Karşılıksız çeklerde büyük artış

MAKALEYİ DİNLE

Ticari hayatın vazgeçilmez ödeme aracı olan çek, geçmişte en güvenilir ödeme şekliydi. Zaman içinde çekle ilgili yapılan yasal düzenlemeler ve son zamanlarda açıkça görünen ekonomik olumsuzluklar ödenmeyen çeklerde tabir yerindeyse bir patlama yarattığı görülmektedir.

 

Karşılıksız çek tutarı 2015’in ilk döneminde yüzde 48’i aşan oranda artış gösterdi. Hayata geçeli 1 hafta olan kare kodlu çek uygulamasına dair ise henüz istatistiksel veri yok.

Türkiye’nin özgün finansal uygulamalarından biri olarak hayata geçirilen “kare kodlu çek” kullanıma girdi. Yeni uygulamaya ilişkin veriler henüz istatistiklere yansımadı ancak diğer yandan 2015’in ilk beş ayındaki karşılıksız çek tutarı sorunun ciddi boyutlara vardığını, ticari hayata büyük darbe vurduğunu gözler önüne serdi. Ocak-Mayıs döneminde karşılıksız çek tutarı geçen yılın ayın dönemine göre yüzde 48,5’luk artışla 10 milyar 761 milyon liraya yükseldi. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte hayata geçirdiği kare kodlu çek uygulamasında bir ay geride kaldı. Karşılıksız çek riskinin azaltılması ve iç piyasada ticaretin daha sağlıklı yapılabilmesi amacıyla 15 Haziran’da resmen başlayan kare kodlu çek uygulaması henüz tam yaygınlaşmadı. Bu nedenle kısa vadede istatistiklere yansıyan bir sonuç yok. 

 

KARE KODLU ÇEK UYGULAMASI BAŞLADI

Kredi Kayıt Bürosu tarafından geliştirilen ve çekte itibarın simgesi olması beklenen Kare Kodlu Çek uygulaması 15 Haziran'da kullanıma açıldı.

Çekle ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) işbirliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile geliştirilen “Kare kodlu Çek” uygulaması 15 Haziran’dan itibaren kullanıma açıldı. Çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirerek ticareti daha kolay ve hızlı hale getirmeyi hedefleyen sistem, müşterilerin bankadan talebi doğrultusunda özel olarak hazırlanacak.

 

Kare kodlu Çek uygulaması ile keşidecinin geçmiş çek ödeme alışkanlığı tek tıkla görülebilecek. Çeki elinde bulunduran kişi, çek yaprakları üzerinde yer alan kare kodu, akıllı telefonuna indireceği Findeks uygulaması ile okutarak sorgulama yaptırabilecek. Bu sistem sayesinde çek üzerindeki bilgilerde herhangi bir silinti, kazıntı, tahrifat veya bir başka kimyasal sahtecilik tespit edilebilecek ve ticari hayat tüm taraflar için daha güvenli hale gelecek.

Sistemin uygulamasının yaygınlaşması durumunda piyasada dolaşan çeklerin güvenilirliği konusunda önemli yararlar sağlaması mümkündür. Ancak ekonominin çarklarının aksaması halinde sistemden yine umulan faydanın sağlanmasını beklememek gerektiği kanaatindeyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR