Bu ay 2013 yılı defter tasdiki zamanı

MAKALEYİ DİNLE

Yeni TTK ile yapılan değişikliklerden ticari defterlerde nasibini aldı. Son günlerde hangi defterlerin nasıl tasdik edileceği hususunda belirsizlikler vardı. Ancak 19.12.2012 tarih 28502 sayılı resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile konuya açıklık getirildi. Bu tebliğ hükümlerine göre tasdike tabi defterleri şöyle belirtmek mümkün.

YENİ TTK’YA GÖRE TASTİK

1 – Yevmiye Defteri (Açılış + Kapanış T.)

2 – Defteri Kebir (Açılış T.)

3 – Envanter Defteri (Açılış T.)

4 – Pay Defteri (Açılış T.)

5 – Yönetim K. Karar Defteri “AŞ’ler için” ( Açılış + Kapanış T.)

6 – Müdürler kurulu karar defteri “limited şirketler için” (Açılış T.)
(Bu defter zorunlu olmayıp, istendiğinde bu defter yerine Genel Kurul toplantı ve müzakere defteri kullanılabilir.

7 – Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defteri (Açılış T.)


“Pay defteri” ve “Genel Kurul Toplantı ve Müzakere defteri”, yeterli yaprağı bulunması koşuluyla, tekrar açılış tasdiki gerekmeden kullanılabilecek.


VERGİ USUL KANUNU’NA GÖRE TASDİK

1 – Gelir Vergisi Mükellefleri:

a) İkinci sınıf tüccarlar: işletme hesabı defteri.

(İşletme defterinin, 6102 sayılı Yeni TTK’ da yer almaması, bunların 2013 yılında bilanço esasında defter tutacakları anlamına gelmez. Aksine bir düzenleme olmadığı sürece, ikinci sınıf tüccarlar, 2013 yılı için de işletme hesabı defteri tasdik ettirip tutacaklar.)

b) Birinci sınıf tüccarlar: Yevmiye Defteri ve Envanter Defteri.

Defterikebirin, VUK’ a göre tutulması zorunlu olmasına rağmen (Md. 182/2), tasdiki zorunlu değil (Md. 220). Ancak Yeni TTK’ ya göre tasdiki zorunlu olduğu için tasdik ettirilmesinde yarar var.

Ayrıca hem Yeni TTK hem VUK’ ta tasdiki zorunlu kılınan aynı defterin, her iki yasa açısından ayrı ayrı alınıp tasdik ettirilmesi gerekmiyor.

c) Serbest Meslek Erbabı: Serbest meslek kazanç defteri.

Yukarıda üç başlık altında (a, b ve c olarak) toplanan Gelir Vergisi mükellefleri, Yeni TTK’ ya göre, başka bir defter tutmayacak ve tasdik ettirmeyecekler. Önceki yıllardaki tasdik ve defter tutma hükümleri aynen devam ediyor.

2 – Kurumlar Vergisi Mükellefleri:

Yevmiye defteri ve envanter defteri tasdik ettirecekler.
(Defterikebir VUK’ a göre değil, TTK’ ya göre tasdiki zorunlu defter)
Elektronik ortamda tutulan defterlerin ise, tasdiki zorunlu değil.

TASDİK ZAMANI

Öteden beri işe devam etmekte olan mükellefler, 2013 yılında tutacakları defterleri, içinde bulunduğumuz Aralık ayının sonuna kadar tasdik ettirmek zorundalar (VUK Md. 221).

Kapanış Tasdiki ise “sadece iki defter için” zorunlu. Yevmiye defteri ve Yönetim kurulu karar defterlerinin, 31 Aralık 2013 tarihine kadar yaptırılması gerekiyor. Elektronik ortamda tutulan defterlerde, kapanış tasdiki aranmıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR