CHP’li Kaplan, AKP’ye işçiler üzerinden yüklendi!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan, son zamanlarda düğmeye bastı…

Kaplan, can alıcı konularda meclise önerge veriyor… Basın toplantıları yaparak sorunlara dikkat çekiyor. Kaplan önceki gün de Kocaeli başta olmak üzere ülke genelinde yaşanan işten atılmaları meclis gündemine taşıtı.

**

Kaplan mecliste özellikle Kocaeli ve sanayinin yoğun olduğu birçok ilde sendikalı işçilere karşı uygulanan sindirme ve yıldırma politikalarının toplu halde işten atılmalara kadar geldiğini vurguladı.

**

Kaplan yaptığı konuşmada;

-Verilmeyen özlük hakları,

-Keyfi uygulanan ve uzun çalışma saatleri,

-Gerekçesiz ve patronun keyfiyle işten atılma,

-Sendikal faaliyetlerde bulunmalarına engel olunmaması,

-Yıllık izinlerin ve ücret zamlarındaki keyfi uygulamalara son verilmesi,

-Amirlerince iş yerlerinde mobing uygulamasına son verilmesi,

-Kıdem ve ihbar tazminatının güvence altına alınması,

işte işçiler bu çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor” dedi.

 

**

AKP iktidarına “İşçilerin çok şey istemediğini, onlarında güvenceli, sürekli ve sağlıklı ortamlarda çalışarak çocuklarına ekmek paraları götürmek istemeleri çok mu? diye soran Kaplan, konuşmasına şu şekilde devam etti;

**

“Türkiye’de sanayinin başkenti Kocaeli… Bir çok insan Kocaeli’nde nasıl olsa çok sanayi var, çok fabrika var, dolayısıyla işsiz kalmaz diye düşünüyor. Ancak yanılıyorlar. Kocaeli’ndeki işsizlik oranı Türkiye’deki işsizlik oranının 2 puan üzerindedir. Yani % 12’dir.

 Bölgemizde adeta keyfi olarak işçi kıyımları yaşanmaktadır. Son 6 ay içerisinde,

-TÜBİTAK tan 240 işçi sorgusuz sualsiz işten atıldı.

-MT Reklam şirketinde 45 kişi, sendikalı olma gerekçeleriyle işten atıldılar.

-İş daraltması gerekçesiyle FENİŞ Alüminyumda, 640 kişi sokağa bırakıldı. 9 ay geçmesine rağmen hala kıdem tazminatı alamadılar.

-Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 6 işçi arkadaşımız, sendikalı olmaları nedeniyle 21 gündür kapının önünde eylemdeler.

-Yıldız Sunta’da 47 işçi küçülmeye gidiyoruz gerekçesiyle, sorgusuz sualsiz işten atıldılar, asıl gerekçeleri sendikal örgütlenme faaliyetinde bulunmalarıdır.

-İzmit Belediyesinde seçim öncesinde roman vatandaşlarımıza günlük işler yaptırmak için alınan işçilerden 30 kişi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldılar.

Bu keyfi, gerekçesiz, sendikal örgütlenme faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle işten atılmalar; ne yazık ki sadece Kocaeli bölgesinde değil, Türkiye’nin birçok yerinde de bu yaşanmaktadır.

Antalya Belediyesinde 650 taşeron işçi,

Çelik Holding’de 750 işçi,

Van Depremi sonrasında 7000 işçi,

Aliağa’ da gibi birçok işçi…”

**

Sonuç olarak, Soma’da yaşanan iş cinayetinden sonra gelin bu millete verdiğimiz sözü yerine getirelim. Taşeronlaşmayı kamudan kaldıralım. Eğer bunu yapmaya muktedir değilseniz ağır ve tehlikeli iş kollarındaki, alt işvereni çalıştırmayı ortadan kaldıralım. Torba yasa görüşülürken, gelin işçilerin özlük haklarını, çalışma saatlerini, kıdem tazminatlarını, yeniden düzenleyelim. Çünkü her işçimiz bizim için değerlidir. Onlara verdiğimiz sözü yerine getirelim. Biz CHP olarak siyasi ayrım yapmaksızın bu konuda yapacağınız düzenlemelere her zaman destek vermeye hazırız” dedi.

**

Kaplan’ın konuşması böyle…

Şu bir gerçek ki;

AKP hükümeti ekonomimiz ilerliyor diyor, ihracat arttı diyor ama işten atılmalar da devam ediyor…

 

Çocuklara müjde!

İzmit Belediyesi’nin 2010 yılından bu yana başlattığı ”Haydi Çocuklar Havuza” projesi bu yaz da çocuklarla buluşuyor.  Proje kapsamında 2010 yılından bu yan 19850 öğrencinin havuzlardan yararlandı. İki ay boyunca öğrencilere hizmet verecek olan Aquaparkta kayıtlar dünden itibaren Doğu Kışla Gençlik Parkında başladı. 5 eğitmenin görev yaptığı ve 5- 13 yaş arası çocukların ücretsiz olarak faydalandığı Aquapark haftanın 6 günü saat 09.00 ile akşam 17.00 arasında çocukların kullanımında olacak. Kayıt sırasında çocukların sağlık  raporu getirmesini isteyen İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yetkilileri çocukların bonesiz olarak Aquapark’a girmesine izin verilmeyeceğini belirttiler.

 

Başkan Mehmet Ellibeş,  Liverpool’dan döndü

Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın yaptığı ve Gölcük Belediyesi’nin de üyesi bulunduğu Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının yönetim kurulu toplantısı 17-19 Haziran tarihleri arasında İngiltere’nin Liverpool kentinde yapıldı. Toplantıya Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve dünyanın dört bir yanından belediye başkanları ve yerel yöneticiler katıldı. Toplantının çok yararlı geçtiğini söyleyen Ellibeş, Gölcük’e döndü.

 

Yazıcı, İŞKUR’a  daire başkanı oldu

İSU Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda Bilgi İşlem Şube Müdür vekili olarak görev yapan Muhsin Yazıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR Genel Müdürlüğü’ne Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak atandı. Muhsin Yazıcı’ya İSU Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz ve Bilgi İşlem Daire Başkanı İsmail Gülsoy tarafından kuruma yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür plaketi verildi ve yeni görevinde başarılar dilendi. Ankara’daki yeni görevine başlayan Muhsin Yazıcı’dan boşalan Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’ne ise aynı birimde çalışan Öner Denk getirildi

 

AKP’li Civelek’ten   Baştopçu’ya ziyaret

AKP Genel Merkezinde İl Başkanlar toplantısı için Ankara’ya giden AKP Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek, geçen hafta içinde dizlerinden önemli bir operasyon geçiren AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu’ya geçmiş olsun ziyaretinde bulunmayı ihmal etmedi. İki diz kapağının değişmesinin ardından evinde istirahat eden Baştopçu’nun, sağlık durumunun iyi olduğu ve kısa zaman sonra rahat bir şekilde yürüyebileceği ifade edildi.

 

Öğüt’ten Ekmel Hoca’ya destek

CHP Ardahan Milletvekili ve Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt,  Ardahan’da düzenlediği basın toplantısı ile partisi ve diğer partilerin uzlaşmasıyla ortak Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy verilmesi için kampanya başlattı. Öğüt, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için  “Ardahan’dan Edirne’ye Sevgi Dolu Bir Türkiye” adıyla kampanya başlattıklarını açıkladı. Öğüt, İhsanoğlu’na memleketi Yozgat’tan sonra kampanyayı Ardahan’dan başlatıp Edirne’de tamamlamasını önerdi.

 

Üzülmez’den hasta ziyareti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, hafta sonunda ev ve hastane ziyaretleri ile hastalara moral verdi. Kocaeli Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi’nde tedavileri süren Recep Tayyip, Hayriye Memiş, Neşat Kahraman ve Zeki Dilek’i hasta yatağında ziyaret eden başkanlar acil şifa diledi. Başkanlar son olarak geçirdiği by pass ameliyatı sonrasında nekahat dönemini Ertuğrul Gazi Mahallesi’ndeki evinde geçiren Ali Kemal Şensoy’u da ziyaret etti ve acil şifa dileklerinde bulundular. Üzülmez’e AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz meclis üyesi Ahmet Atlı ve Halkla İşler Koordinatörü Yusuf Özdemir de eşlik etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR