CHP’li Örengül, Derince Limanı için yol gösterdi!

MAKALEYİ DİNLE

Derince Limanı özelleşti…

Limanı alan Safiport, limanı genişletmek için, denizi dolduracak…

Hem de 450 bin metrekarelik bir alanı…

Safiport’un limanı doldurma istemi, tepkilere de neden oluyor…

***

CHP Büyükşehir Belediyesi eski meclis üyesi Fahri Örengül, Safiport Derince Limanı’na yapılmak istenen dolguya gösterilecek olan tepkiyle ilgili sosyal paylaşım sitesinden yol gösterdi.

Örengül, Derince Liman’ın yapılmak istenen dolgu ve düzenleme çalışmaları hakkında izlenmesi gereken ve neler yapılması gerektiğini anlattı.

İşte Örengül’ün açıklaması;

“Derince limanıyla ilgili basın açıklamaları önemli, ancak yeterli olmaz.

Sivil toplum örgütleri, hatta kent konseylerinin bu çalışmaya zorlanması, gazetelerin topluca ziyaret edilmesi,

TBMM’ de dikkati çekecek önerge ve diğer kamuoyunu hayata geçirecek davranışların sergilenmesi,

ÇED süreci dahil bu hususlarda yargı yoluna gidilmesi gerekir.

***

Artvin buna örnektir.

Artvin’deki direnişe Kocaeli’den destek olundu iyi oldu.

Ancak Artvin örneğini dikkate almak gerekir…

Biz sadece basın toplantıları ile yetinirsek iş yaptık gibi gözükür, ancak diğer hususlarda etkili işler yapmadığımızda biz sadece basın toplantısı yapmış olmakla kalırız ve bu işi yapacak olanlar yol alırlar.

Gerekirse Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantılarına dahi kalabalık halk yığınları ile gidilebilir.

***

Kocaeli için sadece söylemler yetmiyor, yargısal denetim dahil, artık iş yapmak lazım.

Yoksa 12 yıldır olduğu gibi yol alırlar gider, benden söylemesi.”

***

Örengül’ün açıklaması böyle…

Örengül yol gösteriyor…

Kim ne kadar dikkate alır, orasını kestirmek zor…

***

Safiport yöneticileri önceki gün basın toplantısı yaptı…

Şu anda limanda 400-500 kişinin çalıştığını, yatırımlar tamamlandığında bu sayının 2 bin 500’ü bulacağını söylediler…

Alınacak işçilerin yüzde 95’inin de Kocaeli’den olacağını belirttiler…

Yani liman yönetimi, işçi alımlarıyla tepkileri dindirmeye çalışıyorlar…

Anlaşılan bu limanın denize dolgu olayı gündemi epeyce meşgul etmeye devam edecek…

 

Uzman hekim sayısı 729 oldu

Türkiye genelindeki sağlık personeli atamaları yapıldı. İlimize de 8 uzman hekim atandı. Yeni atananlarla birlikte ilimizde 725 olan uzman hekim sayısı 729’a, 11 olan uzman diş hekimi sayısı 15’e yükseldi. İlimizde sağlık sektörü her geçen gün gelişiyor. Böyle giderse yakın zamanda ilimize yeni uzmanlara ihtiyaç duyulacak gibi…

 

Canşi evinde  istirahat ediyor

Burnunda et ve kemik olan, nefes darlığı çeken AKP Kocaeli milletvekili aday adayı Zeki Canşi, önceki gün VM Medical Park Hastanesi’nde operasyon geçirdi. Operasyon başarılı geçti. Dün Canşi’yi aradım, geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Canşi, “Son zamanlarda burnumdaki kemik ve etten dolayı nefes almakta güçlük çekiyordum. Özellikle geceleri beni çok rahatsız ediyordu. Artım ameliyat kaçınılmazdı. Ameliyat başarılı geçti. Burnumdaki tamponlar alınınca artık daha rahat nefes almaya başladım. Hastaneden taburcu olum, evimde dinleniyorum” dedi.  Canşi’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

Ordulular Çiçek’i unutmadı

Marmara Ordulular Derneği Başkanı Mehmet Çun, eşi Gülser Çun ve Genel Sekreter Sevda Sever önceki gün VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Müdürü Dr. Necip Kozalı’yı makamında ziyaret ettiler ve kendisine teşekkür plaketi sundular. Dernek Başkanı Mehmet Çun, VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde anjiyo olan dernek üyesi Mübeccel Çiçek’i ziyaret edip, geçmiş olsun temennisinde bulundu

 

KYÖD’de iki etkinlik

KYÖD Başkanı Turgay Yılmaz, 2 Mart 2016 günü saat 18.00'de Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği olarak gerçekleştirecekleri biri İzmit Rotary Kulübü, diğeri Kocaeli Yüksek Öğrenim
Vakfı destekleri ile kent belleği ve kültürel mirasını kayıt altına alan iki kitabın tanıtımını yapacaklarını açıkladı. Bu arada tanıtım gününde oluşacak katkılar "Eğitim Fonu"na aktarılacak.


Hayvan severlerin köpek intikamı!

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü C kapısında bir cip, sokak köpeğine çarptıktan sonra olay yerinden uzaklaştı.  Ama KOÜ Doğa ve Hayvan Dostları’ndan kurtulamadı. Köpeğe çarpan sürücünün aracını tespit eden öğrenciler, araca astıkları pankartlarla sürücüyü teşhir etti. Öğrenciler, “Bu aracın Sahibi Bu Sabah C Kapısı civarında bir köpeğe çarptı ve onu öldürdü”  yazdı. Siz siz olun, köpeğe çarptıktan sonra kaçmayın, KOÜ Doğa ve Hayvan Dostları peşinizi bırakmaz.

 

İZAYDAŞ iletişim çağını iyi kullanıyor

İZAYDAŞ, internet ortamında güncel haber ve faaliyetlerini de şeffaf bir şekilde yayınlamaya devam ediyor. Genel Müdür Muhammet Saraç, çağın gerekliliklerini yerine getirdiklerini, bu sayede verimliliğin artması ve süreçlerin doğru verilerle izlenmesini sağladıklarını belirtti. İZAYDAŞ’ın bu projesi sanırım büyük beğeni toplayacak.

 

İzinsiz afişlere ceza yağdı

Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçe sınırları içerisinde izin almadan afiş asarak görsel kirliliğe yol açan kişi, kurum ve kuruluşlara göz açtırmıyor.  Konu hakkında bilgi veren Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürü Selman Çelik, “Ekiplerimiz ilçede yaptıkları kontrollerde izinsiz afiş ve pankart asıldığını tespit etti. Çevre ve görsel kirlilik oluşturan dövizlerin sahipleri hakkında yasal işlem yapıldı. İlgili kanunlar çerçevesinde 5 firmaya 7.500 TL cezai işlem uygulandı ”dedi. Siz siz olun, Kartepe’de izinsiz afiş yapıştırmayın, yoksa belediyeden ceza yersiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR