknoloji ile yapılan devasa projelerle gelecek kuşakları borçlandırıyoruz!

Silah harcamasında dünyanın 15. Ülkesiyiz!

Ama, kazanan küresel güçler!

En çok silah satan ilk 10 ülke, sırasıyla; ABD, Rusya Federasyonu, Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Çin, İsrail, İtalya ve Ukrayna…

Bu 10 ülkenin silah fabrikaları sahiplerine, her yıl yaklaşık 30 milyar dolar ödüyoruz!..

Silah fabrikaları kazanırken, dünya insanlığı her geçen yıl biraz daha yoksullaşıyor ve vahşetin kurbanı oluyor.

Bu haksız savaşlar, dini inançları istismar edilen yoksul ve cahil kitleleri “terör örgütlerine” sürüklüyor!

“Din adına cihat” diyor birileri!

Dünyada insanca yaşama umudunu yitirmiş insanlar, “cennete gidecekleri, hurilerle buluşacakları” umuduyla canlı bomba oluyor. İnsan kardeşlerini öldürüyor! Son 60 yılda, toplam 11 milyon Müslüman öldürülmüş. Bunun 35 bini İsrail tarafından öldürülmüş. Ne yazık ki, kalan 10 milyon 965 bin Müslüman kardeşimizi “Radikal Dinci Örgütler” öldürmüş!

Bu nasıl Müslümanlık?

Kur’an’da bir çok yerde “aklınızı kullanın” diyor Yaradan. Bu, aklı hiçe sayan “vahşi yaratıklar” nerelerde, nasıl üretiliyor?

Tek çıkış yolumuz, Mustafa Kemal’in “Ülkede Barış, Dünyada Barış” ilkesine dört elle sarılmak, “din adamı kılıklı cellatlara” ve “emperyalist oyunlara” karşı koyarak, barış içinde kardeşçe yaşamaktır.

Savaş ve terör, kanlı birer ticarettir!

Emperyalistler kazanır, masum insanlar bedelini öder!

Yeter artık, UYANMA ZAMANIDIR!...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR