Parmakları kaldırın; ELEKTRİK HARACINA DEVAM!..

MAKALEYİ DİNLE

Tecrübe, “yenilen kazıkların toplamıdır!”

İnsanın ve toplumun, belirli bir süreç sonunda aklı başına geliyor!

Bir ülkede “yönetenlerin” her dediklerine koşulsuz boyun eğmek, ancak “Köle-Efendi” düzeninde olabilir.

Demokratik HUKUK DEVLETİ’nde ise; vatandaş, oy verip yönetime getirdiği siyasi iktidarı denetler, kimi zaman aldığı kararlara karşı çıkar ve hakkını arar.

Vatandaşın güvencesi, “Bağımsız YARGI” dır!  

Hukuk Devleti’nde YARGI, “evrensel hukuk kurallarına göre ve hizmet ettiği ULUS ADINA karar verir!

Ancak, halkın büyük çoğunluğu yoksul, eğitimsiz, ürkek ve korkak ise, “hak arama bilinci” gelişemez! Halk, birilerinin kendisi adına hakkını aramasını ister! Ya da birilerine koşulsuz biat eder!

Ne diyor vatan şairimiz; “…gocuklu celep kaldırınca sopasını/ sürüye katılıverirsin hemen…”

Yıllar yılı bu ülkeyi yöneten iktidarlar, elektrik faturalarına ekledikleri “türlü hizmet bedelleri” ve “kayıp-kaçak bedeli” adı altında, dürüst vatandaştan “HARAÇ” aldılar!

Yakın bir zamanda, “vatandaşlık ve hak bilinci” olan birileri, YARGI’ya başvurdu ve “kullandığı elektriğin bedelini dürüstçe ödeyen vatandaş”  kullanmadığı ve  “başkalarınca çalınan elektriğin” bedelini neden ödesin? Dedi. Yargı bu itirazı “haklı” buldu ve en üst Yargı kurumu YARGITAY da onayladı.

Vatandaşa, yaklaşık “33 milyarlık geri ödeme” yapılacaktı.

AKP iktidarı, “Elektrik dağıtım ve pazarlama” işlerini, bölgelere ayırarak “ÖZEL ŞİRKETLERE” devretmişti. O şirketler güya, altyapı çalışmalarına önem verecekler, “kayıp ve kaçağı” önleyecekler, hem hizmet kalitesi yükselecek hem de vatandaş daha ucuza elektrik tüketecekti!

Öyle olmadı!

Sadece “kazanmayı” hedefleyen özel şirketler, altyapıda yeterli bakım ve yenilenme yapamadılar. Nitelikli elemanları çıkarıp, daha ucuza adam çalıştırdılar! Trafolar patladı, uzun süreli elektrik kesintileri yaşandı! Dahası, bu özel şirketler, karşılığı alamadıkları Otoyolların, Camilerin, Okulların ve hatta Emniyet Müdürlüklerinin elektriklerini kestiler! Mahalle aralarında bozulan aydınlatma cihazlarını değiştirmediler! Muhtarlar ve hatta belediye başkanları ile çatıştılar!

Ama, sonunda kazanan yine bu şirketler oldu!

Geçen hafta, sabaha karşı, AKP’li milletvekillerinin “parmak sayısı fazlalığı” ile kabul edilen “TORBA YASA” içinden, “Elektrik Piyasası Yasası” da çıktı!

Bir kez; “Elektrik Piyasası Denetleme Kurulu” (EPDK) hem sayıca azalıyor hem de tüm kararları alma yetkisi yanlıca “Başkana” bırakılıyor!

İkincisi; “Kayıp-Kaçak bedeli” başta olmak üzere, değişik adlarla faturalara eklenen ödeme kalemlerine “Hizmet Bedeli” de eklenecek!  Yani;  vatandaş yine HARACA KESİLECEK ve artık itiraz da edemeyecek!

Üçüncüsü; ülke ölçeğinde tüm enerji yatırımları üzerinde tek söz sahibi, Enerji Bakanı ve DAMAT-Berat Albayrak olacak! Dilediği kıyıda, Sit alanlarında, ya da zeytinliklerde Enerji Santralleri kurabilecek.

Vatandaş; “Çevreye Sahip Çıkamayacak!”

Ha bir de; ENERJİ YATIRIMLARI, Kamu İhale Yasası kapsamından çıkarıldı! O İhale Yasası ki, AKP iktidarı boyunca 162 kez değiştirilmiş!

Bir İhale Yasası ile bu kadar oynanır mı?

Yani, Damat-Bakan’ın “Astığı astık, kestiği kestik” olacak! Başbakan’dan da GÜÇLÜ olacak! Başbakan bir yana, Kanuni Sultan Süleyman’ın Veziri Damat İbrahim Paşa’dan” bile yetkili olacak!

Ya biz “köle vatandaşlar?”

Ya bu “hukuk ve ahlak dışı” oldu-bittiye boyun eğeceğiz ya da ülkemizde kalmayan adaleti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde arayacağız!

Son bir not; Avrupa’da insan hakları ihlallerinde rekor Türkiye’nin!”

Bu durum, siyasi iktidar ve YARGI mensupları için onur mu utanç mıdır?

**

Bir düzeltme; Cuma günü yayınlanan “Kandıra” konulu yazımda bir hata yapmışım. Kandıra’da Manda Çiftliği kuran; “Niyazi Yelkencioğlu” olacak. Bu hatamı görüp beni uyaran değerli büyüğüm-manevi dayım Salih Zeki Uztürk’e teşekkür ederim.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR