Umut fakirin ekmeği, ye Hereke ye!

MAKALEYİ DİNLE

Hereke, Kocaeli’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir…

1948 yılında belediye oldu…

İlçe olmayı beklerken 2009 yılında belediyeliği bile elinden alındı…

Şimdi Körfez İlçe’ye bağlı bir mahalle…

Herekeliler, belediyelerinin kapanmasından dolayı AKP’ye çok tepkiliydi…

Ama yapılan seçimlerde Hereke’de en çok oy AKP’ye çıkmıştı…

Yani Herekelilerin tepkisi, sandığa yansımadı…

**

Hereke sevdalısı Hacı Akif Mahallesi Muhtarlığı. Nazım Demirtaş, zaman zaman bana Hereke’nin sorunlarını iletir…

Ben de bu köşeden yayınlarım…

Demirtaş, önceki gün Hereke’nin sorunlarını 17 maddede sıraladı…

Demirtaş’ın bu değerlendirmesini siyasiler kulağına küpe yapmalı.

Eski muhtar Demirtaş’ın değerlendirmesini birlikte okuyayım;

**

“29 Mart 2009… İlçe yapılmayı bekleyen Hereke’nin mahalleye dönüşümüne girdiği son gün… O tarihten günümüze kadar geçen günlerde Hereke’de yapılması istenenler.

1- Asbestli ve pik su boruların değiştirilmesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlaması 2023 Projesi çerçevesinde, 2013 yılı Şubat ayında bana verilen formda mahalleniz de yapılması gerekli olan ihtiyaçların neler olduğu sorulmuştur. İşaretlediğim seçeneklerden birisi de  asbestli boruların Hereke’de acil olarak değiştirilmesidir.  2015 yılı Ocak ayı itibarıyla asbestli borular devre dışı bırakılarak yeni borular döşenmeye başlamıştır. Böyle mühim bir hizmeti geçekleştirdiği için Büyükşehir Belediyemize ve İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ederim.

 

2- İşaretlediğim seçeneklerden diğeri ise Kapalı Pazar yerinin yapılması

Kapalı pazar yerlerinin çeşitli ilçeler de yapıldığını bilmekteyiz.  Bir gün Hereke’ ye ziyaretime gelen dönemin Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ a Hereke taksi durağını kapalı pazar yeri yapalım, diğer günler taksi parkı olarak kullanırız demiştim. 2011’de İş Bankası önünde yaptığı konuşmasında ayrıca söz vermiştir. Taksi durak alanı 2.800 m2  dir. Kapalı pazar yerlerinin  en az beş bin metre olması gerektiğinden pazar yeri yapımı  iptal olmuş, halen Hereke’de kapalı pazar yeri yok.

3- 37 mezarın kaldırıldığı tarihi mezarlığın peyzajının yapılması

Hereke’de Sümer mezarlığındaki 37 mezarımız karayolları genişleme çalışmalarında istenmese de yerlerinden çıkarılarak başka yerlere nakledilmiştir. Karşılığında istenen ise Sümer mezarlığının peyzajının yapılması idi. Fakat halen hiçbir çalışma yapılmamıştır.

 

4- Hereke’de umumi tuvalet yok

60 senenin sıkıntısıdır. Hereke merkezde tuvalet olmaması. Rahmetli Muhtar Tahir Arıt, Hereke’de Hacı Akif Mahallesi’nde iki konu olan tuvalet ve karakolun merkeze getirilmesini istemişti. Bugünkü karakolun olduğu yere tuvalet yapılsa da karakol yeri bulunamayınca bu defa tuvalet yeri karakol yapılmış oldu.  Hereke’ye gelen misafirleri cami tuvaletine göndermekten başka çare yok.

 

5- Hereke merkezde eğitime bağışlanan Sümerbank taş binanın geri kazanılması

Hereke merkez dört yol da ki hiç bir yetkili merciinin ilgilenmediği ve atıl bırakılan Sümerbank taş binası ne olacak kimse bilmiyor...

 

6- Ulupınar ıslah edilmeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ıslah etmediği dere kalmadı. Hereke’de 150 metrelik Ulupınar maalesef pislikten geçilmiyor.

 

7- Hereke Derince Araştırma Poliklinikliği tadilatı ve Arka lojman binası...

Sağlıkta çırpınsak da geçmişe dair örnekler de versek çalışmalarımızın içinden yalnızca tadilat çıkarabildik. Kocaeli’de pratisyen doktor yok dendi, inandık.  Yapılan tadilatta büyük masraf olduğunu düşünsem de umudumu yüksek tuttum bir tek garibime giden arkadaki lojman kime aittir?

 

8- Hereke’nin E 5’te 7 giriş çıkışı varken, bugün deprem kaçış yolumuz yok

Hereke otoban, D.100, Hızlı tren düzenlemelerinde en az 200 ev, 37 mezar kaybetmiştir.  Hereke yıllardır hep diyetini verdi. Hereke’nin yalnızca Tekel girişi çıkışı var ve deprem olsa kaçış ve acil durun yolu yok.

 

9- Hereke çevresi taş ocakları tozu ve Nuh Çimento evsel atık kokusu, havayı, suyu denizi kirletmektedir ne zaman kontrol edilecek?

 

10- Ali Bey Caddesi kitabesi ne zaman yazılacak?

Hereke Belediyesi’nin kurulduğu 1948 yılında, bugün Işık fırının karşısındaki caddeye Hereke’yi fetih eden kumandan Emir Ali Beyin adı verilmiştir. 1999’da Kocaeli Üniversitesi Marshall kampusu için de kalan bu caddenin giriş ve çıkışlarına bir kitabe yazalım konusu olsa da henüz hiçbir çalışma yok.

 

11- Körfez ilçe Hacı Akif Mahallesi Nuh Çimento Caddesi bölgesinin sınır haritası var mı?

 

12- 2002 Hereke Milli Sarayların canlı müze projesi.

Sene 2015?

 

13- 2009 Hereke Arama 1 Projesi

Hala bir gelişme yok.

 

14- Kale Arkeoloji projesi 2011

Almanlar zamanın da kalenin dibini çıkarmış. 3. ihale bekliyoruz, belki bir gün başlayabilir.

 

15- Hereke Otobüs, Minibüs garajı 2014

Nuh Çimento iskelesinin yanına başlandı. Elbet bir gün tamamlanır.

 

16- Orman vasfını kaybetmiş alana TOKİ’nin getirilmesi söylenmişti

Umutla bekliyoruz

 

17- Hereke’de bilinen bölgenin imara açılması

Duyulsa da açılır mı kim bilir?

Herekenin daha iyiye daha güzele gitmesi umuduyla...”

**

Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarlı Nazım Demirtaş’ın Hereke ile ilgili değerlendirmesini okudunuz. Aslında yazılanların hepsi yapılabilecek projeler…

Herekeliler umutla bu projelerin yapımını bekliyor…

Bakalım Herekeliler ne zaman muradına erecek…

 

CHP’li Akar’dan 65 yaş açıklaması

CHP Milletvekili Haydar Akar, Derince’de bulunan Şehir İçi Minibüsçüler Kooperatifini ziyaret ederek minibüs esnafının sorunlarını dinledi. Akar, “Yalnızca Kocaeli’de 20 bin kişinin ücretsiz minibüslerden yararlandığını söyleyerek, 65 yaş ile bu rakam 130 bine çıkmıştır, hiçbir vergiden indirim ve muaf tutulmayan minibüsçü esnafından 130 bin kişiyi bedava taşımasını beklemek büyük bir haksızlıktır. 65 yaşın ücretsiz taşınması tabi ki kabul edilebilir, sosyal devletin gereği de budur ancak; Devlet bunu Minibüsçünün sırtına yüklememeli ve bunun bedeli karşılamalıdır” ”dedi. Anlaşılan CHP iktidara gelirse, 65 yaş ile ilgili yeni bir düzenleme yapacak. Tabii iktidar olabilirse… Şu da bir gerçek, CHP’nin gidişatı fena değil…

 

Serdar’da özçekim!

AKP Milletvekili adayı Yalçın Coştur, önceki gün İzmit Serdar Mahallesi’nde bir dizi programa katıldı. Coştur önce mahalle sakinlerinden Fatma Kışla’yı evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Ziyaretlerin devamında Serdar Mahallesi Yaşa Kıraathanesinde vatandaşlarla bir araya gelen Coştur ve çay içerek sohbet etti. Programların sonunda Serdar Mahalle temsilcisi Ahmet Esin, milletvekili adayı Yalçın Coştur ve yöneticilerle özçekim yaptı. Coştur, 2011 yılında yapılan genel seçimlerde de yine adaydı. Seçilememişti. Muhtemelen bu yıl da seçilemeyecek.

 

“Ufka Yolculuk” yarışması ödül töreni

Kocaeli’de Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü’nün organize ettiği, Türkiye genelinde ise Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu’nun birlikte düzenlediği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında “İdeal İnsan - Son Peygamber’in Hayatı (s.a.s) yarışması ödül töreni bu akşam saat 20.45’de İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR