Hollanda’nın anketlere etkisi

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, Hollanda’daki iki bakana yönelik skandalın farklı ve kimilerinin tepkisini çeken bir açıklama yaptı.

Şöyle demişti Kocabıyık; “Hollanda’daki olayların ardından evet oylarının oranı 2 puan daha arttı. Belki biraz teşekkür bile etmeliyiz…”

İlginç bir yaklaşım, ancak doğruya doğru demesini bileceksin…

Şurası kesin ki Türk halkı milliyetçilik konusunda taviz vermeyen bir topluluktur. Bu durum ulusalcısı için de böyle, sağcısı için de…

Sol kesimi ise bu meseleden biraz uzak tutuyorum. Çünkü onlar başlı başına bir bölünmüş haldeler. Bir araya gelip de ortaya bir tavır koyabilecekleri tek bir nokta dahi yok.

Kimisi CHP’de, kimisi HDP’de, kimisi TKP’de, kimisi bilmem nerede…

Hatta bu saydıklarım partiler arasında yer alıp da kendi içinde bile bölünenler var.

Dolayısıyla çok dikkate almamak gerekiyor inancını taşıyorum.

İşte bu milliyetçi kimliğimiz ülkemizi Avrupa’dan biraz farklı kılıyor. Bayrak nedir, İstiklal Marşı nedir biliyoruz, hangi anlama geldiğini biliyoruz. Hollanda’daki olaya da milletimiz belli ki bu açıdan bakıyor.

Bakanlarımızın yapacakları ‘evet’ toplantısına izin vermemeleri, Almanya’daki engellemeler, bu durumun diğer ülkelere ‘hayır’ için Türkçe manşetler atılmak suretiyle yansıması ülkemin insanının tepkisini sert bir biçimde çekiyor.

Elimize geçen son anketler de bu durumu doğruluyor. Buna göre ‘evet’ oylarının oranının yüzde 52’den, yüzde 54’e geldiği görülüyor. İlginç bir tablo, Kocabıyık’ın söylediği kadar var yani.

‘Hayır’ oyları meseleden çok etkilenmese de kararsızların oranı böyle bir yükselişe sebep olmuş gibi. Hollanda’nın tutumu, Almanya’daki engellemeler, düzeysiz atıp tutmaları sürdüğü müddetçe de benzer yükselişi ilerleyen zamanlarda yine yaşayabileceğimizi öngörüyoruz.

 

Emir eri olmak!

Geçtiğimiz cumartesi günü ilimizde bir program düzenlendi. Kocaeli Aydınlar Ocağı, kentin bir değeri olarak Türkiye genelinde önemli makamlara gelmiş bir ismi, ‘Milli İradeye Saygı’ adı düzenlenen konferansa davet etmiş.

Konuşmacı da Meral Akşener…

Hani şu genel başkan adayı olduğu için MHP’den ihraç edilen, siyasete meyilli kent insanının “İzmitli Meral” ya da “Meral Abla” lakabı ile tanıdığı Meral Akşener…

İzmitliler kendisine sahip çıkmış ve binlerce kişi ile basit konferansı adeta görkemli bir mitinge dönüştürmüştü. Fuar alanı belki de en coşkulu günlerinden birini yaşıyordu.

Sonra ne mi oldu; bir emir eri çıktı ortaya, güzelim toplantıya elinden geldiği kadar, yani provokasyonla müdahalede bulundu.

Aklı sıra terör estirdi.

Fakat sonuçta eline geçen bir şey oldu mu?

Elbette hayır…

Neticede indirdiği pankart Bozkurt işareti yapan bir başkası tarafından tekrar yerine asıldı.

Akşener’i sevenlerin duyabileceği öfkenin, alana art niyetli şekilde gelebilecek emir eri kılıklıların provokasyonlarından daha şiddetli olabileceği de ortaya çıktı.

Gereksizdi, hem de çok gereksiz.

Bir o kadar da anlamsızdı.

O provokasyon yapan, kalabalığın öfkesinden nasibini alan şahsın beden diline bakacak olursanız, “Emredildi, ben de yaptım” demesine gerek kalmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR